Experti na spánok radia: Takto zvládnete ráno po ťažkej noci

Ťažká noc sa prejaví aj na našom celodennom výkone, predovšetkým však ráno. Spánkoví lekári sa podelili o svoje tipy, ako zvládnuť ráno po náročnej noci.
Najskôr voda, potom káva
Aj počas ťažkého rána sa nenechajte zlákať kávou. Najskôr si dajte pohár studenej vody, môžete do nej pridať citrón. Na tento trik nedá dopustiť spánková špecialistka Shelby Harris, ktorá však nevynechá ani kávu. Pije ju však až po rehydratácii vodou. Upozorňuje však na to, aby ste kávu nepoužívali ako náhradu spánku.
Vylezte z postele
Pre spánkovú špecialistku a inštruktorku medicíny na Harvarde je spánok výsledkom toho, čo robíme počas dňa. Ako prvý krok k dobrému nočnému spánku radí, aby ste vstali ráno včas. “Je lákavé odložiť budík, ale je to nesprávne. Spánok po zazvonení budíka je nekvalitný,” povedala pre livestrong.com.
Určite si priority
Po prebdenej noci je ľahké “opustiť sa” a myslieť si, že z vás bude celý deň troska a nič nestihnete. Hoci nemusíte byť v top forme, neznamená to koniec sveta, hovorí Seema Khosla, riaditeľka Centra pre spánok v Severnej Dakote. Radí, aby ste si určili priority a venovali sa len tomu najdôležitejšiemu.
Vyhľadávajte svetlo
Ako zastaviť ospalosť z biednej noci? Vystavte sa prirodzenému slnečnému svetlu, ktoré obsahuje modré svetlo. Práve slnečné svetlo je jedným z najlepších spôsobov, ako naštartovať bdelú fázu cirkadiánneho rytmu. Vybehnite na krátku prechádzku a nasávajte slnečné svetlo. Ak nemôžete ísť von, otvorte si okno a pustite dnu čerstvý vzduch a svetlo.
Naplánujte si ľahké cvičenie
Po náročnej noci nie je úplne vhodný čas na HIIT cvičenie či dvíhanie ťažkých váh. Stále sa však oplatí rozhýbať telo. Shelby Harris radí dať si ľahké cvičenie, napríklad prechádzku na bežiacom páse či ľahkú jógu.

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia
Zabúdate? Nová štúdia naznačuje, že možno potrebujete vo svojej strave viac červeného vína a čerešní.

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli
Udržiavať si kondičku pomocou stacionárneho bicykla síce na prvý pohľad pôsobí ako jednoduchý cieľ, no mnohí ho zvyknú podceniť.

Hemoroidy môžu spočiatku pôsobiť bezpríznakovo. Ako vyzerá hemoroidálny atak?
Ľudia by v prípade krvácanie nemali odkladať návštevu lekára, ktorý ochorenie správne identifikuje, vylúči rakovinu a prípadne zamedzí pokročilému štádiu.

Ako si prihrievate ryžu? Pozor na nebezpečný syndróm, tento spôsob vynechajte!
Nesprávne ohrievanie uvarenej ryže môže viesť k tvorbe smrteľných toxínov. Ako to robiť správne a bezpečne?

Stukovatenú pečeň môžu mať aj štíhli ľudia, príčinou môže byť strava
Najčastejšou príčinou vzniku nealkoholovej stukovatenej pečene je nezdravý životný štýl, ktorý vedie k nadváhe a obezite. Aj štíhli ľudia však môžu trpieť týmto ochorením. Upozornil na to Ladislav Kužela.