• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.12.2022Meniny má Barbora, Barbara
Bratislava

Tento rodičovský štýl dokáže zakoreniť depresiu do DNA detí

  • 18:25 07.11.2022
  • Svet
Tento rodičovský štýl dokáže zakoreniť depresiu do DNA detí

Tento typ rodičovstva môže zvýšiť riziko depresie detí neskôr v živote zmenou DNA.

Prísne rodičovstvo môže zmeniť spôsob, akým telo číta DNA detí. Tieto zmeny sa môžu pevne „zakoreniť“ do DNA detí, čím sa zvyšuje ich biologické riziko depresie v dospievaní a neskoršom živote. Vedci zistili, že rodičia, ktorí boli prísni, používali fyzické tresty alebo psychologickú manipuláciu, týmto správaním zaviedli ďalší súbor inštrukcií o tom, ako sa gén číta, aby sa stal pevne zapojený do DNA.

Vedci z Univerzity v Leuvene v Belgicku vybrali 21 dospievajúcich, ktorých rodičia podporovali a dali deťom autonómiu, a porovnali ich s 23 dospievajúcimi, ktorí zažili striktných rodičov, manipulatívne správanie či fyzické tresty v detstve. Všetci adolescenti boli vo veku 12 až 16 rokov. Mnohí z tých, ktorí zažili striktných rodičov, vykazovali počiatočné subklinické príznaky depresie.

Vedci potom zmerali rozsah metylácie na viac ako 450 000 miestach v DNA každého subjektu a zistili, že sa výrazne zvýšil u tých, ktorí hlásili krutú výchovu. Metylácia je normálny proces, ku ktorému dochádza, keď sa do DNA pridá malá chemická molekula, čím sa zmení spôsob, akým sa čítajú pokyny napísané vo vašej DNA: napríklad metylácia môže zvýšiť alebo znížiť množstvo enzýmu, ktorý gén produkuje.

Je známe, že zvýšená variabilita metylácie je spojená s depresiou. Doktorka Evelien Van Assche povedala:

„Náš prístup sme založili na predchádzajúcom výskume s identickými dvojčatami. Dve nezávislé skupiny zistili, že dvojča s diagnózou závažnej depresie malo tiež vyšší rozsah metylácie DNA pre väčšinu z týchto stoviek tisíc údajov v porovnaní so zdravým dvojčaťom. DNA zostáva rovnaká, ale tieto ďalšie chemické skupiny ovplyvňujú spôsob čítania pokynov z DNA. Tí, ktorí hlásili tvrdšie rodičovstvo, vykazovali tendenciu k depresii a veríme, že táto tendencia bola zakorenená do ich DNA prostredníctvom zvýšenej variácie metylácie."

Van Assche a jej tím chcú v budúcnosti použiť túto zvýšenú metylačnú variáciu ako marker, aby mohli vopred varovať tých, ktorí môžu byť vystavený väčšiemu riziku rozvoja depresie v dôsledku výchovy. Ako dodala:

"V tejto štúdii sme skúmali úlohu striktného rodičovstva, ale je pravdepodobné, že akýkoľvek významný stres povedie k takýmto zmenám v metylácii DNA; takže vo všeobecnosti môže stres v detstve viesť k všeobecnej tendencii k depresii v neskoršom živote tým, že zmení spôsob, akým sa číta vaša DNA. Tieto výsledky je však potrebné potvrdiť na väčšej vzorke.”

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, neurosciencenews.com, ecnp.eu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prelomová liečba autizmu: Toto dokáže zlepšiť sociálne zručnosti a funkciu mozgu

Prelomová liečba autizmu: Toto dokáže zlepšiť sociálne zručnosti a funkciu mozgu

VČERA - 21:19Veda

Liečba podľa vedcov spôsobila neurologické zmeny vrátane zníženia zápalu a zvýšenia funkčnosti.

​K Zemi smeruje záhadný lúč svetla z vesmíru. Vedci odhalili jeho pôvod

​K Zemi smeruje záhadný lúč svetla z vesmíru. Vedci odhalili jeho pôvod

VČERA - 20:18Veda

Lúč svetla namierený na našu planétu by nám podľa astronómov mohol poskytnúť cenné informácie o fungovaní supermasívnych čiernych dier.

​O krok bližšie k pochopeniu červích dier: Vedcom sa podarilo teleportovať správu

​O krok bližšie k pochopeniu červích dier: Vedcom sa podarilo teleportovať správu

VČERA - 14:40Veda

Hypotéza o červích dierach by sa čoskoro mohla pretaviť do reality. Počítačový model z Kalifornie sľubuje prevratné výsledky.

Cestovanie v čase je možné. NASA vysvetľuje ako

Cestovanie v čase je možné. NASA vysvetľuje ako

21:23 02.12.2022Veda

​Vedci tvrdia, že cestovanie v čase je možné.

V obrovskom meteorite objavili vedci minerály, ktoré na Zemi ešte nikto nevidel

V obrovskom meteorite objavili vedci minerály, ktoré na Zemi ešte nikto nevidel

20:44 01.12.2022Veda

V obrovskom meteorite s hmotnosťou 16,5 tony objavili vedci dva minerály, ktoré predtým na Zemi nikto nevidel. Výskumníkom to ponúka nové stopy o tom, ako sa tvoria vesmírne skaly.