Pristátie ľudí na Marse: NASA oznámila ďalší významný krok

Len pred niekoľkými desaťročiami človek vstúpil na Mesiac, NASA teraz plánuje o niečo väčší krok.
Vesmírna agentúra NASA oznámila 30. marca v ústredí NASA vo Washingtone zriadenie novej programovej kancelárie Moon to Mars (Z Mesiaca na Mars), ktorej úlohou bude pripraviť všetko na to, aby sa ľudia dostali na Mars. Prvým vedúcim kancelárie sa s okamžitou platnosťou stal Amit Kshatriya.
Nový úrad má pomôcť zabezpečiť, aby NASA úspešne vytvorila dlhodobú lunárnu prítomnosť potrebnú na prípravu na príchod ľudstva na Červenú planétu. „Programová kancelária z Mesiaca na Mars pomôže pripraviť NASA na uskutočnenie našich odvážnych misií na Mesiac a pristátie prvých ľudí na Marse,“ povedal administrátor NASA Bill Nelson.
Programová kancelária z Mesiaca na Mars sa zameriava na vývoj hardvéru, integráciu misií a funkcie riadenia rizík pre programy rozhodujúce pre prieskumný prístup agentúry, ktorý využíva misie Artemis na Mesiaci na otvorenie novej éry vedeckého objavovania. Okrem toho má pomôcť pripraviť sa na ľudské misie na Mars. To zahŕňa raketu Space Launch System, kozmickú loď Orion, podporné pozemné systémy, ľudské pristávacie systémy, skafandre, Gateway a ďalšie súvisiace s prieskumom hlbokého vesmíru.
Mars je o polovicu menší ako Zem a rovnako ako náš domov má rôzne počasie a ročné obdobia, ako aj polárne ľadovce, sopky či kaňony. Má však veľmi tenkú atmosféru tvorenú oxidom uhličitým, dusíkom a argónom a jeho povrch nie je aktívny, čo znamená, že pre ľudí by bolo ťažké ho premiestniť.
Pretože sa nachádza viac ako 200 miliónov kilometrov od Zeme, cesta na Mars by trvala roky a, samozrejme, vyžaduje veľa príprav. Práve tu prichádza na rad programová kancelária Z Mesiac na Mars.

Túto aplikáciu musíte vymazať zo svojho mobilu! Začala ľudí tajne nahrávať a kradnúť fotky
Aplikácia sa zmenila na nástroj na špehovanie.

Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa
Objav sa uskutočnil počas najväčšieho podvodného skenovania miesta vraku, aké sa kedy uskutočnilo.

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza
Podľa vedcov z Illinois by za prevažnou väčšinou úmrtí po nakazení Covid-19 mohla byť infekcia, ku vzniku ktorej došlo až po hospitalizácii.

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam
Vo všeobecnosti sa s netopiermi spájajú skôr negatívne prívlastky. Teraz však vedci tvrdia, že majú proteín schopný predĺžiť náš život.

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje
Slovenský operátor má veľký výpadok.