Očný chirurg varuje: Toto by ste nikdy nemali robiť s očami

Šokujúce video ukazuje pacienta počas vyšetrenia magnetickou rezonanciou.
Keď sa cítite unavene, bolia vás oči a máte problém s videním, inštinktívne si môžete začať šúchať zavreté oči. Rovnako si zvykneme pretierať oči, keď sa nám do nich dostane smietka alebo šampón na vlasy.
Podľa lekárov si týmto správaním môžeme priniesť dočasnú úľavy, no následky môžu byť katastrofálne. Očný chirurg Brian Boxer Wachler na sociálnej sieti varuje ľudí, aby si nikdy nepretierali oči.
Vo videu zverejnenom na TikToku ukázal, čo sa deje s očami, keď si ich šúchate. Wachler zverejnil snímky z MRI vyšetrenia pacienta, ktorý si šúchal oči a týmto tlakom ich zatlačil do očnej jamky. Keď osoba tlačila na oči, aby si ich pretrela, vyzeralo to, akoby sa očná buľva stlačila.
@brianboxerwachlermd please don’t rub your eyes especially if you have Keratoconus which can make it worse #keratoconus #eyes ♬ Cornfield Chase - Hans Zimmer
"Prosím, nepretierajte si oči, najmä ak máte keratokonus, ktorý to môže zhoršiť," povedal očný chirurg.
Keratokonus je nezápalové ochorenie oka, pri ktorom sa rohovka stenčuje a dochádza ku kužeľovitému vyklenutiu rohovky. Následkom toho postupne dochádza k zhoršeniu zraku.
Je dôležité, aby ste si nešúchali oči, pretože čím viac to robíte, tým viac dráždite rohovku a spôsobujte jej opotrebenie. Pacienti, ktorí majú keratokonus, už majú stenčenú rohovku, preto je pretieranie očí pre nich o to nebezpečnejšie.
Šúchanie očí môže tiež zvýšiť riziko očných infekcií. Ak a očí dotýkate neumytými rukami, môžete si do nich zaniesť baktérie či kvasinky. Aj keď oči chránia pred nečistotami spodné a horné mihalnice a žmurkanie, nie sú imúnne voči infekciám.
Medzi najbežnejšie baktérie, ktoré si môžete zaniesť do oka rukami, patrí:
- stafylokok
- streptokok
- salmonela
- E. coli
Aby ste predišli bakteriálnym infekciám, mali by ste si pravidelne umývať ruky mydlom a potom ich osušiť predtým, než sa dotknete očí.
Šuchanie očí môže mať aj nepriaznivé estetické následky. Môžete si spôsobiť vrásky a tmavšie kruhy pod očami, pretože koža v oblasti očí je omnoho tenšia ako na zvyšku tváre. Rovnako citlivé sú aj malé cievy pod pokožkou. Keď si pošúchate oči, tieto drobné vlásočnice a žilky sa veľmi ľahko narušia a spôsobia drobné modriny, ktoré zhoršia vzhľad tmavých kruhov pod očami.
Šúchanie očí môže tiež zhoršiť glaukóm, ktorý je hlavnou príčinou straty zraku. Môže sa objaviť v akomkoľvek veku a postihuje zrakový nerv v zadnej časti oka. Zatláčanie očí môže spôsobiť kolísanie tlaku vo vnútri oka, čím sa stav ešte viac zhorší.

Keď bežné zvuky ničia život: Mizofónia trápi mnoho ľudí, niektorým robí zle aj zvuk dychu
Vyvolávajú vo vás niektoré zvuky úzkosť, znechutenie či intenzívny hnev?

Smrtiace vnútorné krvácanie: Nenápadný príznak, pri ktorom by vám mali blikať všetky kontrolky!
Rakovina hrubého čreva môže v pokročilých štádiách viesť až k život ohrozujúcim príznakom, ako je vnútorné krvácanie. Tento nenápadný príznak ho spoľahlivo odhalí.

V USA sa šíri nebezpečná huba. Spôsobuje vážne infekcie až smrť, objavila sa aj v Európe
V amerických nemocniciach sa šíri potenciálne smrteľná huba. Spôsobuje vážne infekcie až smrť.

Bojíte sa únavy po zmene času? Toto musíte spraviť ešte tento týždeň
Túto nedeľu (26. marca) dôjde k zmene zimného času na letný, čo mnohým pripraví nepríjemné chvíľky.

Ako vplýva jablčný ocot na psoriázu. Skutočne ju dokáže liečiť?
Jablčný ocot si mnohí ľudia trpiaci psoriázou nanášajú na telo a pokožku hlavy.