• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 22.5.2025Meniny má Júlia, Juliana
14°Bratislava

Enerhoatom: Rusko zajalo ďalších dvoch vysokopostavených zamestnancov ZAES

  • 10:11 18.10.2022
  • Kyjev
Enerhoatom: Rusko zajalo ďalších dvoch vysokopostavených zamestnancov ZAES

Ukrajinský štátny podnik Enerhoatom v utorok obvinil Rusko z únosu dvoch vysokopostavených zamestnancov Záporožskej atómovej elektrárne (ZAES). TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Enerhoatom v príspevku na sociálnej sieti uviedol, že ruské invázne jednotky v pondelok „odviedli na neznáme miesto“ vedúceho informačných technológií ZAES Oleha Kosťukova a Oleha Ošeku.

Ide už minimálne o tretí únos vysokopostavených zamestnancov tejto elektrárne. Začiatkom októbra ruská armáda zajala generálneho riaditeľa ZAES Ihora Murašova a následne aj námestníka generálneho riaditeľa pre personalistiku Valerija Martyňuka.

Záporožská atómová elektráreň pri meste Enerhodar na juhu Ukrajiny je najväčšou svojho druhu v Európe. Začiatkom marca ju obsadili ruské vojská, no stále ju prevádzkujú ukrajinskí zamestnanci. Odvtedy bola opakovane vystavená ostreľovaniu, ktoré na nej zatiaľ zanechalo len menšie škody. Z ostreľovania, ktoré vyvolalo obavy zo vzniku jadrovej katastrofy, sa navzájom obviňujú Kyjev a Moskva. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) preto presadzuje vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo ZAES.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Súd zablokoval Trumpov dekrét na zrušenie ministerstva školstva

Súd zablokoval Trumpov dekrét na zrušenie ministerstva školstva

DNES - 19:04Zahraničné

Americký súd vo štvrtok predbežne zablokoval dekrét prezidenta Donalda Trumpa, ktorým sa snažil zrušiť ministerstvo školstva, a nariadil opätovné prijatie prepustených zamestnancov.

 Zmluva medzi Českom a Svätou stolicou je podľa Pavla v rozpore s ústavou

Zmluva medzi Českom a Svätou stolicou je podľa Pavla v rozpore s ústavou

DNES - 17:48Zahraničné

Dohodnutá zmluva medzi Českom a Svätou stolicou je podľa prezidenta ČR Petra Pavla v rozpore s ústavným poriadkom.

Fiala: Česko je opakovane terčom kyberútokov

Fiala: Česko je opakovane terčom kyberútokov

DNES - 15:56Zahraničné

Česko je podľa premiéra Petra Fialu opakovane terčom rôznych foriem útokov v rámci hybridnej vojny, ktorú proti nemu vedie Rusko aj iné štáty.

Rusko ohrozuje bezpečnosť v Európe, tvrdí Merz

Rusko ohrozuje bezpečnosť v Európe, tvrdí Merz

DNES - 15:28Zahraničné

Nemecký kancelár Friedrich Merz vo štvrtok vyhlásil, že Rusko ohrozuje bezpečnosť v Európe.

Štvrtina ľudí v Nemecku má prisťahovalecký pôvod

Štvrtina ľudí v Nemecku má prisťahovalecký pôvod

DNES - 14:14Zahraničné

Približne 21,2 milióna ľudí s prisťahovaleckým pôvodom žilo počas uplynulého roka v Nemecku, čo je štvorpercentný nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom.