• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.5.2024Meniny má Ela
23°Bratislava

Potrebujete znížiť príjem soli? Japonskí vedci na to vytvorili špeciálnu lyžicu

  • 14:54 21.01.2023
  • Japan
Potrebujete znížiť príjem soli? Japonskí vedci na to vytvorili špeciálnu lyžicu

Japonskí vedci vytvorili lyžicu a misku, ktoré zvyšujú slanosť jedla.

Vedci z Meiji University v Japonsku vyvinuli elektrickú lyžičku, ktorá dokáže zvýrazniť slanú chuť nevýrazného jedla, a poskytne vám všetky výhody soli bez strachu z prudkého zvýšenia krvného tlaku

Funguje pomocou elektrických vĺn na prenos iónov sodíka alebo „elektrickej soli“ do vašich úst. Vynález, ktorý by sa mal dostať do predaja koncom tohto roka za zatiaľ nezverejnenú cenu, je taký účinný, že zvyšuje slanú chuť potravín s nízkym obsahom sodíka 1,5-krát, tvrdia vedci, informuje portál Daily Mail.

Vedci spolu s výrobcom nápojov Kirin Holdings Co dúfajú, že súprava lyžice a misky pomôže zlepšiť životný štýl ľudí, pričom predaj zariadenia Electric Salt bude spustený v roku 2023.

Denný príjem soli v Japonsku je 10,9 gramov pre mužov a 9,3 gramov pre ženy staršie ako 20 rokov, čo je oveľa viac, ako odporúča Svetová zdravotnícka organizácia, teda 5 g denne. Nadmerný príjem sodíka súvisí so zvýšeným výskytom vysokého krvného tlaku, mŕtvice a iných ochorení.

Technológia Electronic Taste Sensation funguje tak, že využíva veľmi slabý elektrický prúd na prenos elektrickej soli do úst jednotlivca. Nemá žiadny vplyv na ľudské telo, namiesto toho mení chuť jedla prostredníctvom pseudozmyslového vnímania. Klinické testy odhalili, že slanosť jedla sa zvýšila 1,5-krát pri testovaní ľudí, ktorí sa pokúšali soľ obmedziť.

Homei Miyashita skúmal problém príjmu soli v Japonsku od roku 2019, pričom vykonal množstvo testov a prieskumov.

Jeden prieskum sa zaujímal 120 mužov a žien vo veku 30-69 rokov, ktorí sa snažili znížiť príjem soli. Ukázalo sa, že ľudia, ktorí sa snažia znížiť príjem soli, sa snažia vyhnúť konzumácii ramanských rezancov a polievky miso. Tie sa pritom zaradili medzi dve hlavné potraviny, ktoré ľudia, ktorí chcú znížiť príjem soli, chceli jesť. Cítili však, že obmedzenie soli v týchto jedlách v nich vyvolalo pocit nespokojnosti s chuťou.

Cieľom novej lyžice a misky je eliminovať potrebu extra soli, pričom jedlo bude stále príjemné. Nie je to prvýkrát, čo profesor Miyashita a jeho laboratórium skúmali spôsoby, ako môže technológia interagovať s ľudskými zmyslovými zážitkami a stimulovať ich. Minulý rok tím vytvoril zariadenie v štýle paličky s použitím rovnakej technológie.

Rovnako ako v prípade novej lyžice, zariadenie používa slabý elektrický prúd na prenos iónov sodíka z jedla cez paličky do úst, kde vytvárajú pocit slanosti, povedal profesor Miyashita.

Výskumník Kirin Ai Sato vtedy povedal: „Aby sme týmto chorobám zabránili, musíme znížiť množstvo soli, ktoré prijímame. Ak sa pokúsime vyhnúť konzumácii menšieho množstva soli konvenčným spôsobom, museli by sme vydržať bolesť z vyňatia nášho obľúbeného jedla z našej stravy alebo vydržať jesť nevýrazné jedlo.”

Predtým tím profesora Miyashitu vyvinul ligotavú televíznu obrazovku schopnú napodobňovať rôzne príchute jedál. Zariadenie s názvom Taste the TV (TTTV) obsahovalo 10 rôznych kanistrov s príchuťou, ktoré rozprašovali testovacie vzorky na obrazovku v závislosti od toho, čo sa premietalo počas show. Ide o experimentálnu technológiu, ktorej vývojári očakávajú, že komerčná verzia bude stáť približne 875 dolárov.

Zdroj: Info.sk, MB, dailymail.co.uk, Video: youtube.com/@timeslog6333
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Taliansko: Geologička rozlúštila záhadu pozadia na portréte Mony Lisy

Taliansko: Geologička rozlúštila záhadu pozadia na portréte Mony Lisy

21:42 15.05.2024Veda

Mona Lisa, legendárne dielo Leonarda da Vinci, vzbudzuje pozornosť aj viac než 500 rokov po svojom vzniku.

Superpočítač varuje pred trojitým úderom: Toto sa stane s ľudstvom

Superpočítač varuje pred trojitým úderom: Toto sa stane s ľudstvom

21:33 05.05.2024Veda

Vedci pomocou superpočítača predpovedali vývoj života na planéte Zem.

Pacientom trpiacim Alzheimerom a záchvatmi môže pomôcť rapamycín

Pacientom trpiacim Alzheimerom a záchvatmi môže pomôcť rapamycín

17:21 02.05.2024Veda

Postup Alzheimerovej choroby u pacientov trpiacich Alzheimerovou chorobou a záchvatmi môže pomôcť spomaliť rapamycín, liek pôvodne určený na potlačenie imunity u pacientov po transplantácii orgánov.

Vedci testovali krv pacientov, ktorí prekonali covid. Toto sa zistilo mesiace po ochorení

Vedci testovali krv pacientov, ktorí prekonali covid. Toto sa zistilo mesiace po ochorení

19:34 29.04.2024Veda

Ochorenie Covid-19 so sebou neraz prináša aj dlhodobé následky. Čo sa však deje s krvou pacientov niekoľko mesiacov po vyliečení?

NASA varuje pred plánmi Číny: Toto chce čínska vláda urobiť na Mesiaci

NASA varuje pred plánmi Číny: Toto chce čínska vláda urobiť na Mesiaci

20:47 23.04.2024Veda

NASA varuje, čo sa stane s Mesiacom, keď na ňom pristanú čínski astronauti.