Firmy môžu zakázať nosenie náboženských symbolov, rozhodol súd
- 15:12 13.10.2022
- Brusel/Luxemburg

Vnútorné pravidlá firiem môžu zakázať nosiť viditeľné náboženské symboly.
Vnútorné pravidlo podniku, ktoré zakazuje viditeľné nosenie náboženských, filozofických alebo duchovných znakov nepredstavuje priamu diskrimináciu, ak sa uplatňuje na všetkých pracovníkov všeobecným a nediferencovaným spôsobom. Uviedol vo štvrtok Súdny dvor EÚ v spore medzi moslimskou sťažovateľkou a belgickou firmou.
Súd určil, že náboženstvo a viera sa musia považovať za jediný dôvod diskriminácie, inak bude narušený všeobecný rámec pre rovnaké zaobchádzanie v zamestnaní a povolaní ustanovený právom EÚ.
Spor medzi moslimkou L.F., ktorá si šatkou zahaľuje vlasy, a spoločnosťou SCRL spravujúcou sociálne bývanie trvá od roku 2018. Týka sa nezohľadnenia nevyžiadanej žiadosti L.F. o stáž, pretože počas pohovoru uviedla, že si odmietne dať dole šatku, aby bola v súlade s politikou neutrality presadzovanej v SCRL. O niekoľko týždňov neskôr L.F. obnovila svoju žiadosť o stáž s tým, že bude nosiť iný typ pokrývky hlavy. Jej žiadosť bola zamietnutá z dôvodu, že v priestoroch SCRL nie je povolený žiadny typ pokrývky hlavy, či už ide o čiapku, klobúk alebo šatku.
L.F. podala žalobu na pracovnom frankofónnom súde v Bruseli. Sťažovala sa, že nedostala zmluvu o stáži z dôvodov priamo alebo nepriamo založených na náboženskom presvedčení a obvinila SCRL z porušenia belgického antidiskriminačného zákona.
Bruselský súd položil Súdnemu dvoru EÚ otázku, či sa slová „náboženstvo alebo viera“ v smernici o rovnakom zaobchádzaní v zamestnaní majú vykladať ako dva aspekty jediného chráneného kritéria alebo naopak, ako dve samostatné kritériá. Súdny dvor mal zistiť, či zákaz nosenia označenia alebo odevu s konotáciami obsiahnutý v podmienkach zamestnania SCRL predstavuje priamu diskrimináciu na základe náboženstva.
Súd v Luxemburgu skonštatoval, že pracovné podmienky podniku, ktoré zakazujú pracovníkom prejavovať slovami, oblečením alebo akýmkoľvek iným spôsobom náboženské vyznanie či filozofické presvedčenie, nepredstavujú priamu diskrimináciu ak sa uplatňuje všeobecným a nediferencovaným spôsobom.
Súdny dvor EÚ spresnil, že vnútorné pravidlo vo firme SCRL, môže predstavovať rozdiel v zaobchádzaní, ktorý je nepriamo založený na náboženstve alebo viere. Ak sa preukáže - čo má zistiť bruselský pracovný súd -, že zdanlivo neutrálna povinnosť v skutočnosti vedie k tomu, že osoby vyznávajúce určité náboženstvo alebo vieru sú osobitne znevýhodnené.

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť
Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí
Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška
Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove
Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.