• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 13.6.2024Meniny má Anton
13°Bratislava

Vedci ponúkajú 250 000 dolárov tomu, kto rozlúšti túto záhadu

  • 21:07 19.03.2023
  • Svet
Vedci ponúkajú 250 000 dolárov tomu, kto rozlúšti túto záhadu

250-tisíc dolárov môže získať ten, kto rozlúšti 2000 rokov staré zvitky, ktoré zuhoľnateli pri erupcii Vezuvu.

V roku 79 n. l. došlo k výbuchu sopky Vezuv, ktorý zničil Pompeje a Herculaneum, zabil tisíce ľudí a pochoval miestne poklady. Medzi pozostatkami sa vedcom podarilo zachrániť Herkulánske papyrusy, zbierku takmer 1 800 zväzkov zvitkov, ktoré následkom erupcie zuhoľnateli.

Vedci teraz ponúkajú odmenu 250 000 dolárov tomu, kto by dokázali rozlúštiť 2 000 rokov staré rukopisy zo zuhoľnatených zvitkov, ktoré boli príliš krehké na to, aby ich rozvinuli.

Stovky zachovaných zvitkov, ktoré boli objavené v roku 1752, ale boli príliš krehké na to, aby sa dali prečítať, dokázali vedci naskenovať. Napriek technike a röntgenovým lúčom však starobylé rukopisy zostávajú nečitateľné.

Tím výskumníkov ukázal zvitky systému umelej inteligencie, ktorý má z röntgenových snímok s vysokým rozlíšením extrahovať písmená a symboly. Algoritmus strojového učenia bol vycvičený na čítanie atramentu v skrytých vrstvách rozbalených zvitkov, vďaka čomu sa odhalil obsah až 80 % celej zbierky. Vedci spustili výzvu Vesuvius Challenge s cieľom prilákať tých, ktorí by dokázali tieto písmená a symboly prečítať.

CT skenovanie jedného zo zvitkov

Ako uvádza PC Mag, bývalý generálny riaditeľ spoločnosti GitHub Nat Friedman a spoluzakladateľ spoločnosti Cue Daniel Gross v spolupráci s profesorom informatiky z Kentuckej univerzity Brentom Sealesom poskytnú odmenu vo výške 250 000 dolárov prvému tímu, ktorý prečíta neotvorený zvitok z Herculanea.

Všetci účastníci dostanú rovnaké materiály vrátane 3D röntgenových skenov dvoch neotvorených herkulánskych zvitkov, skenov a fotografií troch fragmentov papyrusov a "súčasných najlepších nástrojov a techník" na vizuálne rozbalenie zvitkov.

Zvíťazí ten, kto vyloží štyri odseky z dvoch kompletných zvitkov s využitím strojového učenia, počítačového zobrazovania alebo strojovo asistovaných techník. Zároveň získa hlavnú cenu 150 000 dolárov.

Na tejto ceste k rozlúšteniu je možné získať odmenu až do výšky 100 000 dolárov, ktorá má byť dodatočnou motiváciou pre súťažiacich, aby riešili čiastkové problémy a zdieľali svoju prácu, ako aj prilákali ďalších účastníkov.

Ako uvádzajú autori výzvy na webovej stránke, otvorená súťaž "urýchli pokrok a umožní nám dosiahnuť tento cieľ v roku 2023.“ Účastníci a "zainteresovaní pozorovatelia" sa majú pripojiť k Vesuvius Challenge prostredníctvom Discordu a sledovať @scrollprize na Twitteri, aby získali aktuálne informácie.

Zdroj: Info.sk, TM, scrollprize.org, pcmag.com, Video: YouTube.com/scrollprize
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto so svojím oblečením nikdy nerobte, radí lekár

Toto so svojím oblečením nikdy nerobte, radí lekár

VČERA - 20:40Zaujímavosti

Aj odevy, ktoré nosíme, môžu prispieť k vzniku a šíreniu ochorení a iných nepríjemných príznakov. Pozor si treba dať najmä pri cestovaní, tvrdí lekár.

11 spôsobov, akými sa najčastejšie zakrýva nevera

11 spôsobov, akými sa najčastejšie zakrýva nevera

VČERA - 20:08Zaujímavosti

Správanie neverného partnera sa po čase mení. Poznáte všetky spôsoby, akými sa zatajuje nevera?

Rozvodový právnik: Toto sú dva hlavné dôvody, prečo sa ľudia rozvádzajú

Rozvodový právnik: Toto sú dva hlavné dôvody, prečo sa ľudia rozvádzajú

VČERA - 19:32Zaujímavosti

Najčastejšie dôvody na rozvod sú prosté, no zásadné. Rozvodový právnik približuje ich pozadie.

Kvety tejto rastliny všetkých očaria. Takto si vypestujete srdcovku nádhernú

Kvety tejto rastliny všetkých očaria. Takto si vypestujete srdcovku nádhernú

VČERA - 18:21Zaujímavosti

Táto trvalka so srdcovitými kvetmi je ideálnou voľbou do tienistých častí záhrady.

Všimli ste si toto na jazyku? Pozor, súvisí to s kávou!

Všimli ste si toto na jazyku? Pozor, súvisí to s kávou!

VČERA - 7:23Zaujímavosti

Pitie kávy je pre niektorých nebezpečné. Zistite, či ju môžete naďalej bezpečne piť, len vďaka rýchlemu pohľadu na jazyk.