• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
13°Bratislava

Tento liek na cukrovku znižuje riziko ďalšej vážnej choroby

  • 18:51 11.12.2022
  • Svet
Tento liek na cukrovku znižuje riziko ďalšej vážnej choroby

Podľa vedcov by sa mohli vyplatiť úpravy už existujúceho lieku, aby sa mohol užívať na nové účely.

Podľa dlhodobej štúdie, ktorá bola publikovaná vo vedeckom časopise BMJ Open Diabetes Research & Care, môže užívanie lieku na cukrovku znížiť riziko demencie. Výskum ukázal, že lieky nazývané glitazóny sú spojené s o 22 % nižším rizikom demencie. Glitazóny, tiež známe ako tiazolidíndióny, sú staršou triedou liekov na diabetes 2. typu.

Podľa vedcov môžu tieto lieky účinne predchádzať demencii u vysokorizikových jedincov s miernym až stredne ťažkým diabetom 2. typu. Výskumníci tvrdia, že by sa oplatilo tieto lieky uprednostniť v budúcich klinických štúdiách, aby sa zistilo, či môžu byť znovu použité.

Vedci začali skúmať, či by lieky na cukrovku mohli potenciálne pomôcť pri prevencii alebo liečbe demencie, pretože diabetes typu 2 a demencia zdieľajú niekoľko fyziologických vzorcov. Výsledky však boli doteraz rozporuplné.

Výskumníci porovnali výskyt demencie u starších dospelých s diabetom 2. typu, ktorí dostávali buď deriváty sulfonylurey alebo tiazolidíndión s tými, ktorí dostávali samotný metformín. Použili údaje od 559 106 jedincov s diabetom 2. typu, ktorí boli diagnostikovaní v období od januára 2000 do decembra 2019.

Do štúdie boli zahrnutí iba starší pacienti (vo veku najmenej 60 rokov), ktorým bol prvýkrát predpísaný metformín, deriváty sulfonylurey (tolbutamid, glimepirid, glipizid alebo glyburid) alebo tiazolidíndión (rosiglitazón alebo pioglitazón) v období od januára 2001 do decembra 2017 (559 106). Ich zdravie bolo sledované v priemere takmer 8 rokov.

Po najmenej 1 roku medikamentóznej liečby bolo užívanie samotného tiazolidíndiónu spojené s 22 % nižším rizikom demencie z akejkoľvek príčiny v porovnaní s užívaním samotného metformínu.

Konkrétne to bolo spojené s o 11 % nižším rizikom Alzheimerovej choroby a o 57 % nižším rizikom vaskulárnej demencie. Vzhľadom na to, že vaskulárne ochorenia zvyšujú riziko Alzheimerovej choroby, tiazolidíndióny môžu tiež pomôcť znížiť demenciu a Alzheimerovu chorobu čiastočne prostredníctvom ich priaznivých účinkov na cievny systém, hovoria vedci.

Zatiaľ čo riziko demencie z akejkoľvek príčiny bolo o 11 % nižšie pri použití kombinácie metformínu a tiazolidíndiónu, bolo o 12 % vyššie pri použití samotného derivátu sulfonylurey. Vedci preto navrhujú, aby sa deriváty sulfonylurey dopĺňali metformínom alebo tiazolidíndiónom, čo môže tieto účinky čiastočne kompenzovať.

Ďalšia hĺbková analýza ukázala, že osoby mladšie ako 75 rokov mali z tiazolidíndiónu väčší úžitok ako starší pacienti, čím sa zdôraznila dôležitosť včasnej prevencie demencie. A zdá sa, že tieto lieky viac chránia pacientov s nadváhou alebo obezitou.

Toto je pozorovacia štúdia, takže nie je možné vyvodiť definitívne závery o príčine a následku. Vedci uznávajú, že určité potenciálne dôležité informácie neboli dostupné, vrátane funkcie obličiek a genetických faktorov, a že účastníci štúdie boli prevažne bieli muži.

Naznačujú však, že budúce štúdie o zmene využitia liekov na diabetes na prevenciu demencie by mohli zvážiť uprednostnenie tiazolidíndiónu na základe ich zistení.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, drc.bmj.com, eurekalert.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

19:23 26.05.2023Veda

Objav sa uskutočnil počas najväčšieho podvodného skenovania miesta vraku, aké sa kedy uskutočnilo.

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

21:43 19.05.2023Veda

Podľa vedcov z Illinois by za prevažnou väčšinou úmrtí po nakazení Covid-19 mohla byť infekcia, ku vzniku ktorej došlo až po hospitalizácii.

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

21:11 15.05.2023Veda

Vo všeobecnosti sa s netopiermi spájajú skôr negatívne prívlastky. Teraz však vedci tvrdia, že majú proteín schopný predĺžiť náš život.

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

10:28 15.05.2023Veda

​Slovenský operátor má veľký výpadok.