Novinára Nicholsona odpočúvali v kauze vraždy právnika Valka

Novinára Toma Nicholsona odpočúvala polícia legálne v kauze vraždy právnika a bývalého predsedu Ústavného súdu ČSFR Ernesta Valka, ktorého zastrelili 9. novembra 2010.
Vyplýva to z príkazu sudcu, ktorý má denník Sme k dispozícii. Ako dôvod na odpočúvanie polícia uviedla, že Nicholson učil Valka po anglicky.
Novinár právnikovi pred smrťou volal, aby si dohodli ďalšiu hodinu po tom, čo sa niekoľko týždňov nevideli. Valkova dcéra Jana na polícii uviedla, že Nicholson mohol vedieť dôležité skutočnosti, ktoré mohol odovzdať jej otcovi.
Nicholson poskytol polícii dokumenty
Bývalý minister vnútra Daniel Lipšic aj bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak tvrdia, že o odpočúvaní nevedeli.
„Je to slabý dôvod. Učil som ho angličtinu, nerobil som s ním špionáž,“ hovorí Tom Nicholson o rozhodnutí polície odpočúvať mu telefón v súvislosti s vraždou advokáta Ernesta Valka. Novinár bol jedným z posledných, čo s Valkom hovorili.
Nicholson vraví, že všetko, čo vedel, povedal policajtom na výsluchu, preto odpočúvaniu nerozumie. „Dokonca som im poskytol aj dokumenty z učenia angličtiny, lebo sme občas preberali rôzne kauzy. Dal som im to, ak by to pre nich bolo zaujímavé.“
Polícia odpočúvanie predčasne ukončila
Nicholson si myslí, že Valkova vražda mohla byť len zámienkou. Zaoberal sa vtedy kauzou Gorila a v polícii je podľa neho veľa ľudí s rôznymi záujmami a jej vedenie o tom ani nemuselo vedieť.
Odpočúvanie trvalo od novembra 2010 do januára 2011, keď ho polícia predčasne ukončila. Súhlas mali až do mája. Nie je známe, či získané informácie polícia využila pri vyšetrovaní.
Vtedajší policajný prezident Jaroslav Spišiak zopakoval, že o odpočúvaní nevedel a podľa neho ani nebol dôvod, aby ho informovali. „Je to vec orgánov činných v trestnom konaní.“
Myslí si však, že policajti sa zrejme snažili maximálne rýchlo dopracovať k výsledku a využili všetky zákonné prostriedky. Prečo nestačila Nicholsonova výpoveď? „Neviem sa k tomu vyjadriť, rozhodol vyšetrovateľ na základe dôkazov. S ním sa stotožnili aj prokurátor a sudca.“
Podmienky a dôvody odpočúvaní sú tajné
Vyšetrovateľ, ktorý prípad vtedy riešil, odišiel do civilu a nahradil ho nový. Za prokuratúru sa ku kauze vyjadroval vtedajší riaditeľ odboru osobitného určenia a dnešný trestný námestník Peter Šufliarsky.
Prípad teraz nechcel podrobne komentovať, keďže „podmienky a dôvody“ odpočúvaní sú tajné. „O ich použití rozhoduje sudca pre prípravné konanie alebo predseda senátu,“ napísala Sme hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
„Do momentu, kým to nie je odtajnené, nemôžem nič potvrdiť,“ hovorí minister vnútra Robert Kaliňák. „Nie som vyšetrovateľ a nemám naštudovaný spis,“ povedal Sme na otázku, či sa mu zdá dôvod Nicholsonovho odpočúvania dostatočný.
Vražda Ernesta Valka nie je dodnes vyšetrená. Policajný prezident Tibor Gašpar hovorí o optimizme. Keď Spišiak odchádzal z polície, povedal, že najpravdepodobnejšia verzia je, že Valka zavraždili pri lúpeži. „Túto verziu zatiaľ nič nevylúčilo,“ povedal Gašpar. Polícia má už dlhšie užší okruh podozrivých, nevie však dokázať, ktorý z nich vraždil.
Podozrenie z odpočúvania Nicholsona sa prvýkrát objavilo minulý týždeň, keď denník Sme dostal nahrávku, na ktorej telefonuje Martinovi Čorejovi zo Sme. Nie je jasné, kedy presne vznikla, ani či ju spravila polícia. Lipšic aj Spišiak už skôr popreli, že by o odpočúvaní vedeli. Lipšic hovoril, že bolo asi ilegálne.

Hnutie Slovensko: Výročie konca vojny je i výzvou k zodpovednosti
Pripomenutie si 80. výročia konca 2. svetovej vojny je pripomenutím si ceny mieru i výzvou k zodpovednosti za budúcnosť Slovenska a Európy. Zdôraznilo to hnutie Slovensko.

Raši: Mier je receptom pre celý civilizovaný svet
Mier je receptom nielen pre Ukrajinu, ale aj pre Gazu, Pakistan, Indiu a celý civilizovaný svet, vyhlásil predseda parlamentu.

Prezident: Fašistické zlo si nesmie nájsť nových kazateľov nenávisti
Prezident sa venoval aj aktuálnej situácii vo svete.

Šimečka: Hrôzy vojny si je potrebné pripomínať a poučiť sa z nich
Michal Šimečka si obete najväčšieho vojnového konfliktu v histórii uctil spolu s kolegami pri bratislavskom pamätníku na Slavíne.

KDH: Naša sloboda bola draho vykúpená obeťami 2. svetovej vojny
Milan Majerský pripomína, že 2. svetová vojna si vyžiadala desiatky miliónov obetí.