Pápež prepustil vedenie charitatívnej organizácie
- 16:00 22.11.2022
- Vatikán

Pápež František v utorok prepustil vedenie charitatívnej organizácie Caritas Internationalis a za jej dočasného správcu vymenoval Piera Francesca Pinelliho.
Správa je prevzatá z tlačovej agentúry AP.
Externá kontrola predtým zistila problémy s riadením a morálkou v ústredí organizácie. Vatikán však vo vyhlásení zdôraznil, že sa nenašli žiadne dôkazy o zlom hospodárení s financiami, korupcii či sexuálne nevhodnom správaní.
Dodal však, že sa vynorili iné záležitosti, napríklad „skutočne veľké chyby“ v riadení organizácie, „vážne ovplyvňujúce kolektívnu náladu a morálku zamestnancov“.
Prepustený bol doterajší generálny riaditeľ Aloysius John, ktorého do funkcie zvolili v roku 2019 v sporných voľbách, ako aj riadiaci tím.
Zmeny nemajú žiadny vplyv na vedenie ktorejkoľvek zo 162 národných rozvojových a humanitárnych organizácií, ktoré tvoria celosvetovú konfederáciu Caritas Internationalis. Jej ústredie je začlenené do Svätej stolice.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí
Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška
Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove
Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.

Lavrov: Rusko plánuje posilniť ekonomické vzťahy s Dominikánskou republikou
Rusko plánuje posilniť svoje ekonomické a obchodné vzťahy s Dominikánskou republikou.