• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 24.6.2024Meniny má Ján
18°Bratislava

Absolvovali ste „suchý január“? Takto telo zareaguje na alkohol po mesačnej abstinencii

  • 21:52 02.02.2023
  • Londýn
Absolvovali ste „suchý január“? Takto telo zareaguje na alkohol po mesačnej abstinencii

Predtým, ako sa vrátite k starým zvykom, zvážte varovanie výživovej poradkyne. Tá hovorí o následkoch konzumácie alkoholu po dlhšej abstinencii.

Január sa tradične považuje za mesiac, keď sa zbavujeme zlých návykov a snažíme sa skvalitniť si život. Medzi klasické novoročné predsavzatia patrí aj skoncovanie s alkoholom, vďaka čomu si toto obdobie vyslúžilo aj prezývku „suchý január“. Mnohí vydržia abstinovať celých 31 dní.

Ak patríte k väčšine, ktorá po mesiaci (alebo skôr) príde na to, že život bez alkoholu nie je pre ňu, iste oslávite príchod ďalších mesiacov drinkom alebo dvomi. Či už ide o pivo alebo rovno tvrdšie varianty alkoholu, pri dávkovaní po dlhšej dobe abstinencie si treba dať veľký pozor.

Prečo po vypití alkoholu máme chuť si zapáliť? Súvisí to s dvoma činnosťami

Po mesiaci abstinovania ste si mohli všimnúť isté zlepšenie v kvalite zdravia čriev, imunity, pokožky, psychiky, pečene a srdca. Mnohí počas januára schudnú, čo sa takisto dá čiastočne pripísať zmene v konzumácii alkoholických nápojov.

Ak sa po mesiaci opäť napijete, svoje telo vystavíte značnému šoku, ktorý môže dokonca celkom zvrátiť priaznivé účinky, ktoré ste si dosiaľ nahromadili. Na túto skutočnosť v rozhovore pre denník Mirror poukazuje aj výživová poradkyňa Hannah Maceyová z britskej spoločnosti Feel Complete.

„Jednou z výhod suchého januára je tiež pochopenie nášho vzťahu k alkoholu, vďaka ktorému mnohí pijú menej aj po skončení tohto mesiaca,“ podotýka Maceyová.

Podľa odborníčky si mesačná abstinencia vyžaduje značnú námahu. „Počas suchého januára ste museli prejsť ťažkou abstinenčnou fázou, ktorá sa v prvých dňoch prejavuje nechutenstvom, suchom v ústach a dehydratáciou, zlou náladou, problematickou pokožkou, úzkosťou a nespavosťou,“ tvrdí Maceyová, podľa ktorej výskyt týchto príznakov vedie mnohých k presvedčeniu, že sa oplatí nikdy viac nesiahnuť po poháriku, aby sa im v budúcnosti vyhli.

Máte problém s alkoholom? Tieto 4 otázky to môžu odhaliť

Čo možno čakať po opätovnom zaradení alkoholu do nášho života? V prvom rade zhoršenie trávenia. Alkohol totiž núti žalúdok tvoriť viac kyseliny, kvôli čomu dochádza k zápalu jeho sliznice a ďalším nepríjemným príznakom, ako je hnačka, pálenie záhy, nafukovanie a plynatosť.

Zápal pri pití alkoholu tiež zvyšuje riziko syndrómu priepustného čreva a poškodenia črevných tkanív. Telo v dôsledku toho nie je schopné plne absorbovať živiny z potravy, čo vedie k nedostatku vitamínov a minerálov v krvi, dehydratácii a nerovnováhe v hladine elektrolytov. Syndróm priepustného čreva tiež súvisí s úzkosťou a kolísaním nálady.

Netreba zabúdať ani na priberanie, ku ktorému vedie vysoký obsah kalórií v alkohole, ako aj intenzívny pocit hladu pri jeho pití.

Zdroj: Info.sk, DP, mirror.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Po tejto hodine si viac do postele nelíhajte – môže to prispieť ku psychickým problémom

Po tejto hodine si viac do postele nelíhajte – môže to prispieť ku psychickým problémom

VČERA - 20:04Zdravie

Spánok má súvis nielen s fyzickým, ale aj so psychickým zdravím. Ľudia, ktorí si do postele líhajú po tejto hodine, sú podľa lekárov náchylnejší na poruchy psychiky.

Ako sa človek prebudí z kómy: Toto sa v skutočnosti musí stať

Ako sa človek prebudí z kómy: Toto sa v skutočnosti musí stať

VČERA - 19:33Zdravie

Ľudia môžu zostať v komatóznom stave niekoľko týždňov, mesiacov alebo dokonca rokov. Niektorým pacientom sa však stane, že sa náhle „prebudia".

8 zdravotných dôvodov prečo jesť čerešne

8 zdravotných dôvodov prečo jesť čerešne

VČERA - 17:42Zdravie

Čerešne sú nielen chutné, ale aj veľmi zdravé ovocie s mnohými výhodami pre naše zdravie.

Na tieto lieky si v lete dajte pozor, ich užívanie treba kontrolovať

Na tieto lieky si v lete dajte pozor, ich užívanie treba kontrolovať

21:31 19.06.2024Zdravie

Pacienti, ktorí berú niektoré druhy bežne užívaných liekov, sú v lete vystavení vyššiemu riziku dehydratácie a citlivosti na teplo.

Pozor na tento druh ústnej vody: Môže zvyšovať riziko dvoch typov rakoviny

Pozor na tento druh ústnej vody: Môže zvyšovať riziko dvoch typov rakoviny

6:52 19.06.2024Zdravie

Vedci varujú spotrebiteľov, aby ústnu vodu nepoužívali každý deň.