• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
16°Bratislava

Absolvovali ste „suchý január“? Takto telo zareaguje na alkohol po mesačnej abstinencii

  • 21:52 02.02.2023
  • Londýn
Absolvovali ste „suchý január“? Takto telo zareaguje na alkohol po mesačnej abstinencii

Predtým, ako sa vrátite k starým zvykom, zvážte varovanie výživovej poradkyne. Tá hovorí o následkoch konzumácie alkoholu po dlhšej abstinencii.

Január sa tradične považuje za mesiac, keď sa zbavujeme zlých návykov a snažíme sa skvalitniť si život. Medzi klasické novoročné predsavzatia patrí aj skoncovanie s alkoholom, vďaka čomu si toto obdobie vyslúžilo aj prezývku „suchý január“. Mnohí vydržia abstinovať celých 31 dní.

Ak patríte k väčšine, ktorá po mesiaci (alebo skôr) príde na to, že život bez alkoholu nie je pre ňu, iste oslávite príchod ďalších mesiacov drinkom alebo dvomi. Či už ide o pivo alebo rovno tvrdšie varianty alkoholu, pri dávkovaní po dlhšej dobe abstinencie si treba dať veľký pozor.

Prečo po vypití alkoholu máme chuť si zapáliť? Súvisí to s dvoma činnosťami

Po mesiaci abstinovania ste si mohli všimnúť isté zlepšenie v kvalite zdravia čriev, imunity, pokožky, psychiky, pečene a srdca. Mnohí počas januára schudnú, čo sa takisto dá čiastočne pripísať zmene v konzumácii alkoholických nápojov.

Ak sa po mesiaci opäť napijete, svoje telo vystavíte značnému šoku, ktorý môže dokonca celkom zvrátiť priaznivé účinky, ktoré ste si dosiaľ nahromadili. Na túto skutočnosť v rozhovore pre denník Mirror poukazuje aj výživová poradkyňa Hannah Maceyová z britskej spoločnosti Feel Complete.

„Jednou z výhod suchého januára je tiež pochopenie nášho vzťahu k alkoholu, vďaka ktorému mnohí pijú menej aj po skončení tohto mesiaca,“ podotýka Maceyová.

Podľa odborníčky si mesačná abstinencia vyžaduje značnú námahu. „Počas suchého januára ste museli prejsť ťažkou abstinenčnou fázou, ktorá sa v prvých dňoch prejavuje nechutenstvom, suchom v ústach a dehydratáciou, zlou náladou, problematickou pokožkou, úzkosťou a nespavosťou,“ tvrdí Maceyová, podľa ktorej výskyt týchto príznakov vedie mnohých k presvedčeniu, že sa oplatí nikdy viac nesiahnuť po poháriku, aby sa im v budúcnosti vyhli.

Máte problém s alkoholom? Tieto 4 otázky to môžu odhaliť

Čo možno čakať po opätovnom zaradení alkoholu do nášho života? V prvom rade zhoršenie trávenia. Alkohol totiž núti žalúdok tvoriť viac kyseliny, kvôli čomu dochádza k zápalu jeho sliznice a ďalším nepríjemným príznakom, ako je hnačka, pálenie záhy, nafukovanie a plynatosť.

Zápal pri pití alkoholu tiež zvyšuje riziko syndrómu priepustného čreva a poškodenia črevných tkanív. Telo v dôsledku toho nie je schopné plne absorbovať živiny z potravy, čo vedie k nedostatku vitamínov a minerálov v krvi, dehydratácii a nerovnováhe v hladine elektrolytov. Syndróm priepustného čreva tiež súvisí s úzkosťou a kolísaním nálady.

Netreba zabúdať ani na priberanie, ku ktorému vedie vysoký obsah kalórií v alkohole, ako aj intenzívny pocit hladu pri jeho pití.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, mirror.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Gynekológovia radia: Toto počas menštruácie nikdy nerobte

Gynekológovia radia: Toto počas menštruácie nikdy nerobte

DNES - 19:58Zdravie

​Bojujete pravidelne počas menštruácie s kŕčmi a bolesťou? Možno niečo robíte nesprávne.

Čo sa stane, ak sa dotknete ortuti? Odpoveď vás prekvapí

Čo sa stane, ak sa dotknete ortuti? Odpoveď vás prekvapí

DNES - 18:18Zdravie

Všetci si spomíname na varovanie pred rozliatou ortuťou z teplomera. Prečo by sme sa tejto látky nemali dotýkať a čo hrozí, ak toto varovanie odignorujeme?

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia

VČERA - 8:45Zdravie

Zabúdate? Nová štúdia naznačuje, že možno potrebujete vo svojej strave viac červeného vína a čerešní.

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

18:05 31.05.2023Zdravie

Udržiavať si kondičku pomocou stacionárneho bicykla síce na prvý pohľad pôsobí ako jednoduchý cieľ, no mnohí ho zvyknú podceniť.

Hemoroidy môžu spočiatku pôsobiť bezpríznakovo. Ako vyzerá hemoroidálny atak?

Hemoroidy môžu spočiatku pôsobiť bezpríznakovo. Ako vyzerá hemoroidálny atak?

9:08 31.05.2023Zdravie

Ľudia by v prípade krvácanie nemali odkladať návštevu lekára, ktorý ochorenie správne identifikuje, vylúči rakovinu a prípadne zamedzí pokročilému štádiu.