• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 15.5.2025Meniny má Žofia, Sofia
14°Bratislava

Činiteľa pravoslávnej cirkvi v Ukrajine obžalovali za prokremeľskú propagandu

  • 8:20 11.01.2023
  • Kyjev
Činiteľa pravoslávnej cirkvi v Ukrajine obžalovali za prokremeľskú propagandu

Ukrajinská pravoslávna cirkev predtým podliehala moskovskému patriarchátu ruskej pravoslávnej cirkvi.

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) v pondelok oznámila, že po vyšetrovaní bol obžalovaný predstaviteľ ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktorý "verejne ospravedlňoval ozbrojenú agresiu Ruska proti Ukrajine". Služba obžalovaného nemenovala. Informácie priniesol portál americkej televízie CNN.

SBU tiež uviedla, že prehľadala dom a cirkevné priestory metropolitu v jednej z diecéz vo Vinnyckej oblasti v strednej časti Ukrajiny a našla letáky a literatúru s prokremeľskou propagandou.

Vyšetrovaním sa zistilo, že podozrivý šíril medzi veriacimi propagandistické letáky, vyzývajúce na uchopenie moci a na zmenu štátnych hraníc Ukrajiny,“ oznámila SBU. „Na jednej z webstránok ruskej pravoslávnej cirkvi zverejnil metropolita materiály podporujúce ruských útočníkov a ich vojnové zločiny,“ dodala.

Podozrivého teraz postavia pred súd pre štyri obvinenia a hrozí mu trest do výšky osem rokov väzenia.

Ukrajinská pravoslávna cirkev predtým podliehala moskovskému patriarchátu ruskej pravoslávnej cirkvi, ale vlani v máji jej čelní predstavitelia oznámili, že prerušujú vzťahy s Moskvou. Dôvodom bolo to, že ruský patriarcha Kirill podporil vojnu Ruska proti Ukrajine.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Eurokomisia obvinila TikTok z porušovania pravidiel v oblasti reklamy

Eurokomisia obvinila TikTok z porušovania pravidiel v oblasti reklamy

DNES - 13:06Zahraničné

Európska komisia vo štvrtok obvinila platformu TikTok z porušovania právnych predpisov Európskej únie.

Zelenskyj: Ruská delegácia v Istanbule je „atrapa“ s nejasným mandátom

Zelenskyj: Ruská delegácia v Istanbule je „atrapa“ s nejasným mandátom

DNES - 13:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po príchode do Ankary označil ruskú delegáciu v Istanbule, ktorá má rokovať s delegáciou Ukrajiny, ako „atrapu“ s nejasným mandátom.

Trump: USA by mali prevziať Pásmo Gazy a urobiť z neho „zónu slobody“

Trump: USA by mali prevziať Pásmo Gazy a urobiť z neho „zónu slobody“

DNES - 11:40Zahraničné

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že chce, aby Spojené štáty „prevzali“ Pásmo Gazy a premenili ho na „zónu slobody“.

Lipavský: Putin do Turecka neprišiel, lebo je zbabelý

Lipavský: Putin do Turecka neprišiel, lebo je zbabelý

DNES - 10:34Zahraničné

Putinova neúčasť na rokovaniach v Istanbule svedčí podľa Jana Lipavského o zbabelosti šéfa Kremľa.

Organizátori Eurovízie zakázali umelcom mávať vlajkou EÚ

Organizátori Eurovízie zakázali umelcom mávať vlajkou EÚ

DNES - 10:08Zahraničné

Eurokomisár pre medzigeneračnú spravodlivosť, mládež, kultúru a šport Glenn Micallef sa ohradil voči hudobnej súťaži Eurovízia po tom, čo účinkujúcim zakázali mávať vlajkou EÚ.