• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
16°Bratislava

Potrebujete znížiť príjem soli? Japonskí vedci na to vytvorili špeciálnu lyžicu

  • 14:54 21.01.2023
  • Japan
Potrebujete znížiť príjem soli? Japonskí vedci na to vytvorili špeciálnu lyžicu

Japonskí vedci vytvorili lyžicu a misku, ktoré zvyšujú slanosť jedla.

Vedci z Meiji University v Japonsku vyvinuli elektrickú lyžičku, ktorá dokáže zvýrazniť slanú chuť nevýrazného jedla, a poskytne vám všetky výhody soli bez strachu z prudkého zvýšenia krvného tlaku

Funguje pomocou elektrických vĺn na prenos iónov sodíka alebo „elektrickej soli“ do vašich úst. Vynález, ktorý by sa mal dostať do predaja koncom tohto roka za zatiaľ nezverejnenú cenu, je taký účinný, že zvyšuje slanú chuť potravín s nízkym obsahom sodíka 1,5-krát, tvrdia vedci, informuje portál Daily Mail.

Vedci spolu s výrobcom nápojov Kirin Holdings Co dúfajú, že súprava lyžice a misky pomôže zlepšiť životný štýl ľudí, pričom predaj zariadenia Electric Salt bude spustený v roku 2023.

Denný príjem soli v Japonsku je 10,9 gramov pre mužov a 9,3 gramov pre ženy staršie ako 20 rokov, čo je oveľa viac, ako odporúča Svetová zdravotnícka organizácia, teda 5 g denne. Nadmerný príjem sodíka súvisí so zvýšeným výskytom vysokého krvného tlaku, mŕtvice a iných ochorení.

Technológia Electronic Taste Sensation funguje tak, že využíva veľmi slabý elektrický prúd na prenos elektrickej soli do úst jednotlivca. Nemá žiadny vplyv na ľudské telo, namiesto toho mení chuť jedla prostredníctvom pseudozmyslového vnímania. Klinické testy odhalili, že slanosť jedla sa zvýšila 1,5-krát pri testovaní ľudí, ktorí sa pokúšali soľ obmedziť.

Homei Miyashita skúmal problém príjmu soli v Japonsku od roku 2019, pričom vykonal množstvo testov a prieskumov.

Jeden prieskum sa zaujímal 120 mužov a žien vo veku 30-69 rokov, ktorí sa snažili znížiť príjem soli. Ukázalo sa, že ľudia, ktorí sa snažia znížiť príjem soli, sa snažia vyhnúť konzumácii ramanských rezancov a polievky miso. Tie sa pritom zaradili medzi dve hlavné potraviny, ktoré ľudia, ktorí chcú znížiť príjem soli, chceli jesť. Cítili však, že obmedzenie soli v týchto jedlách v nich vyvolalo pocit nespokojnosti s chuťou.

Cieľom novej lyžice a misky je eliminovať potrebu extra soli, pričom jedlo bude stále príjemné. Nie je to prvýkrát, čo profesor Miyashita a jeho laboratórium skúmali spôsoby, ako môže technológia interagovať s ľudskými zmyslovými zážitkami a stimulovať ich. Minulý rok tím vytvoril zariadenie v štýle paličky s použitím rovnakej technológie.

Rovnako ako v prípade novej lyžice, zariadenie používa slabý elektrický prúd na prenos iónov sodíka z jedla cez paličky do úst, kde vytvárajú pocit slanosti, povedal profesor Miyashita.

Výskumník Kirin Ai Sato vtedy povedal: „Aby sme týmto chorobám zabránili, musíme znížiť množstvo soli, ktoré prijímame. Ak sa pokúsime vyhnúť konzumácii menšieho množstva soli konvenčným spôsobom, museli by sme vydržať bolesť z vyňatia nášho obľúbeného jedla z našej stravy alebo vydržať jesť nevýrazné jedlo.”

Predtým tím profesora Miyashitu vyvinul ligotavú televíznu obrazovku schopnú napodobňovať rôzne príchute jedál. Zariadenie s názvom Taste the TV (TTTV) obsahovalo 10 rôznych kanistrov s príchuťou, ktoré rozprašovali testovacie vzorky na obrazovku v závislosti od toho, čo sa premietalo počas show. Ide o experimentálnu technológiu, ktorej vývojári očakávajú, že komerčná verzia bude stáť približne 875 dolárov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MB, dailymail.co.uk, Video: youtube.com/@timeslog6333
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

19:23 26.05.2023Veda

Objav sa uskutočnil počas najväčšieho podvodného skenovania miesta vraku, aké sa kedy uskutočnilo.

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

21:43 19.05.2023Veda

Podľa vedcov z Illinois by za prevažnou väčšinou úmrtí po nakazení Covid-19 mohla byť infekcia, ku vzniku ktorej došlo až po hospitalizácii.

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

21:11 15.05.2023Veda

Vo všeobecnosti sa s netopiermi spájajú skôr negatívne prívlastky. Teraz však vedci tvrdia, že majú proteín schopný predĺžiť náš život.

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

10:28 15.05.2023Veda

​Slovenský operátor má veľký výpadok.