Prieskum: K realizácii spoločenských zmien potrebujú Rómovia nerómskych spojencov

Vzájomný kontakt rómskeho a nerómskeho obyvateľstva zmierňuje postoje majority voči Rómom predovšetkým v krajinách, kde sú negatívne názory na rómsku minoritu rozšírenejšie. Medziskupinový kontakt zároveň povzbudzuje Rómov k aktivizmu.
Aj takéto výsledky priniesol medzinárodný projekt Engage realizovaný tímom sociálnych psychológov zo Slovenskej akadémie vied (SAV) a odborníkov z partnerských organizácií z Maďarska a Španielska.
„Našimi cieľmi bolo prispieť k riešeniu problematiky protirómskeho rasizmu a ľahostajnosti medzi nerómskou väčšinou, zvýšiť angažovanosť Rómov a Rómiek a preskúmať, ako je možné mobilizovať aj nerómsku časť obyvateľstva ako spojencov na uskutočnenie spoločenských zmien v tejto oblasti,“ vysvetlila koordinátorka projektu za Slovensko Barbara Lášticová z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV (ÚVSK SAV).
Medzinárodný výskumný kolektív hodnotil existujúce kontaktné intervenčné programy a identifikoval príklady dobrej praxe. Analyzoval tiež údaje z veľkých európskych prieskumov a uskutočnil rozhovory s rómskymi aktivistami. Odborníci okrem toho na Slovensku zrealizovali prieskum na reprezentatívnej vzorke Rómov s cieľom zistiť, aké faktory prispievajú k ich ochote zapojiť sa do sociálnych hnutí alebo aktivít za rovnosť práv. „Viac ako 80 percent respondentov vyjadrilo silné pocity nespravodlivosti súvisiace s postavením Rómov v slovenskej spoločnosti. Viac ako polovica respondentov mala tendenciu veriť v to, že rómska menšina sa ako skupina dokáže efektívne zapojiť do aktivít na zlepšenie svojho postavenia v spoločnosti,“ spresnila sociálna psychologička.
Experimentálne štúdie uskutočnené v Španielsku a Maďarsku priniesli podľa jej slov tiež poznatky súvisiace s významom spojenectva nerómskej časti obyvateľstva. „Keď Nerómovia veria, že dokážu priniesť zmenu v spoločnosti, vedie to k ich vyššej mobilizácii v aktivitách zameraných na obranu práv Rómov. Dôležité je aj uznanie a zviditeľnenie existujúcej sociálno-ekonomickej nerovnosti a diskriminácie Rómov,“ zdôraznila vedkyňa.
Projekt Engage - využitie kontaktných intervencií na podporu angažovanosti a mobilizácie pre sociálnu zmenu koordinovala Univerzita Loránda Eötvösa v Budapešti s partnermi z ÚVSK SAV, Centra pre výskum migrácie a medzikultúrnych vzťahov Univerzity Almería v Španielsku a Neformálnej rómskej vzdelávacej nadácie Uccu z Maďarska. Výskum bol financovaný z programu Európskej únie pre práva, rovnosť a občianstvo.

Slovenské mesto končí s e-kolobežkami. Aký je dôvod?
E-kolobežky v meste fungujú od roku 2023. Teraz ich však sťahujú z ulíc.

SHMÚ upozorňuje na mráz vo vegetačnom období vo viacerých okresoch
Na väčšine Slovenska sa môže z pondelka na utorok (13. 5.) vyskytnúť mráz vo vegetačnom období.

Tomáš Taraba: Obvinenie bývalého ministra je prípad, ktorý je viac ako jasný
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. je podľa súčasného šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu prípad, ktorý je „viac ako jasný“. Konštatuje to na sociálnej sieti.

Hnutie Slovensko: Zvolenie Martiny Flašíkovej je zlá správa pre objektívnosť
Opozičné hnutie Slovensko považuje zvolenie Martiny Flašíkovej za generálnu riaditeľku STVR za varovnú správu pre objektivitu verejnoprávnych médií.

Matúš Šutaj Eštok: Obvinenie bývalého ministra znamená, že zákon je nad všetkými
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. by malo byť dôkazom, že zákon by mal byť na Slovensku nad všetkými, najmä ak ide o politikov.