• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.6.2023Meniny má Lenka
12°Bratislava

Čo sa stane, keď hodiny súdneho dňa odbijú polnoc?

  • 10:39 29.01.2023
  • Svet
Čo sa stane, keď hodiny súdneho dňa odbijú polnoc?

Ručička na hodinách súdneho dňa sa opäť posunula. Čo sa stane, keď odbijú polnoc?

Tento rok konflikt na Ukrajine a obrovská hrozba jadrovej vojny posunuli ručičku na hodinách súdneho dňa o desať sekúnd dopredu. Do konca sveta tak ostáva už len 90 sekúnd. Svet je teda bližšie ku svojmu koncu ako kedykoľvek predtým.

Čo sú to hodiny súdneho dňa?

Hodiny sú vizuálnym stvárnením toho, ako blízko sme k zničeniu sveta nebezpečnými technológiami, ktoré si ľudia vyrobili. Ide o metaforu a pripomienku nebezpečenstiev, s ktorými sa ľudstvo musí popasovať, ak chce, aby planéta prežila.

Boli vytvorené v roku 1947, keď najväčšie nebezpečenstvo pre ľudstvo začali predstavovať jadrové zbrane. V tom čase sa totiž Spojené štáty a Sovietsky zväz pretekali v jadrovom zbrojení.

Na hodiny dohliada Bulletin of the Atomic Scientist. Zo začiatku rozhodoval o posune ručičky redaktor Bulletinu a vedec Eugene Rabinowitch. Bol totiž neustále v kontakte s vedcami z celého sveta, ako aj odborníkmi v rámci vlád aj mimo nich. O posune rozhodoval na základe diskusií s týmito ľuďmi. Vždy svoje rozhodnutie odôvodnil.

Po jeho smrti v roku 1973 prevzala zodpovednosť za posun ručičky Vedecká a bezpečnostná rada Bulletinu, ktorá sa odvtedy dvakrát ročne stretne a prediskutuje svetové udalosti a potrebu prestaviť hodiny. V správnej rade sú vedci, odborníci z odboru jadrovej technológie i klimatickej vedy. Podľa vzoru Eugena Rabinowitcha aj oni diskutujú s ďalšími odborníkmi a až potom sa rozhodujú.

Čo sa stane, keď hodiny skutočne odbijú polnoc?

Vedci hodinami poukazujú na to, že každé pohnutie ručičky je výzvou na akciu a varovanie pred nebezpečenstvom. nejde o nemenný a rýchly časový plán našej budúcnosti. Samozrejme, každý je zvedavý, čo by sa stalo, ak by hodiny skutočne odbili polnoc.

Doteraz sa to ešte nikdy nestalo. Generálna riaditeľka Bulletinu Rachel Bronson dúfa, že sa to ani nikdy nestane. „Keď odbijú hodiny polnoc, znamená to, že došlo k nejakému druhu jadrovej alebo klimatickej katastrofy, ktorá zničila ľudstvo. Tam sa nikdy nechceme dostať,” uviedla vo vyhlásení.

V podstate to znamená, že ak nastane globálna jadrová vojna či iná apokalypsa, svet sa skončí skôr, ako niekto dostane šancu čas na týchto hodinách aktualizovať.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MB, thebulletin.org, indy100.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

19:23 26.05.2023Veda

Objav sa uskutočnil počas najväčšieho podvodného skenovania miesta vraku, aké sa kedy uskutočnilo.

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

21:43 19.05.2023Veda

Podľa vedcov z Illinois by za prevažnou väčšinou úmrtí po nakazení Covid-19 mohla byť infekcia, ku vzniku ktorej došlo až po hospitalizácii.

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

21:11 15.05.2023Veda

Vo všeobecnosti sa s netopiermi spájajú skôr negatívne prívlastky. Teraz však vedci tvrdia, že majú proteín schopný predĺžiť náš život.

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

10:28 15.05.2023Veda

​Slovenský operátor má veľký výpadok.