• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
17°Bratislava

Pri vyrovnanom rozpočte by sa ekonomika budúci rok dostala do recesie

  • 8:24 24.03.2023
  • Bratislava
Pri vyrovnanom rozpočte by sa ekonomika budúci rok dostala do recesie

V prípade schválenia vyrovnaného rozpočtu na rok 2024 by sa slovenská ekonomika budúci rok dostala do recesie.

Predpokladá to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Úroveň hrubého domáceho produktu (HDP) by bola oproti základnej makroekonomickej predikcii RRZ nižšia o 1,8 %, čo by znamenalo medziročný pokles o 0,3 %.

Trh práce na Slovensku by pri takomto scenári podľa rozpočtovej rady stratil 20.000 pracovných miest, z toho 6000 vo verejnom sektore. Priemerný zamestnanec by kvôli škrtom a dopadu na mzdy cez nižšiu ekonomickú výkonnosť prišiel o 28 eur mesačne.

Verejný dlh SR sa už dlhšie nachádza nad najvyšším sankčným pásmom určeným zákonom o rozpočtovej zodpovednosti. Po ukončení prechodného dvojročného obdobia, počas ktorého sa prísnejšie sankcie dlhovej brzdy neuplatňujú, vznikne v máji 2023 povinnosť pre vládu predložiť do Národnej rady (NR) SR návrh rozpočtu verejnej správy na rok 2024 s aspoň vyrovnaným saldom a nerastúcimi výdavkami. Zákon pritom nevyžaduje, aby takýto návrh parlament schválil. RRZ však pripravila odhad, aký vplyv by mal vyrovnaný rozpočet na slovenskú ekonomiku.

Dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu v roku 2024 oproti fiškálnemu vývoju zapracovanému v baseline makro predikcii znamená prijatie opatrení zlepšujúcich saldo verejnej správy v celkovom objeme 4,9 miliardy eur,“ vyčíslila rada. V rámci technických predpokladov odhaduje, že najvýraznejšia časť (43 %) týchto opatrení bude realizovaná v rámci vládnej spotreby. Úspory v investíciách sa podieľajú v menšej miere (28 %), zvyšok zodpovedá ostatným opatreniam na strane príjmov alebo výdavkov na transfery.

Rozpočtová rada upozornila, že uplatnenie tejto sankcie v roku 2024 bez pokračujúcej konsolidácie by nezabezpečilo trvalý pokles dlhu pod sankčné pásma dlhovej brzdy. Zároveň však negatívne makroekonomické vplyvy dosiahnutia vyrovnaného rozpočtu neznamenajú, že by sa o to vláda nemala usilovať. „Vzhľadom na aktuálne vysoké hodnoty deficitu a vysoké riziká spojené s dlhodobou udržateľnosťou ide o potrebný krok. K znižovaniu deficitu by však malo dôjsť postupne, a nie skokovo, k čomu môžu napomôcť schválené výdavkové limity,“ doplnila RRZ.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Platobná agentúra pomôže výzvou za 40 mil. eur rozvoju vidieka

Platobná agentúra pomôže výzvou za 40 mil. eur rozvoju vidieka

VČERA - 15:06Ekonomické

Pôdohospodárska platobná agentúra prijíma žiadosti o nenávratný finančný príspevok z výzvy číslo 66 s alokáciou 40 miliónov eur určenej na rozvoj vidieka.

Raši: Za Matoviča a Hegera sa zrealizovali projekty len za 4 percentá eurofondov

Raši: Za Matoviča a Hegera sa zrealizovali projekty len za 4 percentá eurofondov

VČERA - 14:34Ekonomické

Počas vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera sa za viac ako tri roky kompletne zrealizovalo len 154 eurofondových projektov, pri ktorých sa z eurofondov vyčerpalo len 650,5 milióna eur.

Väčšinu bratislavských mestských systémov po masívnom kyberútoku už obnovili

Väčšinu bratislavských mestských systémov po masívnom kyberútoku už obnovili

VČERA - 14:29Ekonomické

Väčšinu systémov bratislavského magistrátu ako mestský web či jeho podstránky po masívnom kybernetickom útoku už obnovili.

Lagardová: ECB ešte zvýši sadzby, ale pozvoľnejším tempom

Lagardová: ECB ešte zvýši sadzby, ale pozvoľnejším tempom

VČERA - 13:59Ekonomické

Inflácia v eurozóne je stále príliš vysoká. Európska centrálna banka bude preto pokračovať v dvíhaní svojich úrokových sadzieb, ale pozvoľnejším tempom. Uviedla to vo štvrtok prezidentka banky Christine Lagardová.

V SPF sa mení vedenie, Marosza vystrieda Haščák

V SPF sa mení vedenie, Marosza vystrieda Haščák

VČERA - 12:10Ekonomické

Zmenu vo vedení fondu na Bírešov návrh schválila vláda.