• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.7.2024Meniny má Kamila
21°Bratislava

Pri vyrovnanom rozpočte by sa ekonomika budúci rok dostala do recesie

  • 8:24 24.03.2023
  • Bratislava
Pri vyrovnanom rozpočte by sa ekonomika budúci rok dostala do recesie

V prípade schválenia vyrovnaného rozpočtu na rok 2024 by sa slovenská ekonomika budúci rok dostala do recesie.

Predpokladá to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Úroveň hrubého domáceho produktu (HDP) by bola oproti základnej makroekonomickej predikcii RRZ nižšia o 1,8 %, čo by znamenalo medziročný pokles o 0,3 %.

Trh práce na Slovensku by pri takomto scenári podľa rozpočtovej rady stratil 20.000 pracovných miest, z toho 6000 vo verejnom sektore. Priemerný zamestnanec by kvôli škrtom a dopadu na mzdy cez nižšiu ekonomickú výkonnosť prišiel o 28 eur mesačne.

Verejný dlh SR sa už dlhšie nachádza nad najvyšším sankčným pásmom určeným zákonom o rozpočtovej zodpovednosti. Po ukončení prechodného dvojročného obdobia, počas ktorého sa prísnejšie sankcie dlhovej brzdy neuplatňujú, vznikne v máji 2023 povinnosť pre vládu predložiť do Národnej rady (NR) SR návrh rozpočtu verejnej správy na rok 2024 s aspoň vyrovnaným saldom a nerastúcimi výdavkami. Zákon pritom nevyžaduje, aby takýto návrh parlament schválil. RRZ však pripravila odhad, aký vplyv by mal vyrovnaný rozpočet na slovenskú ekonomiku.

Dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu v roku 2024 oproti fiškálnemu vývoju zapracovanému v baseline makro predikcii znamená prijatie opatrení zlepšujúcich saldo verejnej správy v celkovom objeme 4,9 miliardy eur,“ vyčíslila rada. V rámci technických predpokladov odhaduje, že najvýraznejšia časť (43 %) týchto opatrení bude realizovaná v rámci vládnej spotreby. Úspory v investíciách sa podieľajú v menšej miere (28 %), zvyšok zodpovedá ostatným opatreniam na strane príjmov alebo výdavkov na transfery.

Rozpočtová rada upozornila, že uplatnenie tejto sankcie v roku 2024 bez pokračujúcej konsolidácie by nezabezpečilo trvalý pokles dlhu pod sankčné pásma dlhovej brzdy. Zároveň však negatívne makroekonomické vplyvy dosiahnutia vyrovnaného rozpočtu neznamenajú, že by sa o to vláda nemala usilovať. „Vzhľadom na aktuálne vysoké hodnoty deficitu a vysoké riziká spojené s dlhodobou udržateľnosťou ide o potrebný krok. K znižovaniu deficitu by však malo dôjsť postupne, a nie skokovo, k čomu môžu napomôcť schválené výdavkové limity,“ doplnila RRZ.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SaS: Zmena paušálnych výdavkov bude pre živnostníkov likvidačná

SaS: Zmena paušálnych výdavkov bude pre živnostníkov likvidačná

VČERA - 17:54Ekonomické

Opozičná SaS žiada vládu, aby nekomplikovala podnikanie živnostníkom a umožnila im pracovať bez obmedzení.

Tomáš Taraba: O čistenie a prehlbovanie Dunaja sa bude štát starať vo vlastnej réžii

Tomáš Taraba: O čistenie a prehlbovanie Dunaja sa bude štát starať vo vlastnej réžii

VČERA - 15:51Ekonomické

O čistenie a prehlbovanie koryta Dunaja sa bude starať štát vo vlastnej réžii. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).

Ruský výrobca antivírusového softvéru Kaspersky odchádza z USA

Ruský výrobca antivírusového softvéru Kaspersky odchádza z USA

9:09 16.07.2024Ekonomické

Ruský výrobca antivírusového softvéru Kaspersky sa sťahuje z amerického trhu.

Obchodný reťazec sťahuje z trhu cesnak

Obchodný reťazec sťahuje z trhu cesnak

19:29 15.07.2024Ekonomické

Zákazníci si musia skontrolovať, či nemajú tento cesnak doma.