Pápež vyzval svetových lídrov, aby na Vianoce omilostili určitých väzňov
- 20:59 12.12.2022
- Rím

Pápež František požiadal listom hlavy štátov na celom svete, aby na vianočné sviatky omilostili väzňov, ktorých považujú za vhodných na takéto opatrenie.
Uviedol to v pondelok hovorca Vatikánu Matteo Bruni, ktorého cituje server Vatican News aj agentúra DPA.
„Pápež František poslal list všetkým hlavám štátov, pričom ich vyzval, aby prejavili gesto zhovievavosti voči tým našim bratom a sestrám zbaveným slobody, ktorých považujú za vhodných v zmysle prospešnosti takéhoto opatrenia,“ uviedol hovorca. Podľa jeho slov sa takýmto gestom môže táto doba, poznačená nespravodlivosťou a konfliktmi, „otvoriť voči milosti prichádzajúcej od Boha“.
O omilostenie väzňov žiadal svetových lídrov už v roku 2000 pápež Ján Pavol II., pripomína Vatican News.
Pápež František v tomto zmysle nasledoval svojho predchodcu, pričom blízkosť väzňom prejavil už v rámci mnohých zo svojich apoštolských návštev, ako aj v iných prípadoch, a to predovšetkým pri obrade umývania nôh na Zelený štvrtok.

Vance, Meloniová a von der Leyenová rokujú o obchode aj o Ukrajine
Americký viceprezident J. D. Vance sa v nedeľu v Ríme stretol s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a talianskou premiérkou Girogiou Meloniovou.

Zelenskyj sa na schôdzke s pápežom poďakoval za ochotu hostiť rokovania s Ruskom
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že sa v nedeľu stretol s pápežom Levom XIV. po jeho inauguračnej omši vo Vatikáne.

Netanjahu: Izrael je otvorený „ukončeniu bojov“ ako súčasť dohody s Hamasom
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu uviedol, že Izrael je otvorený dohode s palestínskym militantným hnutím Hamas, ktorá by zahŕňala „ukončenie bojov“ v Pásme Gazy, a stanovil podmienky pre takúto dohodu.

Putin tvrdí, že chce „eliminovať“ príčiny konfliktu na Ukrajine
Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu povedal, že cieľom Ruska je odstrániť príčiny konfliktu na Ukrajine a zabezpečiť svoju bezpečnosť.

Izrael pokračuje v útokoch v Pásme Gazy, zahynulo najmenej 100 ľudí
Izraelské letecké útoky v Pásme Gazy si v noci na nedeľu vyžiadali najmenej 100 obetí, oznámili tamojší zdravotníci.