Zbožňujete filmových darebákov? Veda má zaujímavé vysvetlenie, no možno sa im podobáte
- 7:06 29.12.2022
- Michigan

Napriek všetkému diabolskému a zlému, čo spravili, každý tajne miluje darebákov. Teraz vedci zistili, prečo je to tak.
Od Voldemorta cez Jokera až po Ursulu v Malej morskej víle. Nová štúdia zistila, že ľudia sú pevne naladení na to, aby videli to dobré aj v tých najstrašnejších postavách.
Výskum, ktorý uskutočnila Michiganská univerzita, odhalil, že bez ohľadu na to, akí sú filmoví darebáci chybní, hladní po moci alebo egoistickí, väčšinu z nás stále priťahuje ich temná stránka, pretože veríme, že musia mať nejaký druh vykupiteľskej kvality.
Hlavná autorka štúdie Valerie Umscheid vysvetlila:
„Ľudia veria, že medzi vonkajším správaním darebáka a ich vnútorným, skutočným ja existuje nesúlad, a to je väčšia priepasť pre darebákov ako pre hrdinov.“
V rámci štúdie vedci skúmali 434 detí vo veku od 4 do 12 rokov a 277 dospelých, aby videli, ako ľudia spracovávajú antisociálne a hrozné činy, ktoré robia zlé postavy. Zamerali sa na to, ako sa zmenil úsudok detí a dospelých, keď im boli predstavení známi a románski fiktívni hrdinovia, píše DailyMail.
Prípadové štúdie darebákov použité v štúdii zahŕňali Ursulu z Disneyho Malej morskej víly a Kapitána Hooka od Petra Pana. Medzi ich hrdinov patrili Woody z Príbehu hračiek od Pixaru a Marvelov Spiderman.
V prvej časti testovali, či deti vnímajú darebákov ako schopných mať prosociálny postoj k iným, konkrétne k podobne zmýšľajúcim jednotlivcom. Vedci postavili darebákov do situácií, v ktorých by sa mohli správať buď prosociálne, alebo bezcitne voči spolupútnikovi či vlastnému miláčikovi.
Vedci v štúdii publikovanej v časopise Cognition vysvetlili:
„Úvaha o tom, či deti považujú darebákov za „slabé miesto“ pre takéto spriaznené duše, je dôležitá pri skúmaní hraníc negatívnych predpovedí správania detí o antisociálnych postavách.”
Druhá a tretia časť štúdie hodnotili presvedčenie účastníkov o skutočnom ja darebákov, čo odzrkadľovalo rozdiely v tom, ako premietajú do sveta svoj darebný charakter a ako sa cítia vo svojom vnútri.
Výsledky odhalili, že deti aj dospelí celkovo verili, že skutočné ja zloduchov je v drvivej väčšine zlé a oveľa negatívnejšie ako v prípade hrdinov.
Výskumníci však tiež odhalili asymetriu v názoroch, pretože darebáci mali oveľa väčšiu šancu v porovnaní s hrdinami, že budú mať skutočné ja, ktoré sa líši od ich vonkajšej osobnosti.
“Deti aj dospelí verili, že postavy ako Ursula majú nejaké vnútorné dobro, napriek zlým a nemorálnym činom, do ktorých sa pravidelne zapájajú,” povedala vedkyňa Umscheid.
Ak zbožňujete darebákov, možno ste ako oni
Predchádzajúca štúdia z Aarhuskej univerzity však zistila, že tí, ktorí uprednostňujú fiktívnych darebákov pred hrdinami, sú s väčšou pravdepodobnosťou sami darebáci. Prieskumu zúčastnilo viac ako 1000 ľudí zo Severnej Ameriky.
Tento výskum zistil, že tí, ktorí uprednostňujú darebákov, ako sú Cruella de Vil a Darth Vader, s väčšou pravdepodobnosťou prejavujú osobnostné črty tzv. temnej triády. To zahŕňa vlastnosti ako machiavelizmus, narcizmus a sklony k psychopatii.
Vedci v štúdii napísali:
„Niektorí jednotlivci sa môžu pozitívne vžívať do darebných postáv, pretože sú ako oni. To znamená, že do určitej miery zdieľajú nemorálny pohľad darebákov.”

Tento rodičovský zlozvyk ničí mozog detí a zvyšuje riziko depresie
Nová štúdia poukazuje na rizikové správanie rodičov, ktoré ohrozuje vývoj ich detí.

Britka vysúdila za prirovnanie k Darthovi Vaderovi odškodné viac než 34.000 eur
Britská pracovníčka Národnej zdravotnej služby (NHS) získala odškodné viac než 34.000 eur za to, že ju kolegovia v práci prirovnali k zloduchovi Darthovi Vaderovi z filmovej ságy Star Wars.

Tieto základné potraviny o pár rokov zmiznú z obchodov. Čo budeme namiesto nich jesť?
V najbližších desaťročiach nám hrozí, že bežná zelenina a ovocie už nebudú dostupné.

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.