• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.6.2023Meniny má Žaneta
17°Bratislava

Toto o vás prezradí spôsob používania myši či klávesnice

  • 18:51 14.04.2023
  • Zürich
Toto o vás prezradí spôsob používania myši či klávesnice

Aj používanie myši či klávesnice o vás dokáže veľa prezradiť.

Ľudia, ktorí trpia takýmto stresom, si často neuvedomujú, aká zlá je situácia, kým nie je neskoro a nevyčerpajú svoje fyzické a duševné zdroje. Preto je dôležité čo najskôr identifikovať pracovný stres a následne s ním efektívne bojovať.

Preto sa výskumníci z ETH Zürich vo Švajčiarsku do vývoja modelu na zistenie úrovne stresu, ktorí ľudia zažívajú v práci. Základom výskumu uverejneného v časopise Journal of Biomedical Informatics je spôsob používania myši a klávesnice. Výsledky môžu pomôcť predchádzať chronickému stresu skôr, ako sa stane príliš vážnym.

Nový model vyvinutý Marou Nägelin, matematičkou a vedúcou autorkou štúdie, a kolegami predstavuje cenný krok v tomto úsilí. Pomocou strojového učenia a nových údajov dokáže model zistiť úroveň stresu v práci na základe spôsobu, akým ľudia používajú myš a klávesnicu.

Zdá sa, že to, ako píšete na klávesnici či pohybujete myšou, dokáže lepšie ukázať mieru stresu ako srdcový tep, uviedla Nägelin vo vyhlásení.

Tím v rámci štúdie pozoroval v laboratóriu 90 ľudí, ako vykonávali simulované kancelárske úlohy. Tie mali byť čo najrealistickejšie. Išlo napríklad o plánovanie stretnutí alebo zaznamenávanie a vyhodnocovanie údajov. Vedci pritom zaznamenali správanie účastníkov pri používaní myši a klávesnice, ako aj ich srdcový tep. Tiež viackrát chceli od účastníkov, aby ukázali, ako stresovaní sa cítia.

Výsledky ukázali, že čím viac je jednotlivec vystresovaný, tým je jeho správanie pri myši a klávesnici nevyspytateľnejšie a nepresnejšie. Nägelin povedala:

„Ľudia, ktorí sú v strese, pohybujú kurzorom myši viac a menej presne a robia na obrazovke dlhšie ťahy. Na druhej strane, uvoľnení ľudia sa do cieľa dostanú kratšími, priamejšími cestami.”

Vystresovaní ľudia častejšie robia chyby pri písaní, píšu v záchvatoch a robia si viac krátkych prestávok. Naopak, uvoľnení ľudia si dávajú menej prestávok a pri písaní na klávesnici zvyknú vydržať dlhšie.

Teória neuromotorického hluku

Spojenie medzi stresom a týmito aktivitami možno vysvetliť niečím, čo sa nazýva teória neuromotorického hluku. Zvýšená úroveň stresu negatívne ovplyvňuje schopnosť nášho mozgu spracovávať informácie. To ovplyvňuje aj motorické schopnosti.

Prekvapením štúdie bolo, že písanie na klávesnici a používanie myši boli lepším prediktorom toho, ako sa stresované subjekty cítili lepšie, ako srdcová frekvencia.

Výskumníci v súčasnosti testujú svoj model s údajmi od švajčiarskych zamestnancov, ktorí súhlasili s monitorovaním ich činnosti s myšou a klávesnicou spolu so srdcovou frekvenciou, informuje portál IFL Science. Vedci dúfajú, že nové výsledky budú k dispozícii do konca roka.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MB, sciencedirect.com, iflscience.com, ethz.ch
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

19:23 26.05.2023Veda

Objav sa uskutočnil počas najväčšieho podvodného skenovania miesta vraku, aké sa kedy uskutočnilo.

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

21:43 19.05.2023Veda

Podľa vedcov z Illinois by za prevažnou väčšinou úmrtí po nakazení Covid-19 mohla byť infekcia, ku vzniku ktorej došlo až po hospitalizácii.

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

21:11 15.05.2023Veda

Vo všeobecnosti sa s netopiermi spájajú skôr negatívne prívlastky. Teraz však vedci tvrdia, že majú proteín schopný predĺžiť náš život.

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

10:28 15.05.2023Veda

​Slovenský operátor má veľký výpadok.