• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 22.4.2024Meniny má Slavomír
11°Bratislava

Jarné upratovanie: 7 chýb, ktoré pri ňom nesmiete viac opakovať

  • 7:24 15.03.2023
  • Bratislava
Jarné upratovanie: 7 chýb, ktoré pri ňom nesmiete viac opakovať

Obdobie pred Veľkou nocou patrí k tým najstresujúcejším kvôli veľkému upratovaniu domácnosti. Ktoré chyby by ho rozhodne nemali sprevádzať?

Jar je obdobie znovuzrodenia, ktorého stopy sú prítomné aj v domácnostiach. Gazdinky a gazdovia sa pripravujú na návrat slnečných dní veľkým upratovaním, ktoré si na rozdiel od toho bežného všíma aj inak prehliadané detaily.

Buďte ešte pyšnejší na svoj výsledok a vyhnite sa pri upratovaní týmto častým chybám.

1. Zdvíhanie ťažkých predmetov bez pomoci

Foto: Ground Picture/Shutterstock.com

Nábytok je často presne tá hranica, ktorá oddeľuje jarné upratovanie od celoročného. V snahe umyť podlahu alebo vysať koberec na bežne nedostupných miestach si ale ničíme chrbát, keď sa snažíme svojpomocne premiestňovať ťažké pohovky a police.

V tomto prípade sa oplatí zopakovať si niekoľko zásad zdvíhania ťažkých predmetov: držte si ich blízko pri tele, neohýbajte sa v páse a zdvíhajte pomocou vystierania nôh. Ak je nábytok príliš ťažký, zožeňte si pomocníka.

2. Miešanie čistiacich prostriedkov

Pri miešaní prostriedkov s obsahom toxických chemikálií hrozí neželaná chemická reakcia, ktorá môže zamoriť prostredie vo vašej domácnosti. Pozorne preto čítajte štítky na výrobkoch a vyhnite sa miešaniu čistiacich prostriedkov.

3. Všetko naraz a hneď

Náhla dávka motivácie si rozhodne zaslúži pretavenie do skutkov, ale tie by mali byť menšie a zvládnuteľné, a nie veľké a pohlcujúce všetok voľný čas a energiu. Rozdeľte si upratovanie na niekoľko dní, napríklad podľa jednotlivých miestností alebo typov povrchov. Jedine takýto postup vám zaručí, že pri ňom celkom neprídete o nervy.

4. Riadenie pred zbavovaním

Foto: AnastasiaPetropavlovskaya/Shutterstock.com

Hromadenie „lapačov prachu“, prebytočnej elektroniky, stokrát prečítaných kníh a magazínov či obnosených kúskov oblečenia patrí k hriechom každého z nás. K zbaveniu sa týchto zbytočných artiklov by ste však mali pristúpiť ešte pred samotným riadením, aby ste si zaistili viac priestoru a lepšie manévrovanie.

5. Predmety, na ktoré zabúdame

Nezabudli ste na niečo? Medzi často prehliadané kúty domácnosti pri riadení patrí najmä matrac a smetný kôš. Na tom prvom trávime každú noc okolo osem hodín, pričom sa stretáva s odumretou kožou, prachom aj roztočmi, preto pri riadení ho nesmiete obísť. V prípade smetných košov je takisto dobré raz za čas ich komplexne vyčistiť znútra aj zvonku. Nezabudnite ani na radiátory, ovládače a kľučky na dverách.

6. Nedostatok čistiacich prostriedkov

Ani ich prebytok nie je dobrý, no pri nedostatku čistiacich prostriedkov si s riadením poradíte oveľa ťažšie. K základnej výbave patrí univerzálny čistiaci prostriedok na všetky povrchy, čistič na okná, handra (podľa možností tá z mikrovlákna), kefa a prachovka. Pri podlahách sa nezaobídete bez zmetáka, vysávača, mopu s vedrom a odpadových vriec.

K doplnkovej výbave pri upratovaní patria leštidlá na podlahy, vosk, leštidlá skiel, odstraňovače mastnoty a ďalšie špecifické výrobky.

7. Problémy s motiváciou?

Foto: Monkey Business Images/Shutterstock.com

Do upratovania sa musí nútiť väčšina z nás, a tak sa neraz stane, že ho preruší zaujímavý program v televízii alebo iná voľnočasová aktivita, ktorá sľubuje viac zábavy. Nič však nepodporí motiváciu na upratovanie tak, ako očakávaná návšteva. Naplánujte si preto večierok alebo k sebe len tak pozvite blízkych, samozrejme s dostatočným časovým odstupom, aby ste sa pred nimi mohli pochváliť dokonale upratanou domácnosťou.

Zdroj: Info.sk, DP, lifehacker.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Takto poškodzujete svoj sporák bez toho, aby ste o tom vedeli

Takto poškodzujete svoj sporák bez toho, aby ste o tom vedeli

DNES - 6:32Zaujímavosti

Indukčné a elektrické sporáky si vyžadujú špecifickú starostlivosť. Viete, ako ich správne čistiť bez toho, aby ste ich poškodili?

Téma tohtoročného Dňa Zeme znie: Planéta verzus plasty

Téma tohtoročného Dňa Zeme znie: Planéta verzus plasty

DNES - 5:55Zaujímavosti

Zvýšiť povedomie o environmentálnych problémoch ako sú zmena klímy, znečistenie ovzdušia, ochrana divočiny a ohrozených druhov, podpora ekologických a udržateľných aktivít.

Turisti vystúpili z jaskyne so smrteľnou chorobou, toto miesto dodnes desí ľudí

Turisti vystúpili z jaskyne so smrteľnou chorobou, toto miesto dodnes desí ľudí

VČERA - 20:38Zaujímavosti

Jaskyňa už privítala stovky hostí, no nie všetci z nej vychádzali s rovnakým nadšením, aké mali pri vstupe.

Pravidlo 20/20 pri víne viac neobchádzajte. Takýto má vplyv na výslednú chuť

Pravidlo 20/20 pri víne viac neobchádzajte. Takýto má vplyv na výslednú chuť

VČERA - 20:00Zaujímavosti

Či už patríte k obľúbencom bieleho alebo červeného, pravidlo 20/20 sa vám hodí pri servírovaní vína za každých okolností.

Google varuje používateľov Androidu: Túto hlášku neignorujte!

Google varuje používateľov Androidu: Túto hlášku neignorujte!

VČERA - 19:19Zaujímavosti

Google varuje milióny používateľov mobilov s operačným systémom Android. Spoločnosť ich upozorňuje prostredníctvom e-mailu.