• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
15°Bratislava

Bojíte sa klaunov? Vedci odhalili, ako tento strach vzniká

  • 15:53 12.03.2023
  • Bratislava
Bojíte sa klaunov? Vedci odhalili, ako tento strach vzniká

Čo sa skrýva za coulrofóbiou alebo strachom z klaunov?

Coulrofóbia alebo strach z klaunov je všeobecne uznávaný fenomén. Štúdie ukazujú, že tento strach je prítomný medzi dospelými aj deťmi v rôznych kultúrach. Napriek tomu nie je dobre pochopená kvôli nedostatku cieleného výskumu, informuje portál IFL Science.

Hoci v akademickej literatúre bolo mnoho možných vysvetlení fóbie, žiadne štúdie konkrétne neskúmali jej pôvod. Vedci preto navrhli psychometrický dotazník na posúdenie prevalencie a závažnosti coulrofóbie. Dotazník Strach z klaunov vypĺňala medzinárodná vzorka zložená z 987 ľudí vo veku od 18 do 77 rokov.

Viac ako polovica respondentov (53,5 %) uviedla, že sa klaunov aspoň do určitej miery bojí, pričom 5 % uviedlo, že sa ich bojí extrémne. Percento extrémneho strachu z klaunov je o niečo vyššie ako percento zaznamenané pri mnohých iných fóbiách, ako sú zvieratá (3,8 %), krv/injekcia/zranenia (3,0 %), výšky (2,8 %), tichá voda alebo poveternostné udalosti. (2,3 %), uzavreté priestory (2,2 %) a lietanie (1,3 %).

Výskum tiež zistil, že ženy sa klaunov boja viac ako muži. Dôvod tohto rozdielu nie je jasný, ale odráža výsledky výskumu o iných fóbiách, ako je strach z hadov a pavúkov. Podľa vedcov tiež coulrofóbia klesá s vekom, čo sa opäť zhoduje s výskumom iných strachov.

Pôvod strachu z klaunov

V ďalšej časti výskumu sa venovali tomu, odkiaľ strach z klaunov u jednotlivých ľudí pochádza. Dotazník dostalo 53,5 % ľudí, ktorí uviedli, že majú aspoň nejaký strach z klaunov.

Podľa toho u ľudí strach z klaunov spôsobili napríklad prehnané črty tváre klaunov či mejkap, ktorý skrýva emócie a vytvára neistotu. Ľudí z výskumu tiež znepokojovalo nepredvídateľné správanie klaunov. Iní tento strach získali od rodinných príslušníkov alebo z desivého zážitku s klaunom.

Je zaujímavé, že práve desivý zážitok s klaunom bol najmenej opakovaným dôvodom. To naznačuje, že samotná životná skúsenosť nie je dostatočným vysvetlením, prečo sa ich ľudia boja.

Naproti tomu negatívne zobrazenia klaunov v populárnej kultúre boli oveľa silnejším faktorom prispievajúcim k coulrofóbii. Je to pochopiteľné, pretože niektorí z najvýznamnejších klaunov v knihách a filmoch sú navrhnutí tak, aby boli strašidelní, ako napríklad Pennywise z románu It od Stephena Kinga z roku 1986.

V skutočnosti najsilnejším faktorom, ktorý výskumníci identifikovali, boli skryté emocionálne signály, čo naznačuje, že u mnohých ľudí strach z klaunov pramení z toho, že kvôli mejkapu nevidia ich výrazy tváre. Neschopnosť rozpoznať, čo si klaun myslí alebo čo by mohol urobiť potom, robí niektorých ľudí v ich blízkosti nervóznymi.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MB, iflscience.com, theconversation.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Žena pobozkala svojho psa. Reakcia na druhú pusu ju prekvapila

Video: Žena pobozkala svojho psa. Reakcia na druhú pusu ju prekvapila

VČERA - 21:56Zaujímavosti

Pes dal jasne najavo, čo si o myslí o nevyžiadaných bozkoch.

Skaly k táboráku vyberajte opatrne. Pri týchto kameňoch hrozí výbuch

Skaly k táboráku vyberajte opatrne. Pri týchto kameňoch hrozí výbuch

VČERA - 19:48Zaujímavosti

Riečne skaly by ste pri táboráku nemali používať, ak nechcete riskovať zranenie či iné nešťastie.

Skvelý tip pri pestovaní jahôd: Vďaka tejto bylinke budú extra sladké a navyše bez škodcov!

Skvelý tip pri pestovaní jahôd: Vďaka tejto bylinke budú extra sladké a navyše bez škodcov!

VČERA - 18:45Zaujímavosti

Jahodám vo vašej záhradke sa bude nevýslovne dariť. Stačí, keď počúvnete radu skúsenej záhradníčky.

Video: Takto skladajú tričká v skladoch s oblečením. Doteraz ste to robili zle

Video: Takto skladajú tričká v skladoch s oblečením. Doteraz ste to robili zle

VČERA - 17:39Zaujímavosti

Profesionáli ukázali, ako poskladať tričko do dokonalého kompaktného tvaru.