• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.6.2023Meniny má Norbert
16°Bratislava

Vedci ponúkajú 250 000 dolárov tomu, kto rozlúšti túto záhadu

  • 21:07 19.03.2023
  • Svet
Vedci ponúkajú 250 000 dolárov tomu, kto rozlúšti túto záhadu

250-tisíc dolárov môže získať ten, kto rozlúšti 2000 rokov staré zvitky, ktoré zuhoľnateli pri erupcii Vezuvu.

V roku 79 n. l. došlo k výbuchu sopky Vezuv, ktorý zničil Pompeje a Herculaneum, zabil tisíce ľudí a pochoval miestne poklady. Medzi pozostatkami sa vedcom podarilo zachrániť Herkulánske papyrusy, zbierku takmer 1 800 zväzkov zvitkov, ktoré následkom erupcie zuhoľnateli.

Vedci teraz ponúkajú odmenu 250 000 dolárov tomu, kto by dokázali rozlúštiť 2 000 rokov staré rukopisy zo zuhoľnatených zvitkov, ktoré boli príliš krehké na to, aby ich rozvinuli.

Stovky zachovaných zvitkov, ktoré boli objavené v roku 1752, ale boli príliš krehké na to, aby sa dali prečítať, dokázali vedci naskenovať. Napriek technike a röntgenovým lúčom však starobylé rukopisy zostávajú nečitateľné.

Tím výskumníkov ukázal zvitky systému umelej inteligencie, ktorý má z röntgenových snímok s vysokým rozlíšením extrahovať písmená a symboly. Algoritmus strojového učenia bol vycvičený na čítanie atramentu v skrytých vrstvách rozbalených zvitkov, vďaka čomu sa odhalil obsah až 80 % celej zbierky. Vedci spustili výzvu Vesuvius Challenge s cieľom prilákať tých, ktorí by dokázali tieto písmená a symboly prečítať.

CT skenovanie jedného zo zvitkov

Ako uvádza PC Mag, bývalý generálny riaditeľ spoločnosti GitHub Nat Friedman a spoluzakladateľ spoločnosti Cue Daniel Gross v spolupráci s profesorom informatiky z Kentuckej univerzity Brentom Sealesom poskytnú odmenu vo výške 250 000 dolárov prvému tímu, ktorý prečíta neotvorený zvitok z Herculanea.

Všetci účastníci dostanú rovnaké materiály vrátane 3D röntgenových skenov dvoch neotvorených herkulánskych zvitkov, skenov a fotografií troch fragmentov papyrusov a "súčasných najlepších nástrojov a techník" na vizuálne rozbalenie zvitkov.

Zvíťazí ten, kto vyloží štyri odseky z dvoch kompletných zvitkov s využitím strojového učenia, počítačového zobrazovania alebo strojovo asistovaných techník. Zároveň získa hlavnú cenu 150 000 dolárov.

Na tejto ceste k rozlúšteniu je možné získať odmenu až do výšky 100 000 dolárov, ktorá má byť dodatočnou motiváciou pre súťažiacich, aby riešili čiastkové problémy a zdieľali svoju prácu, ako aj prilákali ďalších účastníkov.

Ako uvádzajú autori výzvy na webovej stránke, otvorená súťaž "urýchli pokrok a umožní nám dosiahnuť tento cieľ v roku 2023.“ Účastníci a "zainteresovaní pozorovatelia" sa majú pripojiť k Vesuvius Challenge prostredníctvom Discordu a sledovať @scrollprize na Twitteri, aby získali aktuálne informácie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, scrollprize.org, pcmag.com, Video: YouTube.com/scrollprize
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Barber takmer prišiel o prsty. Toto sa deje po dlhodobom používaní strojčeka

Video: Barber takmer prišiel o prsty. Toto sa deje po dlhodobom používaní strojčeka

VČERA - 22:31Zaujímavosti

Používanie strojčeka na vlasy so sebou prináša negatívne účinky, s ktorými sa musí popasovať nejeden barber.

Video: Pri prerábke podkrovia sa našli škridly so zvláštnymi odtlačkami

Video: Pri prerábke podkrovia sa našli škridly so zvláštnymi odtlačkami

VČERA - 21:40Zaujímavosti

Škridly z 19. storočia zdobili netradičné ornamenty. Toto sa našlo pri prestavbe podkrovia.

Video: Medveď pozoroval cyklistu v lese, toto ho zaujalo

Video: Medveď pozoroval cyklistu v lese, toto ho zaujalo

VČERA - 21:02Zaujímavosti

Cyklista mal zvláštneho diváka.

Video: Inštalatérov privolali kvôli zatečenej kúpeľni. Toto odhalili za stenou

Video: Inštalatérov privolali kvôli zatečenej kúpeľni. Toto odhalili za stenou

VČERA - 19:47Zaujímavosti

Keď urobili dieru do steny pri toalete, ostali v šoku.