Prečo po vypití alkoholu máme chuť si zapáliť? Súvisí to s dvoma činnosťami

Aj medzi nefajčiarmi sa nájdu takí, ktorí po poháriku alkoholu dostanú chuť na cigaretu. Čo nám tým chce mozog povedať a prečo k tomu dochádza?
Okrem fajčiarov a nefajčiarov sa medzi nami nájdu aj takí, ktorí po cigarete siahajú len príležitostne. Počas bežného dňa si ju pokojne vedia odpustiť, no hneď ako sa priblíži piatkový večer a zábava v klube alebo doma, ohlási sa aj chuť na tabak.
Fajčiari aj príležitostní fajčiari len veľmi ťažko odolávajú volaniu cigariet zvlášť po tom, ako vypijú alkohol. Dodnes sme o tejto skutočnosti vedeli, ale príliš sme sa ňou nezaoberali. Vedci to však nenechali bez povšimnutia, a ešte v roku 2009 prišli s vysvetlením.
John Dani a vedecký tím z Pennsylvánskej univerzity v štúdii tvrdia, že nikotín má silnejší účinok, keď sa zúčastňuje na tvorbe neurónových spojení. „V porovnaní s injekciami s fyziologickým roztokom nikotín posilňuje neurónové prepojenia niekedy až o 200 percent,“ uvádza Dani v štúdii.
Toto posilňovanie prepojení podporuje tvorbu nových spomienok. To znamená, že za všetky tie dni, mesiace či roky, čo ste popri pití alkoholu fajčili, ste si nevedome tvorili spomienky, a preto zakaždým, keď sa teraz napijete, vám mozog pripomenie, že by ste pritom mali aj fajčiť.
Druhá dôležitá skutočnosť, ku ktorej dochádza pri pití alkoholu, je, že alkohol aj nikotín posilňujú tvorbu dopamínu v mozgu, vďaka čomu cítite nával šťastia. Väčšina ľudí preto logicky predpokladá, že kombinácia týchto dvoch látok len znásobí ich účinok – to však nie je pravda.
Dani tento predpoklad testoval na pokusných potkanoch, ktorým podali nikotín. Hlodavce síce potom skonzumovali viac alkoholu, ale hladinu dopamínu to u nich výraznejšie neovplyvnilo.
V podstate sa dá povedať, že kombinácia alkoholu s nikotínom vás ukracuje o radosť. Dani okrem toho upozorňuje na možné prekračovanie bezpečnej dávky alkoholu a nikotínu v snahe udržať si zvýšenú hladinu dopamínu.
Podľa vedca je najlepšie úplne sa vyhnúť fajčeniu. Dani odporúča príležitostným fajčiarom čím skôr dať stopku svojmu zvyku.

Gynekológovia radia: Toto počas menštruácie nikdy nerobte
Bojujete pravidelne počas menštruácie s kŕčmi a bolesťou? Možno niečo robíte nesprávne.

Čo sa stane, ak sa dotknete ortuti? Odpoveď vás prekvapí
Všetci si spomíname na varovanie pred rozliatou ortuťou z teplomera. Prečo by sme sa tejto látky nemali dotýkať a čo hrozí, ak toto varovanie odignorujeme?

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia
Zabúdate? Nová štúdia naznačuje, že možno potrebujete vo svojej strave viac červeného vína a čerešní.

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli
Udržiavať si kondičku pomocou stacionárneho bicykla síce na prvý pohľad pôsobí ako jednoduchý cieľ, no mnohí ho zvyknú podceniť.

Hemoroidy môžu spočiatku pôsobiť bezpríznakovo. Ako vyzerá hemoroidálny atak?
Ľudia by v prípade krvácanie nemali odkladať návštevu lekára, ktorý ochorenie správne identifikuje, vylúči rakovinu a prípadne zamedzí pokročilému štádiu.