• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
16°Bratislava

Obrovský prelom: Vedci vyliečili slepotu u 14 ľudí

  • 19:33 23.08.2022
  • Linköping
Obrovský prelom: Vedci vyliečili slepotu u 14 ľudí

Štrnástim ľuďom, ktorí boli úplne nevidiaci, prinavrátili zrak.

Nevidiaci ľudia dostali znovu zrak vďaka novej prelomovej liečbe. Vedci použili bravčovú kožu na vytvorenie rohovky - priehľadnej vonkajšej vrstvy na prednej časti oka. Implantát dostalo 20 ľudí s ochorením rohovky, z ktorých 14 bolo úplne slepých.

Vedci z Linköping University (LiU) vo Švédsku uviedli, že ich zrak bol obnovený a traja mali dokonca perfektný zrak. Účastníci sa z operácie rýchlo zotavili a počas dvojročného sledovania nezaznamenali žiadne komplikácie.

Rohovka je rozhodujúca pre zrak, pretože je prvým vstupným bodom svetla. Keď ochorie alebo sa zraní, dôjde k jej zakaleniu alebo zjazveniu, čo spôsobí stratu zraku a citlivosť na svetlo.

Poškodenie rohovky je celosvetovo hlavnou príčinou slepoty, ktorá postihuje odhadom 12,7 milióna ľudí. Ak liečba nefunguje, lekári môžu odstrániť poškodenú časť rohovky a nahradiť ju zdravým tkanivom rohovky od darcu. Darovaných rohoviek od zosnulých je však nedostatok.

Situácia je ešte horšia v chudobných krajinách, kde je najviac postihnutých poškodením rohovky, čo znamená, že len asi jeden zo 70 pacientov na celom svete dostane rohovku od ľudského darcu. Aj tí však môžu mať veľkú smolu, ak imunitný systém tela darcovskú rohovku odmietne.

Nová rohovka vyrobená z ošípaných však dáva nádej miliónom ľudí s problémami so zrakom. Spoluautor štúdie Neil Lagali z Katedry biomedicínskych a klinických vied na LiU povedal:

„Výsledky ukazujú, že je možné vyvinúť biomateriál, ktorý spĺňa všetky kritériá na použitie ako ľudské implantáty, ktorý možno hromadne vyrábať a uchovávať až dva roky, a tak sa dostať k ešte väčšiemu počtu ľudí s problémami so zrakom. Tým sa dostávame k problému nedostatku darovaného tkaniva rohovky a prístupu k iným liekom na očné choroby."

Prasacia koža obsahuje kolagén – rovnaký materiál, z ktorého je vyrobená ľudská rohovka. Vedci kolagén extrahovali a vytvarovali do pevného filmu, ktorý predstavoval rohovku.

Chirurgovia v Iráne a Indii - dvoch krajinách, kde veľa ľudí trpí slepotou a slabým zrakom - vykonali pilotnú štúdiu s 20 pacientmi. Všetci mali keratokonus, očné ochorenie, pri ktorom sa rohovka stenčuje a má nepravidelný tvar. Je to jeden z najčastejších dôvodov transplantácie rohovky.

Hlavným cieľom štúdie bolo zistiť, či je použitie implantátu bezpečné. Výskumníkov však prekvapilo, čo dokázal implantát z prasacej kože. Zrak účastníkov sa zlepšil rovnako ako po transplantácii rohovky s darovaným ľudským tkanivom.

Predtým, ako by sa liečba mohla použiť v širokom rozsahu, bola by potrebná väčšia štúdia. Avšak s bravčovou kožou, ktorá je ľahko dostupným vedľajším produktom poľnohospodárskeho priemyslu, má potenciál byť lacnou a jednoduchou alternatívou.

Mehrdad Rafat z katedry biomedicínskeho inžinierstva LiU, povedal: „Vyvinuli sme značné úsilie, aby sme zabezpečili, že náš vynález bude široko dostupný a cenovo dostupný pre všetkých a nielen pre bohatých. Preto je možné túto technológiu použiť vo všetkých častiach sveta."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, liu.se, sciencedaily.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

19:23 26.05.2023Veda

Objav sa uskutočnil počas najväčšieho podvodného skenovania miesta vraku, aké sa kedy uskutočnilo.

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

21:43 19.05.2023Veda

Podľa vedcov z Illinois by za prevažnou väčšinou úmrtí po nakazení Covid-19 mohla byť infekcia, ku vzniku ktorej došlo až po hospitalizácii.

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

21:11 15.05.2023Veda

Vo všeobecnosti sa s netopiermi spájajú skôr negatívne prívlastky. Teraz však vedci tvrdia, že majú proteín schopný predĺžiť náš život.

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

10:28 15.05.2023Veda

​Slovenský operátor má veľký výpadok.