• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 14.6.2024Meniny má Vasil
23°Bratislava

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

  • 7:21 08.08.2022
  • Bratislava
​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

Írska spoločnosť Vision Direct šokovala stanoviskom, v ktorom upozorňuje na nadmernú konzumáciu nápoja, ktorý denne pijú milióny ľudí po celom svete. Podľa odborníkov totiž tento nápoj prispieva k tvorbe glaukómu, čo je ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu nervu spájajúceho oči s mozgom. V prípade absencie okamžitej liečby môže táto porucha viesť až k trvalej strate zraku.

Predmetným nápojom, ktorý môže vyvolať až nevidomosť, je káva. „Pravidelné pitie vyššieho množstva ako je odporúčané môže poškodiť zdravie a zrak. Káva totiž zvyšuje riziko chronických porúch, ako je glaukóm,“ uvádza Vision Direct v stanovisku.

Kofeínové nápoje sú známe tým, že zvyšujú krvný tlak, ako aj tlak v očiach. Permanentné zvýšenie očného tlaku pritom výrazne prispieva k vzniku glaukómu, ktorý je jednou z najhlavnejších príčin slepoty vo svete.

Tvrdenia spoločnosti sa opierajú aj o výskum Lekárskej fakulty Harvardovej univerzity z roku 2012, ktorý tvrdí, že pitie troch a viac šálok kávy denne zvyšuje riziko takzvaného exfoliačného syndrómu, ktorý zapríčiňuje vznik sekundárneho glaukómu.

„K tomuto dochádza pri nahromadení tekutiny v očiach, čím sa zvyšuje tlak na optické nervy,“ približuje Vision Direct, ktorá zároveň podotýka, že nadmerné pitie kávy automaticky nevedie k slepote, no rozhodne zvyšuje jej pravdepodobnosť.

Odborníci pripomínajú, že jedným z kľúčových faktorov, ktoré takisto ovplyvňujú riziko glaukómu, je rodinná anamnéza. Okrem toho je dôležité brať ohľad aj na to, ako telo spracúva kofeín. Ten má pri miernej konzumácii množstvo výhod. Znižuje napríklad riziko cukrovky, ochorení pečene, demencie aj niektorých druhov rakoviny.

„Surové kávové zrná obsahujú kyselinu chlorogénovú, čo je antioxidant, ktorý pomáha znižovať krvný tlak a zlepšuje krvný obeh,“ tvrdí Vision Direct. Táto látka tiež chráni telo pred hypoxiou, čo je stav označujúci nedostatok kyslíka v krvi.

„Sietnica je obzvlášť citlivá na hypoxiu, takže pitie kávy môže slúžiť ako účinný prostriedok ochrany pred poškodením očí a zraku,“ tvrdia odborníci.

Glaukóm je ochorenie, ktoré sa vyskytuje prevažne u dospelých vo veku 70 až 80 rokov. Zväčša vzniká postupne a najprv postihuje periférne videnie. Okrem toho sa prejavuje rozmazaným videním alebo pozorovaním dúhových kruhov okolo zdrojov svetla.

Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk, nih.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nenápadná prísada zhoršuje vysychanie pokožky, na toto si dajte pozor

Nenápadná prísada zhoršuje vysychanie pokožky, na toto si dajte pozor

VČERA - 19:37Zdravie

Prísada, ktorá sa bežne používa pri varení, môže viesť k zhoršeniu príznakov ekzému.

Príčina zápalu v črevách odhalená: Vedci hovoria o svätom grále

Príčina zápalu v črevách odhalená: Vedci hovoria o svätom grále

19:51 11.06.2024Zdravie

Lekári hovoria o „svätom grále“ všetkých zápalových ochorení čriev. Prelom v liečbe pomôže miliónom pacientov po celom svete.

 Lieky je vhodné mať počas letu v príručnej batožine

Lieky je vhodné mať počas letu v príručnej batožine

14:30 08.06.2024Zdravie

Lieky nie je vhodné mať počas letu v podpalubnej batožine. Na všetkých letiskách s ňou nemusia zaobchádzať citlivo.

Peľ tráv bude dominovať až do júla, jeho koncentrácie ovplyvňujú zrážky

Peľ tráv bude dominovať až do júla, jeho koncentrácie ovplyvňujú zrážky

16:41 05.06.2024Zdravie

Peľ tráv z čeľade lipnicovitých stále dominuje v ovzduší na celom území Slovenska a bude aj naďalej.

Trénerka o strúhanom syre: Nikdy by som si ho nekúpila, toto je dôvod

Trénerka o strúhanom syre: Nikdy by som si ho nekúpila, toto je dôvod

20:09 01.06.2024Zdravie

Na rozdiel od syra v celku alebo nakrájaného na plátky sa v strúhanom syre skrýva nástraha, ktorá môže sabotovať chudnutie.