Ako nebyť v strese počas prezentácie? Takto sa treba pripraviť
- 21:45 17.10.2022
- Bratislava

Prezentácia alebo prejav na verejnosti môže byť náročný, no existuje pár vecí, ktoré vám pomôžu upokojiť nervy a pripraviť sa na úspech. Takto znížite nervozitu a počas prezentácie zachováte pokoj.
Stanovte si primerané očakávania
Je ľahké očakávať perfekcionizmus, no oveľa dôležitejšie je nastaviť si primerané očakávania. Tak sa nebudete počas prezentácie obávať pošmyknutia. Majte na pamäti, že každý robí chyby a že nikto si o vás nebude myslieť inak, ak neprednesiete dokonalý prejav.
Nacvičujte
Nácvik prezentácie je nevyhnutné na zvýšenie sebadôvery a zaistenie pripravenosti. Zvážte skúšku s priateľmi alebo členom rodiny a požiadajte ich o spätnú väzbu. V nácviku pokračujte dovtedy, kým nebudete mať pocit, že ste schopní urobiť prezentáciu s istotou.
Používajte poznámky
Ak vám nikto výslovne nepovie, aby ste to nerobili, môžete svoj prejav viesť pomocou poznámok, vďaka ktorým sa budete uberať správnym smerom. Ak používate prezentáciu, zvážte vytlačenie poznámok, ktoré vám pomôžu nacvičiť prejav.
Dýchajte
Hlboké dýchanie je skvelý spôsob, ako znížiť stres a úzkosť. Pomáha regulovať adrenalín, chemickú látku, ktorá sa aktivuje aj pri strachu. Hlboké dýchanie tiež pomáha cirkulovať kyslík v mozgu a umožní vám jasnejšie myslieť.
Hovorte pomaly
Pomalé rozprávanie vám pomôže upokojiť nervy a tiež zabezpečí, že vás bude publikum počuť. Pred prejavom si pomalé rozprávanie musíte trénovať, píše portál indeed.com. Obzvlášť v strese je totiž veľmi jednoduché začať rozprávať rýchlo a nezrozumiteľne.
Spoznajte svoje publikum
Keď budete vedieť, pred kým budete prezentovať, máte šancu vedieť, čo od publika očakávať. Čím viac sa s publikom poznáte, tým istejšie sa budete počas prezentácie cítiť.
Vytvorte si štruktúru
Štruktúra prezentácie je pomocníkom, ktorého môžete sledovať, aj keď sa cítite veľmi nervózny. Vytvorte si osnovu podľa toho, v akom poradí chcete jednotlivé témy prezentovať. Ak stratíte niť a pocítite úzkosť, jednoducho sa pozrite na osnovu a pokračujte tam, kde ste prestali.
Pred prezentáciou sa vyhýbajte stimulantom
Pitie kávy zvyšuje tep a potenie, dokonca sa vám môžu triasť ruky. To často dáva publiku predstavu, že ste nervózny, aj keď nie ste. Aby ste sa cítili maximálne pokojne a uvoľnene, tak sa pred prezentáciou vyhnite prijímaniu kofeínu.
Dostaňte sa na miesto včas
Skorý príchod na miesto, kde budete prezentovať, vám dáva príležitosť spoznať prostredie. Dostaňte sa tam o 15 až 20 minút skôr a postavte sa tam, kde budete stáť počas prezentácie. Vizualizujte si ľudí na stoličkách i to, ako zvládnete rozprávanie v celej miestnosti.

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.