Elektromobily v zime: Dokážu si poradiť s chladným počasím?
- 20:28 31.12.2022
- Svet

Nízke teploty dokážu ovplyvniť batériu auta.
Chladné počasie majiteľom áut vždy robí vrásky na čele. Prináša totiž so sebou zamrznuté čelné sklá, stratu priľnavosti na vozovke a zvýšenú spotrebu paliva. Aj keď elektrické autá ponúkajú isté výhody oproti benzínovým a naftovým, tiež ich ovplyvňujú mínusové teploty.
Jednoznačne jednou z najnáchylnejších častí každého auta pri teplotách pod nulou je batéria. Najmä pre elektromobily to môže predstavovať veľký problém. Podľa štúdie Americkej automobilovej asociácie (AAA) z roku 2019 strácajú hybridné aj elektrické autá značnú časť dojazdu zo svojich akumulátorov.
Je zaujímavé, že zatiaľ čo mnohé moderné elektromobily sú navrhnuté tak, aby udržiavali teplotu batérie v určitom rozsahu, za čerpanie zdroja energie sme v skutočnosti zodpovední my. V chladnom počasí pasažieri zapínajú vykurovací systém auta a to zase vysáva obrovské množstvo energie z autobatérie.
V rámci štúdie AAA testovala niekoľko rôznych modelov elektromobilov pri teplote -6 °C, 23 °C a 35°C na určenie vplyvu okolitej teploty na spotrebu energie a dojazd. Štúdia vysvetlila:
„Ako klesá teplota, znižuje sa rýchlosť difúzie, vodivosti a reakcie; to vedie k zvýšenému kolísaniu napätia a tvorbe tepla. Dodatočná tvorba tepla predstavuje plytvanie užitočnou energiou; na makroúrovni sa to prejavuje zníženým dojazdom a ekvivalentnou spotrebou paliva. Okrem toho, v závislosti od okolitej teploty a špecifickej architektúry systému tepelného manažmentu batérie, môže byť energia vynaložená na ohrev trakčnej batérie prostredníctvom odporového ohrevu."
Pri mrazivej teplote -6 °C stratilo BMW i3 z roku 2018 dojazd 42 kilometrov v porovnaní s 23 °C. Chevrolet Bolt za rovnakých podmienok stratil dojazd 40 kilometrov a Nissan Leaf stratil 24 kilometrov. Testovali sa aj dva ďalšie elektrické autá, Tesla Model S a Volkswagen e-Golf, ktorým sa tiež znížil dojazd.
Autori štúdie dospeli k záveru, že okolitá teplota do určitej miery ovplyvňuje dojazd aj spotrebu energie bez ohľadu na jazdné správanie a používanie kúrenia, ventilácie a klimatizácie. „Motoristi, ktorí používajú elektrické vozidlá, by si mali dávať pozor na okolité teploty vo svojej oblasti a plánovať na kompenzáciu zníženého dojazdu v obdobiach extrémne horúceho alebo chladného počasia,“ dodali výskumníci.
Nemôžeme zastaviť klesanie teplôt, ale existuje niekoľko spôsobov, ako udržiavať batériu v dobrom stave. Patrí medzi ne udržiavanie tlaku v pneumatikách na odporúčanej úrovni, znižovanie hmotnosti cestovaním naľahko a neprekračovaním rýchlosti alebo náhlym brzdením.
Majte na pamäti, že rýchlosť nabíjania môže byť ovplyvnená aj nízkymi teplotami. Odporúča sa tiež vyhrievať interiér vozidla, kým sa batéria nabíja, vďaka čomu na cestách nebudete vybíjať drahocennú energiu.

Tento rodičovský zlozvyk ničí mozog detí a zvyšuje riziko depresie
Nová štúdia poukazuje na rizikové správanie rodičov, ktoré ohrozuje vývoj ich detí.

Britka vysúdila za prirovnanie k Darthovi Vaderovi odškodné viac než 34.000 eur
Britská pracovníčka Národnej zdravotnej služby (NHS) získala odškodné viac než 34.000 eur za to, že ju kolegovia v práci prirovnali k zloduchovi Darthovi Vaderovi z filmovej ságy Star Wars.

Tieto základné potraviny o pár rokov zmiznú z obchodov. Čo budeme namiesto nich jesť?
V najbližších desaťročiach nám hrozí, že bežná zelenina a ovocie už nebudú dostupné.

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.