• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.6.2023Meniny má Norbert
16°Bratislava

Toto je dôvod, prečo na najhorších zločincov tresty neplatia

  • 7:28 20.03.2023
  • Svet
Toto je dôvod, prečo na najhorších zločincov tresty neplatia

Psychológovia vysvetlili, prečo v istých prípadoch tresty zlyhávajú pri prevencii zločinu.

Netrpezlivosť a ochota tolerovať riziko sú osobnostné črty, ktoré sú silne spojené s kriminálnym správaním. Potvrdila to štúdia publikovaná v akademickom žurnále Proceedings of the National Academy of Sciences.

Práve schopnosť ľahko znášať riziko je jedným z najsilnejších osobnostných znakov, ktoré predpovedajú kriminalitu. Ľudia, ktorí sú vysoko tolerantní voči rizikám, sa zvyknú menej báť toho, že budú chytení a potrestaní.

Iné štúdie často spájajú nedostatok sebakontroly, poruchy osobnosti, psychopatiu a fyzické alebo psychické zneužívanie v detstve s kriminálnym správaním. Profesor Claus Thustrup Kreiner, spoluautor štúdie, uviedol:

"Náchylnosť k páchaniu trestnej činnosti je u osôb s najväčšou toleranciou k riziku dvakrát vyššia v porovnaní s osobami s najmenšou toleranciou k riziku."

Popri týchto osobnostných vlastnostiach je u ľudí s nízkymi kognitívnymi schopnosťami vyššia aj pravdepodobnosť spáchania trestného činu. Môže to byť aspoň čiastočne spôsobené tým, že ľudia s nízkou inteligenciou majú v mnohých často slabo platené zamestnania.

Podstupovanie rizika je spojené s majetkovou trestnou činnosťou

Závery vyplývajú zo štúdie, ktorej sa zúčastnilo viac ako 7 000 mladých dánskych mužov, ktorí absolvovali rôzne testy. Ich výsledky porovnali s informáciami o ich sociálno-ekonomických podmienkach a prípadnom zázname v trestnom registri.

"Rozhodli sme sa zamerať na kriminalitu mladých mužov vo veku 15-20 rokov, pretože ide o skupinu, v ktorej sa pácha veľa trestných činov v porovnaní s ostatnými mužmi a ženami všeobecne," uviedol Kreiner. Výsledky ukázali, že rôzne črty predpovedajú rôzne trestné činy, povedal profesor Kreiner:

"Ak sa pozrieme na rôzne druhy trestnej činnosti, ochota riskovať je obzvlášť dôležitá, pokiaľ ide o predpovedanie majetkových trestných činov, ako sú krádeže. Ak hovoríme o násilných, drogových alebo sexuálnych trestných činoch, medzi jednotlivcami sú bežné problémy so sebakontrolou."

Prečo tresty neplatia na kriminálnikov

Iróniou tejto štúdie je, že z nej vyplýva, že typy ľudí, ktorí najčastejšie páchajú trestné činy, sa zároveň najmenej obávajú, že budú chytení alebo pôjdu do väzenia. Systém trestného súdnictva sa údajne čiastočne spolieha na odstrašujúci účinok, ktorý má však v prípade typického zločinca slabý efekt. Profesor Kreiner povedal:

"Naša štúdia môže pomôcť vysvetliť, prečo existuje len obmedzený počet empirických dôkazov o tom, že zvyšovanie trestov funguje na zníženie kriminality."

Prevencia kriminality by sa mala zamerať na zmenu týchto vlastností. Podľa Kreinera ich štúdia jasne ukazuje, že vlastnosti ako tolerancia voči riziku či netrpezlivosť predpovedajú sklon k páchaniu trestnej činnosti. „Ďalšie výskumy naznačujú, že je možné ovplyvniť tieto parametre správania u detí a mladých ľudí, čo môže byť veľmi dôležité vo vzťahu k rozvoju kriminálneho správania," dodal Kreiner.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, pnas.org, eurekalert.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Barber takmer prišiel o prsty. Toto sa deje po dlhodobom používaní strojčeka

Video: Barber takmer prišiel o prsty. Toto sa deje po dlhodobom používaní strojčeka

VČERA - 22:31Zaujímavosti

Používanie strojčeka na vlasy so sebou prináša negatívne účinky, s ktorými sa musí popasovať nejeden barber.

Video: Pri prerábke podkrovia sa našli škridly so zvláštnymi odtlačkami

Video: Pri prerábke podkrovia sa našli škridly so zvláštnymi odtlačkami

VČERA - 21:40Zaujímavosti

Škridly z 19. storočia zdobili netradičné ornamenty. Toto sa našlo pri prestavbe podkrovia.

Video: Medveď pozoroval cyklistu v lese, toto ho zaujalo

Video: Medveď pozoroval cyklistu v lese, toto ho zaujalo

VČERA - 21:02Zaujímavosti

Cyklista mal zvláštneho diváka.

Video: Inštalatérov privolali kvôli zatečenej kúpeľni. Toto odhalili za stenou

Video: Inštalatérov privolali kvôli zatečenej kúpeľni. Toto odhalili za stenou

VČERA - 19:47Zaujímavosti

Keď urobili dieru do steny pri toalete, ostali v šoku.