Premiér pozval lekárskych odborárov na rokovanie cez víkend, jeho ponuku odmietli

Premiér Eduard Heger (OĽANO) v sobotu pozval zástupcov Lekárskeho odborového združenia (LOZ), aby ešte cez víkend spoločne rokovali o aktuálnej situácii v zdravotníctve. Lekárski odborári jeho ponuku odmietli.
Rokovať budú až v pondelok (21. 11.) TASR o tom informovala hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková.
„Predseda vlády Eduard Heger pozval zástupcov LOZ na rokovanie dnes, prípadne zajtra. Odborári z LOZ však jeho ponuku odmietli a potvrdili pôvodne dohodnutý pondelkový termín,“ uviedla hovorkyňa.
Lekárski odborári argumentujú, že chcú dať vláde viac času na zváženie ich ponuky. „Unáhlené reakcie predstaviteľov vlády s následným emotívnym stretnutím nie sú konštruktívnym riešením a môžu uzatvorenie dohody len skomplikovať. Aby boli rokovania konštruktívne, žiadame vládu o prehodnotenie našej dnešnej ponuky a potvrdzujeme termín rokovania na pondelok,“ uviedol šéf LOZ Peter Visolajský na sociálnej sieti.
Naposledy rokovali odborári s vládou v stredu (16. 11.), k dohode nedošlo. Minister financií Igor Matovič (OĽANO) po rokovaní informoval o dodatočnej ponuke na zvýšenie platov lekárov v nemocniciach. LOZ v sobotu informovalo, že sú ochotní ponuku prijať, ak vláda navýši koeficient za odpracované roky praxe všetkým lekárom a predstaví riešenia ostatných siedmich požiadaviek. Ponuku časovo obmedzili do 30. novembra. Vláda reagovala, že trvá na pôvodnej ponuke, ktorá je finálna.
Začiatkom októbra malo podať hromadné výpovede vyše 2100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme. Trvajú na splnení ôsmich požiadaviek, ktoré navrhli na zlepšenie situácie v sektore.

Slovenské mesto končí s e-kolobežkami. Aký je dôvod?
E-kolobežky v meste fungujú od roku 2023. Teraz ich však sťahujú z ulíc.

SHMÚ upozorňuje na mráz vo vegetačnom období vo viacerých okresoch
Na väčšine Slovenska sa môže z pondelka na utorok (13. 5.) vyskytnúť mráz vo vegetačnom období.

Tomáš Taraba: Obvinenie bývalého ministra je prípad, ktorý je viac ako jasný
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. je podľa súčasného šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu prípad, ktorý je „viac ako jasný“. Konštatuje to na sociálnej sieti.

Hnutie Slovensko: Zvolenie Martiny Flašíkovej je zlá správa pre objektívnosť
Opozičné hnutie Slovensko považuje zvolenie Martiny Flašíkovej za generálnu riaditeľku STVR za varovnú správu pre objektivitu verejnoprávnych médií.

Matúš Šutaj Eštok: Obvinenie bývalého ministra znamená, že zákon je nad všetkými
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. by malo byť dôkazom, že zákon by mal byť na Slovensku nad všetkými, najmä ak ide o politikov.