• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.7.2024Meniny má Kamila
21°Bratislava

Prečo kone potrebujú podkovy? Pozor, takéto podkúvanie im môže ublížiť

  • 13:13 11.03.2023
  • Bratislava
Prečo kone potrebujú podkovy? Pozor, takéto podkúvanie im môže ublížiť

Prečo nosia kone podkovy?

Kone sú po stáročia dôležitým prvkom ľudskej dopravy a poľnohospodárstva. Aby však mohli pracovať tak, ako od nich chceme, potrebujú pravidelnú starostlivosť o kopytá a nové podkovy každé štyri až šesť týždňov.

Kone, ktoré sú domestikované pre ľudské použitie a selektívne chované na výkon, nosia podkovy, pretože ich chodidlá sú jemné a potrebujú ochranu, povedala pre Live Science Dr. Fernanda Camargo. Podkovy poskytujú ochranu niektorým oblastiam chodidla koňa. Zabraňujú tomu, aby sa kopytá príliš opotrebovali a stali sa citlivými.

Vonkajšia časť kopyta, známa ako stena, je vyrobená z rohoviny, ktorá neustále rastie a musí sa orezávať, rovnako ako nechty, informuje University of Missouri Extension. Podkovy tiež pomáhajú nohám udržiavať správny tvar.

Nerovný terén, ako je piesok a skaly, však môže spôsobiť opotrebovanie vonkajšieho povrchu, čím sa odhalí citlivé vnútorné kopyto. Potom kôň pociťuje bolesť a môže mať problémy s chôdzou. Historicky by takéto poškodenia bránili koňom fungovať na bojiskách alebo počas zberu úrody, preto im začali dávať podkovy na vystuženie kopytnej steny, povedala Camargo.

Podkovy majú dlhú tradíciu

Odhaduje sa, že kone nosia podkovy od čias, keď boli domestikované. Pôvodne sa podkovy vyrábali z kože alebo rastlinného materiálu.

Hoci mnohé kone potrebujú podkovy, nie je to tak u všetkých. Záleží od typu jazdenia, teréne a frekvencii jazdenia na koni. Napríklad tie kone, na ktorých sa jadzí po skalnatom teréne alebo betóne, určite potrebujú podkovy. Dokonca aj kone, na ktorých sa nejazdí, ich môžu vyžadovať. Ochránia ich pred terénom alebo pôsobia terapeuticky na zvládanie stavu nôh.

Všetky kone nemusia nosiť podkovy

Veľa koní, na ktorých sa jazdí len sem a tam a sú držané na trávnatom, nie tvrdom teréne, sa v pohode zaobíde bez podkov.

Divoké mustangy medzitým nenosia podkovy a dokážu cestovať po nerovnom teréne, pretože majú veľmi silné nohy, povedala Camargo. Ich kopytá sa však môžu opotrebovať a spôsobiť krívanie. Ak sa to stane, bude to stáť mustanga život, povedala.

Ubližuje koňom pribíjanie podkov?

Podľa University of Missouri Extension nie sú v stene kopyta žiadne krvné cievy ani nervy, takže ak je podkova správne pribitá, nie je to bolestivé. Nesprávne podkutie však môže koňom ublížiť. Ak sú topánky alebo klince umiestnené nesprávne, podkovy majú nesprávny tvar alebo veľkosť, alebo ak podkovávač vyvíja tlak na nesprávne miesta, môžu koňa zraniť.

Zdroj: Info.sk, MB, extension.missouri.edu, iflscience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Miloš Jakeš hovoril o koloch v plote, ale aj o slabinách socializmu

Miloš Jakeš hovoril o koloch v plote, ale aj o slabinách socializmu

VČERA - 7:26Zaujímavosti

Prejav, ktorý vstúpil do dejín hlavne kvôli metafore "kôl v plote", odznel pred 35 rokmi.

Čipsy so superpálivým čili spôsobili hospitalizáciu 14 stredoškolákov

Čipsy so superpálivým čili spôsobili hospitalizáciu 14 stredoškolákov

16:19 16.07.2024Zaujímavosti

Dovedna 14 stredoškolákov museli v utorok hospitalizovať v japonskej metropole Tokio po konzumácii čipsov ochutených extrémne pálivým čili, uviedli japonské médiá.

Strihači oviec sa na majstrovstvách SR pokúsia zlepšiť slovenský rekord

Strihači oviec sa na majstrovstvách SR pokúsia zlepšiť slovenský rekord

11:55 16.07.2024Zaujímavosti

Najlepší strihači oviec sa opäť zídu na Medzinárodných majstrovstvách Slovenskej republiky v strihaní oviec.

Takto odstránite osy bezpečne, rýchlo a hlavne natrvalo

Takto odstránite osy bezpečne, rýchlo a hlavne natrvalo

6:58 16.07.2024Zaujímavosti

Osie hniezda na záhrade alebo okolo domu môžu spôsobovať veľké problémy. My vám podaríme, ako sa ich zbaviť.