• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 3.3.2024Meniny má Bohumil(a)
10°Bratislava

Vláda nesúhlasí s návrhom poslancov na vyslovenie nedôvery vláde

  • 12:26 08.12.2022
  • Bratislava
Vláda nesúhlasí s návrhom poslancov na vyslovenie nedôvery vláde

Vládny kabinet nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery vláde.

Vyplýva to z materiálu, ktorý schválila vláda na svojom štvrtkovom online zasadnutí.

Argumenty poslancov sú podľa vlády založené na „nepodložených, veľmi všeobecných, vágnych a v mnohých prípadoch aj nepravdivých tvrdeniach“.

Poslanci vláde vyčítajú zlyhávanie v manažovaní vážnych kríz, čím ohrozuje obyvateľov. Výsledkom toho je stupňovanie napätia v spoločnosti a zvyšujúca sa nedôvera v inštitúcie a v systém. To priamo podľa poslancov ohrozuje demokraciu. „Tento argument je založený na hlbokej nevedomosti alebo úmyselnom zavádzaní. Žiadna vláda nemala skúsenosti s krízovými situáciami,“ poukázali ministri. Tvrdia, že riadenie štátu v krízových situáciách bolo potrebné nastaviť tak, aby reflektovalo na aktuálne potreby. Zároveň pripravili adresné schémy pomoci počas pandémie, energetickej aj inflačnej krízy.

V návrhu ďalej poslanci kritizujú štátny rozpočet na ďalší rok. Vláda preto pripomína, že rozpočet na rok 2023 je rozpočtom pomoci ľuďom. „Neprijatie štátneho rozpočtu by znamenalo, že štát nebude môcť pomáhať s energetickou krízou, budú ohrozené pracovné miesta, valorizácia dôchodkov či zvyšovanie platov zdravotníkom, učiteľom a štátnym zamestnancom,“ skonštatovala.

Poslanci ďalej tvrdia, že vláda pri rokovaniach so zdravotníkmi ohrozila zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti. Vládny kabinet však v materiáli namieta a poukazuje, že sa s lekármi dohodol. „Na rozdiel od minulosti vláda skutočne riešila požiadavky zdravotníkov v nemocniciach. A to nielen lekárov, ale všetkých 25 zdravotníckych profesií,“ uviedla vláda s tým, že pripravila, schválila a v parlamente presadila zvyšovanie platov zdravotníkov.

Navrhovatelia vyčítajú vláde, že po vražde na Zámockej ulici v Bratislave nebola schopná aspoň v minimálnej miere uľahčiť život LGBTI+ ľuďom. Predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) podľa materiálu zaujal k tragickým udalostiam jasný postoj. Vláda tvrdí, že podnikla konkrétne kroky pre bezpečnosť všetkých komunít aj na posilnenie ich práv. „Fakt je, že toto je prvá vláda SR, ktorá to myslí s posilnením práv menšín vážne,“ skonštatovala.

Mimoriadna schôdza Národnej rady SR k návrhu na vyslovenie nedôvery vláde sa začne vo štvrtok. Hlasovať o návrhu by sa po jeho prerokovaní mohlo v utorok 13. decembra o 11.00 h. Návrh na vyslovenie nedôvery vláde podala opozičná SaS.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Polícia pátra po nezvestnej 50-ročnej Miroslave

Polícia pátra po nezvestnej 50-ročnej Miroslave

DNES - 18:41Domáce

Polícia pátra po 50-ročnej Miroslave Matúšovej, ktorú naposledy videli v sobotu (2. 3.) popoludní, keď odišla z miesta prechodného bydliska na Andrusovovej ulici v Bratislave.

Šutaj Eštok schvaľuje stretnutie Blanára a Lavrovom, Krúpa ho kritizuje

Šutaj Eštok schvaľuje stretnutie Blanára a Lavrovom, Krúpa ho kritizuje

DNES - 16:16Domáce

Minister vnútra schvaľuje nedávne stretnutie šéfa slovesnej diplomacie Juraja Blanára s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v Turecku.

Peter Pellegrini a Majerský rešpektujú rozhodnutie Ústavného súdu SR

Peter Pellegrini a Majerský rešpektujú rozhodnutie Ústavného súdu SR

DNES - 15:49Domáce

Peter Pellegrini a predseda KDH Milan Majerský sa zhodli, že rozhodnutie Ústavného súdu SR v súvislosti s pozastavením účinnosti trestných kódexov rešpektujú.

V Tatrách sa zranila česká turistka, letecky ju previezli do nemocnice

V Tatrách sa zranila česká turistka, letecky ju previezli do nemocnice

DNES - 15:48Domáce

Vo Vysokých Tatrách v nedeľu pri páde utrpela zranenia 47-ročná česká turistka.

Šutaj Eštok: Policajti vyšetrujúci nehodu Andreja Danka dostali výčitku

Šutaj Eštok: Policajti vyšetrujúci nehodu Andreja Danka dostali výčitku

DNES - 14:27Domáce

Policajti, ktorí riešili januárovú dopravnú nehodu podpredsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), boli potrestaní "výčitkou".