• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
15°Bratislava

Nezmeškajte najvýznamnejší astronomický úkaz v tomto roku, takto ho môžete pozorovať

  • 10:31 18.10.2022
  • Bratislava
Nezmeškajte najvýznamnejší astronomický úkaz v tomto roku, takto ho môžete pozorovať

Z nášho územia uvidíme zatmenie v celom priebehu.

Na Slovensku bude 25. októbra čiastočné zatmenie Slnka. Ide o najvýznamnejší astronomický úkaz v tomto roku. TASR o tom informovali slovenskí astronómovia.

Čiastočné zatmenie Slnka bolo na Slovensku pozorovateľné 10. júna minulého roka, no len s malou fázou. Nasledujúce bude vidieť 29. marca 2025. V tomto prípade bude fáza zatmenia ešte menšia. „Tohtoročné zatmenie si teda určite nenechajte ujsť, pohľad na 'odhryznuté Slnko' bude krásny,“ poznamenal predseda Slovenského zväzu astronómov Miloš Obert.

Tohtoročné zatmenie je podľa astronómov 55. zatmením zo série, ktorá sa začala 6. marca 1049 a skončí sa 11. mája 2347. Zatmenie bude viditeľné v Európe, severovýchodnej Afrike, Strednom východe a západnej Ázii. Maximálna fáza zatmenia v jednotkách priemeru slnečného disku nastane v strednej časti Ruska.

Z nášho územia uvidíme zatmenie v celom priebehu,“ uviedol predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied Rudolf Gális.

Pri pozorovaní je nutnú si chrániť zrak

Na pozorovanie zatmenia Slnka nie je potrebný ďalekohľad, no ľudia musia dbať na dostatočnú ochranu zraku, pretože hrozí jeho trvalé poškodenie. Najlepšie sú špeciálne okuliare s ochrannou fóliou na vizuálne pozorovanie alebo aj tmavé zváračské sklo. „Často odporúčané diskety nie sú najvhodnejšie, keďže neodfiltrujú infračervenú časť spektra,“ poukázali astronómovia.

Pri pozorovaní ďalekohľadom filter umiestnime vždy pred objektív, nikdy nie do blízkosti okuláru, hrozí jeho poškodenie či prasknutie,“ upozornil vedúci sekretariátu Slovenského zväzu astronómov Pavol Rapavý. Dodal, že pri fotografovaní alebo videozázname je vhodné použiť objektívy s dlhou ohniskovou vzdialenosťou, keďže obraz Slnka v ohnisku objektívu s ohniskovou vzdialenosťou jeden meter je len deväť milimetrov.

'Kosáčiky' Slnka počas zatmenia uvidia ľudia aj cez dierkovú komoru. Tú v prírode dobre nahradia listy dostatočne hustej koruny stromu, pod ktorými uvidia obrazy 'odhryznutého Slnka', vysvetľujú. Odborníci tvrdia, že najbezpečnejším a najpohodlnejším spôsobom pozorovania zatmenia je metóda projekcie.

Ak nemáte k dispozícii vhodné vybavenie, navštívte najbližšiu hvezdáreň, kde bude pripravená nielen pozorovacia technika, ale aj ochotní zamestnanci, ktorí vám povedia aj množstvo zaujímavostí nielen o zatmeniach,“ poukázal generálny riaditeľ Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove Marián Vidovenec.

Zo Slovenska bolo podľa astronómov úplné zatmenie Slnka viditeľné 8. júla 1842 a najbližšie bude až 7. októbra 2135.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

19:23 26.05.2023Veda

Objav sa uskutočnil počas najväčšieho podvodného skenovania miesta vraku, aké sa kedy uskutočnilo.

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

21:43 19.05.2023Veda

Podľa vedcov z Illinois by za prevažnou väčšinou úmrtí po nakazení Covid-19 mohla byť infekcia, ku vzniku ktorej došlo až po hospitalizácii.

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

21:11 15.05.2023Veda

Vo všeobecnosti sa s netopiermi spájajú skôr negatívne prívlastky. Teraz však vedci tvrdia, že majú proteín schopný predĺžiť náš život.

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

10:28 15.05.2023Veda

​Slovenský operátor má veľký výpadok.