• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 27.1.2023Meniny má Bohuš
Bratislava

Obrovský prelom v liečbe rakoviny prsníka: Tento liek dokáže zmenšiť nádory

  • 7:06 13.12.2022
  • Londýn
Obrovský prelom v liečbe rakoviny prsníka: Tento liek dokáže zmenšiť nádory

Pacientkam bol liek podávaný spolu s hormonálnou liečbou.

Výskumníci predstavili prelomový liek, ktorý dokáže zastaviť pokročilú rakovinu prsníka a dať pacientkam viac času. V testoch na viac ako 700 ľuďoch liek zmenšil nádory u takmer u štvrtiny a zdvojnásobil čas pred progresiou rakoviny.

Tí, ktorí užívali liek nazývaný Capivasertib spolu s hormonálnou terapiou, získali v priemere niečo cez sedem mesiacov bez toho, aby sa ich rakovina zhoršila. Liek by mohol byť záchranou pre ženy s rakovinou prsníka, ktorá sa rozšírila do rôznych častí tela, ako je pečeň alebo mozog, a ktorým okrem vyčerpávajúcej chemoterapie došli všetky možnosti liečby.

Capivasertib, užívaný ako tableta dvakrát denne počas štyroch dní v týždni, je jedným z úplne novej triedy liekov, ktoré fungujú odlišne od existujúcich terapií tým, že vypínajú bunkový „spínač“, ktorý pomáha podporovať rast rakoviny. Podľa britských vedcov sú výsledky dostatočne silné na to, aby ich teraz predložili regulačným orgánom.

Dúfajú, že liek by mohol v budúcnosti pomôcť ženám, ktorým bola nedávno diagnostikovaná rakovina prsníka. Nick Turner, profesor molekulárnej onkológie na Inštitúte pre výskum rakoviny (ICR) v Londýne uviedol:

„Aj pri najlepšej súčasnej liečbe ľudia s týmto typom pokročilého karcinómu prsníka nakoniec uvidia, že ich rakovina prestane reagovať na liečbu a bude postupovať. Teší nás, že tento potenciálny liek prvej triedy v kombinácii s hormonálnou terapiou môže znížiť progresiu týchto pokročilých druhov rakoviny a takmer v tretine prípadov dokáže zmenšiť nádory. Veríme, že táto nová liečba by mohla umožniť väčšiemu počtu žien a mužov žiť dobre a žiť dlhšie s rakovinou prsníka."

Profesor Kristian Helin, výkonný riaditeľ ICR, povedal: „Toto je medzník pre liečbu pokročilých foriem najbežnejšieho typu rakoviny prsníka. Capivasertib by mohol týmto pacientom ponúknuť úplne novú možnosť liečby."

Ženy s najbežnejšou formou rakoviny prsníka, ER-pozitívnym, HER2-negatívnym karcinómom prsníka, sú odkázané na hormonálnu terapiu na blokovanie estrogénu v ich tele, ktorý poháňa rakovinu.

To im môže predĺžiť život o mesiace alebo roky, ale mnohé ženy nakoniec zistia, že liečba už nefunguje, pretože ich rakovina sa stáva rezistentnou voči tabletám. Mnohé ženy v teste už z tohto dôvodu nemohli užívať hormonálne tabletky.

Capivasertib je odpoveďou na tento problém, pretože sa zameriava na úplne iný spôsob rastu a šírenia rakoviny – vypnutím „spínača“ nazývaného AKT, ktorý umožňuje rýchle delenie rakovinových buniek.

V testoch 355 pacientiek dostalo liek, pričom 353 dostalo placebo. Všetky pacientky dostávali aj fulvestrant – hormonálnu terapiu, ktorá sa používa po tom, ako sa ľudia stanú rezistentnými na anastrazol, ale ktorá sama osebe u mnohých žien nefunguje dobre.

Výsledky ukázali, že pacientky, ktorým sa podával capivasertib a fulvestrant, mali v priemere 7,2 mesiaca bez progresie rakoviny v porovnaní s 3,6 mesiacmi u pacientiek bez tohto lieku.

Liečba zmenšila nádory u 23 percent pacientov v porovnaní s 12 percentami pacientov, ktorí ju nedostali. V súčasnosti prebiehajú štúdie s použitím capivasertibu na iné typy rakoviny, vrátane rakoviny prostaty.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, icr.ac.uk, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Veľké zmeny v zemskom jadre: Toto je skutočný dôvod, prečo sa dni neustále predlžujú

Veľké zmeny v zemskom jadre: Toto je skutočný dôvod, prečo sa dni neustále predlžujú

DNES - 7:47Veda

Merania seizmických vĺn, ktoré prechádzajú zemským jadrom, poukazujú na výrazné zmeny, ktoré prispievajú k predlžovaniu dní.

Video: Obrovský ľadovec sa odtrhol od antarktického ľadovca. Je veľký ako Londýn

Video: Obrovský ľadovec sa odtrhol od antarktického ľadovca. Je veľký ako Londýn

21:37 25.01.2023Veda

​Obrovský ľadovec veľkosti Londýna sa odlomil zo 150 metrov hrubého ľadového šelfu Brunt v Antarktíde.

Video: Zabudnite na bleskozvod, vedci dokázali odkloniť blesky pomocou laserov

Video: Zabudnite na bleskozvod, vedci dokázali odkloniť blesky pomocou laserov

21:00 21.01.2023Veda

Vedci použili lasery na odklonenie bleskov na oblohe.

Potrebujete znížiť príjem soli? Japonskí vedci na to vytvorili špeciálnu lyžicu

Potrebujete znížiť príjem soli? Japonskí vedci na to vytvorili špeciálnu lyžicu

14:54 21.01.2023Veda

Japonskí vedci vytvorili lyžicu a misku, ktoré zvyšujú slanosť jedla.

Kde sa ukryť pri jadrovom výbuchu? Toto sú tie najhoršie miesta

Kde sa ukryť pri jadrovom výbuchu? Toto sú tie najhoršie miesta

7:58 20.01.2023Veda

​Ak ste blízko výbuchu, nepomôže vám nič. Čo ale ak sa nachádzate ďalej?