• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.5.2024Meniny má Ela
23°Bratislava

Bojíte sa klaunov? Vedci odhalili, ako tento strach vzniká

  • 15:53 12.03.2023
  • Bratislava
Bojíte sa klaunov? Vedci odhalili, ako tento strach vzniká

Čo sa skrýva za coulrofóbiou alebo strachom z klaunov?

Coulrofóbia alebo strach z klaunov je všeobecne uznávaný fenomén. Štúdie ukazujú, že tento strach je prítomný medzi dospelými aj deťmi v rôznych kultúrach. Napriek tomu nie je dobre pochopená kvôli nedostatku cieleného výskumu, informuje portál IFL Science.

Hoci v akademickej literatúre bolo mnoho možných vysvetlení fóbie, žiadne štúdie konkrétne neskúmali jej pôvod. Vedci preto navrhli psychometrický dotazník na posúdenie prevalencie a závažnosti coulrofóbie. Dotazník Strach z klaunov vypĺňala medzinárodná vzorka zložená z 987 ľudí vo veku od 18 do 77 rokov.

Viac ako polovica respondentov (53,5 %) uviedla, že sa klaunov aspoň do určitej miery bojí, pričom 5 % uviedlo, že sa ich bojí extrémne. Percento extrémneho strachu z klaunov je o niečo vyššie ako percento zaznamenané pri mnohých iných fóbiách, ako sú zvieratá (3,8 %), krv/injekcia/zranenia (3,0 %), výšky (2,8 %), tichá voda alebo poveternostné udalosti. (2,3 %), uzavreté priestory (2,2 %) a lietanie (1,3 %).

Výskum tiež zistil, že ženy sa klaunov boja viac ako muži. Dôvod tohto rozdielu nie je jasný, ale odráža výsledky výskumu o iných fóbiách, ako je strach z hadov a pavúkov. Podľa vedcov tiež coulrofóbia klesá s vekom, čo sa opäť zhoduje s výskumom iných strachov.

Pôvod strachu z klaunov

V ďalšej časti výskumu sa venovali tomu, odkiaľ strach z klaunov u jednotlivých ľudí pochádza. Dotazník dostalo 53,5 % ľudí, ktorí uviedli, že majú aspoň nejaký strach z klaunov.

Podľa toho u ľudí strach z klaunov spôsobili napríklad prehnané črty tváre klaunov či mejkap, ktorý skrýva emócie a vytvára neistotu. Ľudí z výskumu tiež znepokojovalo nepredvídateľné správanie klaunov. Iní tento strach získali od rodinných príslušníkov alebo z desivého zážitku s klaunom.

Je zaujímavé, že práve desivý zážitok s klaunom bol najmenej opakovaným dôvodom. To naznačuje, že samotná životná skúsenosť nie je dostatočným vysvetlením, prečo sa ich ľudia boja.

Naproti tomu negatívne zobrazenia klaunov v populárnej kultúre boli oveľa silnejším faktorom prispievajúcim k coulrofóbii. Je to pochopiteľné, pretože niektorí z najvýznamnejších klaunov v knihách a filmoch sú navrhnutí tak, aby boli strašidelní, ako napríklad Pennywise z románu It od Stephena Kinga z roku 1986.

V skutočnosti najsilnejším faktorom, ktorý výskumníci identifikovali, boli skryté emocionálne signály, čo naznačuje, že u mnohých ľudí strach z klaunov pramení z toho, že kvôli mejkapu nevidia ich výrazy tváre. Neschopnosť rozpoznať, čo si klaun myslí alebo čo by mohol urobiť potom, robí niektorých ľudí v ich blízkosti nervóznymi.

Zdroj: Info.sk, MB, iflscience.com, theconversation.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako správne čistiť kúpeľňovú predložku? Takto zabránite vzniku plesní a vlhkosti

Ako správne čistiť kúpeľňovú predložku? Takto zabránite vzniku plesní a vlhkosti

DNES - 6:47Zaujímavosti

Pri nesprávnom čistení kúpeľňovej podložky riskujete, že sa na nej rozmnožia škodlivé baktérie. Čistenie by malo pozostávať z piatich krokov.

4 veci na pneumatikách, ktoré musíte skontrolovať pred kúpou auta

4 veci na pneumatikách, ktoré musíte skontrolovať pred kúpou auta

VČERA - 7:23Zaujímavosti

Ešte pred kúpou jazdeného auta skontrolujte na jeho pneumatikách tieto štyri prvky.

Pred 30 rokmi získal kultový film Pulp Fiction Zlatú palmu na festivale v Cannes

Pred 30 rokmi získal kultový film Pulp Fiction Zlatú palmu na festivale v Cannes

VČERA - 6:20Zaujímavosti

Dnes uplynie 30 rokov ako druhý celovečerný film amerického režiséra a scenáristu Quentina Tarantina ocenili hlavnou cenou - Zlatou palmou.

Video: Na čerpacej stanici vyčíňala dvojica labradorov

Video: Na čerpacej stanici vyčíňala dvojica labradorov

22:14 22.05.2024Zaujímavosti

Kamera zachytila štvornohých zločincov.

Bežná chyba pri skladovaní kečupu, ktorá vedie k množeniu ovocných mušiek

Bežná chyba pri skladovaní kečupu, ktorá vedie k množeniu ovocných mušiek

21:26 22.05.2024Zaujímavosti

Nesprávne skladovanie kečupu môže prispieť k množeniu ovocných mušiek a ukladaniu ich vajíčok priamo na povrch nádoby.