• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 27.7.2024Meniny má Božena
17°Bratislava

Lieky používané na časté ochorenie, môžu chrániť pred novými variantmi Covidu

  • 7:33 08.12.2022
  • Cambridge
Lieky používané na časté ochorenie, môžu chrániť pred novými variantmi Covidu

Známy liek môže pomôcť pri prevencii pred ochorením COVID-19.

Pri prevencii voči šíreniu ochorenia COVID-19 nám môžu pomôcť už existujúce lieky. Vedci v Spojenom kráľovstve zistili, že lieky používané na ochorenie pečene môžu ľudí tiež chrániť pred novými variantmi.

Pri ochorení pečene lekári často predpisujú liek nazývaný kyselina ursodeoxycholová. Vedci zistili, že liek ovplyvňuje aj infekciu koronavírusom SARS-CoV-2. Spôsobuje zníženie počtu ACE-2 receptorov na bunkách, čo sťažuje vstup vírusu do buniek.

Tím vedcov zistil, že tento liek sa môže zamerať skôr na hostiteľské bunky Covid-19 než na samotný vírus, čo znamená, že by mohol byť schopný chrániť ľudí pred novými variantmi vírusu, ako aj pred inými koronavírusmi, ktoré by sa mohli objaviť.

Ak sa potvrdí účinnosť v ďalších skúškach, liečba by mohla byť životne dôležitá pri ochrane tých, ktorí sa nemôžu očkovať proti COVID-19. Doktor Fotios Sampaziotis z University of Cambridge vysvetlil, že vakcíny nás pomáhajú chrániť tým, že posilňujú náš imunitný systém. Fungujú tak, že vírus rozpoznajú a odstránia ho alebo oslabia. V časopise Nature napísal:

„Vakcíny však nefungujú pre každého – napríklad pre pacientov so slabým imunitným systémom – a nie každý k nim má prístup. Vírus môže tiež zmutovať na nové varianty odolné voči vakcíne. Máme záujem nájsť alternatívne spôsoby ochrany pred infekciou SARS-CoV-2, ktoré nie sú závislé od imunitného systému a môžu dopĺňať očkovanie. Našli sme spôsob, ako zavrieť dvere pred vírusom, zabrániť mu dostať sa do našich buniek a chrániť nás pred infekciou."

Odborníci sa pozreli na miniatúrne žlčovody s „organoidmi“. Sú to bunky, ktoré môžu rapídne rásť a rýchlo sa množiť. V tejto štúdii si odborníci uvedomili, že môžu použiť rovnaký prístup, ale s „mini pľúcami“.

Zistili, že molekula známa ako FXR, ktorá je prítomná vo veľkých množstvách v týchto organoidoch žlčovodov, priamo reguluje ACE2, tzv. “vstupné dvere” pre vírus.

V ďalšom kroku testovali liek na škrečkoch s Covidom. Zvieratá, ktoré dostali liek, boli chránené pred variantom Delta, ktorý prevládal v čase štúdie.

Neskôr dostalo liek osem ľudských dobrovoľníkov a keď im urobili výter z nosa, lekári zistili nižšie hladiny ACE2. To naznačuje, že vírus mal menej príležitostí preniknúť do ich nosových buniek a infikovať ich, čo je podľa nich hlavná brána pre vírus.

Prvá autorka štúdie Teresa Brevini z University of Cambridge povedala, že existujúci liek zatvára dvere pred vírusom a môže nás chrániť pred Covid-19. "Dôležité je, že tento liek pôsobí na naše bunky, nie je ovplyvnený mutáciami vo víruse a mal by byť účinný, aj keď sa objavia nové varianty," dodala.

Sampaziotis uviedol, že tabletky stoja veľmi málo a dajú sa rýchlo vyrobiť vo veľkých množstvách. Ako dodal: „Čo uľahčuje rýchle nasadenie počas prepuknutia choroby – najmä proti variantom odolným voči vakcíne, keď to môže byť jediná línia ochrany pri čakaní na vývoj nových vakcín. Sme optimistickí, že tento liek by sa mohol stať dôležitou zbraňou v našom boji proti Covid-19."

Zdroj: Info.sk, TM, nature.com, bihealth.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
ESET objavil čínsky ovládač HotPage, ktorý dokáže injektovať prehliadače a nahradiť webový obsah

ESET objavil čínsky ovládač HotPage, ktorý dokáže injektovať prehliadače a nahradiť webový obsah

11:08 22.07.2024Veda

Výskumníci spoločnosti ESET objavili sofistikovaný čínsky prehliadačový injektor - podpísaný, zraniteľný ovládač od záhadnej čínskej spoločnosti, ktorý injektuje reklamu.

Liek na anorexiu: Lekári dospeli k prevratnému objavu

Liek na anorexiu: Lekári dospeli k prevratnému objavu

21:39 13.07.2024Veda

Pacienti trpiaci anorexiou môžu konečne dostať cielenú liečbu.

Nebezpečné vírusové ochorenie má nový variant, vedci varujú pred jeho šírením

Nebezpečné vírusové ochorenie má nový variant, vedci varujú pred jeho šírením

18:55 30.06.2024Veda

V prípade, že sa jeho šírenie nezastaví v zárodku, vírusové ochorenie by sa z ohniska mohlo rozšíriť aj do ďalších krajín.

Umelá inteligencia nehalucinuje, podľa filozofov si vymýšľa hlúposti

Umelá inteligencia nehalucinuje, podľa filozofov si vymýšľa hlúposti

16:16 18.06.2024Veda

Umelá inteligencia nehalucinuje, ale vymýšľa si hlúposti, uvádza nová filozofická štúdia zo Škótska.

Hodvábna látka tenká takmer ako vlas dokáže stlmiť až tri štvrtiny hluku

Hodvábna látka tenká takmer ako vlas dokáže stlmiť až tri štvrtiny hluku

17:00 17.06.2024Veda

Hodvábna látka len o málo hrubšia ako ľudský las dokáže stlmiť až 75 percent hluku.