Zelenskyj: Bez podpory Moskvy zo strany Teheránu by sme boli bližšie k mieru
- 6:38 07.11.2022
- Soul

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom najnovšom príhovore zverejnenom v nedeľu večer kritizoval dodávky iránskych zbraní do Ruska. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
„Irán podporuje teroristický režim v Rusku a pomáha predlžovať vojnu a tým aj hrozby pre svet, ktoré vznikli vďaka útočnej vojne vedenej Ruskom,“ povedal Zelenskyj. Bez podpory Moskvy zo strany Teheránu „by sme boli bližšie k mieru“, dodal.
Bez zapojenia Teheránu do vojny by tiež bolo na dosah riešenie svetovej potravinovej krízy alebo energetickej krízy. „Ktokoľvek pomáha Rusku predlžovať túto vojnu, musí prevziať zodpovednosť aj za jej dôsledky,“ konštatoval Zelenskyj.
Irán v sobotu prvýkrát priznal, že Rusku dodal útočné drony, avšak len niekoľko kusov a ešte pred začiatkom invázie. Zelenskyj v reakcii obvinil Teherán z klamstva.
Ruská strana aj v nedeľu nasadila do bojov iránske útočné drony. Zelenskyj v príhovore uviedol, že ukrajinskej armáde sa niekoľko dronov podarilo zostreliť, no niektoré zasiahli svoj cieľ.
Ukrajinský prezident ďalej uviedol, že Rusko sústreďuje sily a prostriedky na prípadné zopakovanie masových útokov na infraštruktúru Ukrajiny, v prvom rade energetický sektor. Ukrajina sa na túto hrozbu pripravuje, povedal Zelenskyj s tým, že už teraz postihli výpadky dodávok elektriny takmer 4,5 milióna Ukrajincov.

Rusko uskutočnilo dosiaľ najväčší útok dronmi od začiatku vojny na Ukrajine
Rusko v noci na nedeľu podniklo dosiaľ najväčší útok dronmi počas viac ako tri roky trvajúcej vojny na Ukrajine.

Začala sa inaugurácia pápeža Leva XIV.
Pápež Lev XIV. zostúpil spolu s patriarchami východných cirkví za zborového spevu „Tu es Petrus“ (Ty si Peter) k hrobu svätého Petra vo vatikánskej bazilike.

Pápež Lev XIV. ide papamobilom na inauguračnú omšu
Stalo sa tak necelú hodinu pred inauguračnou omšou.

V Bazileji došlo k stretu propalestínskych demonštrantov s políciou
Skupina propalestínskych demonštrantov sa v sobotu vo švajčiarskom Bazileji dostala do stretu s miestnou políciou.

Merz a Meloniová: Hovoriť o vojakoch na Ukrajine je priskoro
Európa má ďaleko od toho, aby mohla hovoriť o nasadení vojakov na Ukrajine, pretože všetko úsilie zameriava na dosiahnutie bezpodmienečného prímeria zo strany Ruska.