• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 10.2.2026Meniny má Gabriela
Bratislava

Blanár: Sme za zatvorenie obchodov v nedeľu, nesúhlasíme s výnimkami

  • 11:43 03.02.2023
  • Bratislava
Blanár: Sme za zatvorenie obchodov v nedeľu, nesúhlasíme s výnimkami

Téma zatvorenia obchodov cez sviatky a nedele je dlhodobou agendou sociálnej demokracie.

V rámci rozpravy k návrhu novely Zákonníka práce to v Národnej rade (NR) SR vyhlásil podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD). Zatvorenie obchodov v nedeľu podporuje, nesúhlasí naopak s výnimkami pre niektoré štátne sviatky.

Od začiatku sme s tým prichádzali. Sme radi, že ste si to osvojili. Prišlo na naše slová, zistili ste, že je to dobré,“ konštatoval Blanár. Zároveň predkladateľom vytkol, že majú problém s niektorými štátnymi sviatkami. Návrh má totiž zaviesť výnimky na 1. mája, 8. mája, 29. augusta a 1. septembra. Ak nepripadnú na nedeľu, obchody majú byť v tieto dni otvorené.

S týmto absolútne nemôžeme súhlasiť. Sme samozrejme za to, aby nedele boli zavreté. Sme pripravení podporiť tento návrh, ale nie v takejto podobe,“ zdôraznil Blanár. Podal preto procedurálny návrh, aby bol návrh vrátený na dopracovanie a výnimky pre sviatky boli z neho vynechané. Ak to tak nebude a návrh prejde do druhého čítania, podajú v súvislosti s tým pozmeňujúci návrh.

Jeden z predkladateľov návrhu, poslanec OĽANO Richard Vašečka uznal, že najjednoduchšie a najčistejšie riešenie by bolo navrhnúť obmedzenie maloobchodného predaja v nedele bez výnimky. Niekoľkými výnimkami však chceli vyjsť v ústrety obchodníkom.

Prešli sme si zoznam sviatkov nie podľa ich obsahu, ale ako vychádzajú v priebehu roka. Preto sme dali výnimku na tieto,“ vysvetlil. Ak však bude vôľa to zmeniť v 2. čítaní, avizoval, že bude hlasovať za.

Vyjadrenie Blanára považuje za možnú zámienku, aby Smer-SD nehlasoval za tento návrh. „Dávam prísľub, že ak tento návrh prejde, aj s vašou podporou, do 2. čítania, ja sám budem navrhovať alebo podporím váš návrh, aby tie sviatky, ktoré sú dôležité, vypadli ako výnimky,“ dodal Vašečka.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Európska komisia schválila siedmu žiadosť o platbu v objeme 658 mil. eur

Európska komisia schválila siedmu žiadosť o platbu v objeme 658 mil. eur

DNES - 17:02Ekonomické

Európska komisia schválila Slovensku siedmu žiadosť o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 658 miliónov eur.

Huliak: V koncepcii cestovného ruchu sa kompletne zmení celá jeho infraštruktúra

Huliak: V koncepcii cestovného ruchu sa kompletne zmení celá jeho infraštruktúra

DNES - 16:22Ekonomické

V rámci koncepcie rozvoja cestovného ruchu na Slovensku sa kompletne zmení celá jeho infraštruktúra. Minister cestovného ruchu a športu SR Rudolf Huliak o tom informoval na tlačovej konferencii.

Ľudia podľa SaS už vidia, ako im opatrenia vlády znížili výplaty

Ľudia podľa SaS už vidia, ako im opatrenia vlády znížili výplaty

DNES - 14:23Ekonomické

Vláda namiesto šetrenia na sebe zvýšila odvody a dane, upozorňuje strana SaS.

Migaľ: Podávame päť trestných oznámení súvisiacich s predchádzajúcim vedením

Migaľ: Podávame päť trestných oznámení súvisiacich s predchádzajúcim vedením

DNES - 13:37Ekonomické

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR podáva ďalších päť trestných oznámení na aktivity rezortu počas pôsobenia ministerky Veroniky Remišovej a štátneho tajomníka Jána Hargaša.

SPPK: Koniec cukrovaru spôsobí nárast negatívneho salda SR v agrokomoditách

SPPK: Koniec cukrovaru spôsobí nárast negatívneho salda SR v agrokomoditách

DNES - 11:12Ekonomické

Ukončenie výroby cukru v spoločnosti Považský cukor spôsobí zvýšenie negatívneho salda zahranično-obchodnej bilancie Slovenska, ako aj stratu sebestačnosti SR v cukre.