Zelenskyj: Ruský teror možno zastaviť len na bojisku
- 6:15 15.01.2023
- Kyjev

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu vyhlásil, že ruský "teror" možno zastaviť len na bojisku.
Prezident to povedal po tom, ako ruské okupačné sily v rámci novej vlny útokov zasiahli obytnú budovu a energetickú infraštruktúru. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.
„Je možné zastaviť ruský teror? Áno, je. Dá sa to urobiť inak ako na bojisku na Ukrajine? Žiaľ, nie,“ povedal Zelenskyj vo svojom každodennom príhovore a dodal, že ukrajinská armáda v sobotu zostrelila viac ako 20 z 30 ruských rakiet.
Ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko uviedol, že v sobotu boli vo „väčšine regiónov“ Ukrajiny v dôsledku ruských útokov vyhlásené mimoriadne výpadky elektrickej energie.
„Nepriateľ dnes opäť zaútočil na energetické zariadenia a rozvodnú sieť krajiny. K útokom došlo v Charkovskej, Ľvovskej, Ivanofrankivskej, Záporožskej, Vinnickej a Kyjevskej oblasti,“ uviedol Haluščenko na Facebooku.
Dodávatelia energie sa usilujú opraviť energetickú sieť, keďže zima sa prehlbuje a Rusko pokračuje v systematických útokoch na energetickú infraštruktúru.
Zelenskyj privítal v sobotu rozhodnutie Británie posilniť pozíciu Ukrajiny na bojiskách.
Britský premiér Rishi Sunak hovoril počas sobotňajšieho telefonátu so Zelenským o ambícii Británie týkajúcej sa posilnenia pomoci pre Ukrajinu prostredníctvom poskytnutia tankov Challenger 2 a ďalších delostreleckých systémov.
Moldavsko medzitým oznámilo, že po novej vlne ruských útokov na susednú Ukrajinu našlo na svojom území úlomky rakety, a útoky odsúdilo.
„Brutálna vojna Ruska proti Ukrajine má opäť priamy vplyv na Moldavsko,“ napísala na Twitteri moldavská prezidentka Maia Sanduová a zverejnila fotografie zvyšku rakety.
Russia’s brutal war against directly impacts Moldova again. border police found rocket fragments near Larga village in northern . We strongly condemn today’s intensified attacks of Russia & stand with those who lost loved ones in Dnipro & across . Peace must prevail. pic.twitter.com/JhlYNExoiG
— Maia Sandu (@sandumaiamd) January 14, 2023
„Pohraničná polícia našla úlomky rakety pri dedine Larga na severe Moldavska. Dôrazne odsudzujeme dnešné zintenzívnené útoky,“ uviedla Sanduová.

Fiala: Česko je opakovane terčom kyberútokov
Česko je podľa premiéra Petra Fialu opakovane terčom rôznych foriem útokov v rámci hybridnej vojny, ktorú proti nemu vedie Rusko aj iné štáty.

Rusko ohrozuje bezpečnosť v Európe, tvrdí Merz
Nemecký kancelár Friedrich Merz vo štvrtok vyhlásil, že Rusko ohrozuje bezpečnosť v Európe.

Štvrtina ľudí v Nemecku má prisťahovalecký pôvod
Približne 21,2 milióna ľudí s prisťahovaleckým pôvodom žilo počas uplynulého roka v Nemecku, čo je štvorpercentný nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Vatikán by v júni mohol hostiť ďalšie kolo rusko-ukrajinských rozhovorov
Nové kolo rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou by sa mohlo uskutočniť vo Vatikáne v polovici júna.

V priehrade našli mŕtvolu. Spoznávate tohto muža?
Polícia pátra po totožnosti mŕtveho muža, žiada o pomoc verejnosť.