Vianočné podvody na Facebooku: Na toto si dajte pozor, odborníci radia, ako sa nenachytať
- 17:51 24.12.2022
- Londýn

Sviatky pokoja sú živnou pôdou pre podvodníkov, ktorí úradujú aj na sociálnych sieťach. Ak sa chcete pred nimi chrániť, musíte vykonať niekoľko krokov.
V čase pokoja a štedrosti netreba poľavovať v ostražitosti. Tvrdia to experti na kybernetiku, podľa ktorých sú Vianoce obrovským lákadlom pre podvodníkov, ktorí na manipuláciu obetí využívajú aj sociálne siete.
Aby ste sa nestali obeťou podvodu, je potrebné vykonať niekoľko preventívnych krokov. Internetoví útočníci pritom najviac profitujú z častejších nákupov, dobrej vôle používateľov a nových technológií na ukradnutie facebookových účtov.
„Naším prvoradým tipom pre používanie Facebooku počas Vianoc je skontrolovať, do ktorých aplikácií tretích strán ste sa prostredníctvom neho prihlásili,“ tvrdí v rozhovore pre magazín The Sun vedúci britskej softvérovej spoločnosti CyberSmart Jamie Ahktar.
Podľa Ahktara sa väčšiny aplikácií netreba obávať, ale podozrivé môžu byť kvízy a hry. „A problém je, že tieto aplikácie často využívajú kyberzločinci, aby prenikli do vášho účtu alebo ukradli vaše údaje,“ tvrdí.
Prevencia je podľa Ahktara jednoduchá a zaberie vám len zopár minút. „Na svojom účte prejdite do nastavení súkromia a vymažte históriu mimo Facebooku,“ radí odborník, podľa ktorého treba tento krok opakovať aspoň raz za pol roka.
Mnohí podvodníci sa na sociálnych sieťach vydávajú za blízkych obete, pomocou čoho sa od nej snažia vylákať peniaze.
„Dávajte si pozor na správy od vašich údajných priateľov alebo rodiny, v ktorých vás žiadajú o dary, pôžičky a iné finančné transakcie,“ hovorí Chris Hauk z bezpečnostnej firmy Pixel Privacy.
Podľa Hauka by ste tiež nemali klikať na reklamy na facebookovej nástenke, ktoré zločincom slúžia na vylákanie osobných a bankových údajov od obete.
Jedným z najlepších a zároveň najjednoduchších spôsobov, ako sa chrániť pred útokom hekerov, je napokon silné heslo, ktoré by nemalo kopírovať znenie hesiel na iných stránkach. Heslo by takisto nemalo byť príliš krátke alebo jednoducho znejúce.
„Jeden z najlepších spôsobov, ako sa počas Vianoc chrániť, paradoxne nemá nič spoločné s technológiami,“ prezrádza odborník na kyberbezpečnosť Erich Kron. „Ako vždy, heslá sú rizikom pre väčšinu ľudí, zvlášť keď ich opakujú na viacerých stránkach,“ dodáva s tým, že ak sa raz útočník dostane k jednému z vašich hesiel, pokúsi sa pomocou neho prihlásiť aj k ďalším vašim internetovým účtom.
„Z krátkodobého hľadiska je účinná ochrana pomocou silného hesla a dvojfaktorového prihlasovania,“ vysvetľuje kyberšpecialista Sam Curry. „Dobrým bezpečnostným opatrením je zmena hesla, a boli by ste prekvapení, koľko ľudí dodnes používa heslo 123456 alebo ABCDEF,“ dodáva.

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.