Každý jeden Európan je v príbuzenskom vzťahu s týmto mužom
- 21:01 16.10.2022
- Bratislava

Muža s bohatým rodokmeňom možno považovať za praotca väčšiny Európanov. V príbuzenskom vzťahu ste s ním pravdepodobne aj vy.
Dnes už vieme, že evolúcia dopriala všetkým ľuďom na zemi jedného spoločného predka, ktorého by sme mohli hľadať v radoch primátov. Málokto si je však vedomý toho, že ešte aj dnes môže mať spoločné korene so svojím susedom. Tento fakt sa pritom týka aj vás za predpokladu, že pochádzate z niektorej európskej krajiny.
Ak ste Európan, môžete sa popýšiť čiastočne modrou krvou. Staršia štúdia Petra Ralpha a Grahama Coopera totiž poukazuje na fakt, že ľudia v našich končinách majú spoločného predka, ktorým je Karol Veľký, známy aj ako cisár Západu.
Karol Veľký žil na prielome ôsmeho a deviateho storočia a jednou z jeho najväčších zásluh je zjednotenie väčšiny západnej a strednej Európy. Okrem toho tiež nútil všetkých svojich poddaných konvertovať na kresťanstvo. V období jeho vlády zažila Európa veľký kultúrny a územný rozmach.
Karola vďaka snahe zjednotiť najstarší kontinent niekedy prezývajú aj Otec Európy. Ukazuje sa, že svoje rodičovské vlohy ale šíril aj v radoch nežnejšieho pohlavia, pretože podľa odhadov splodil osemnásť potomkov so siedmimi rôznymi ženami. Tieto čísla sú postačujúce na to, aby sme mohli tvrdiť, že každý v súčasnosti žijúci Európan je nejakým spôsobom spätý s cisárom Západu.
Pretty much everyone with European ancestry, including the vast majority of African-Americans and Afro-Caribbeans, are genealogical descendants of Emperor Charlemagne who died in 814 AD. pic.twitter.com/IDODFJT8IH
— Dr. Mansa Keita (@rasmansa) April 3, 2022
„Keďže Karol Veľký žil ešte pred bodom totožných predkov a má žijúcich potomkov, každý s európskym pôvodom je jeho priamym potomkom,“ uvádza článok publikovaný v žurnále Scientific American. Bod totožných predkov pritom označuje „najnovší bod v minulosti populácie, keď sa každý potom živý jedinec stal predkom každého živého jedinca, ktorý je v súčasnosti živý, alebo nemá žiadnych žijúcich potomkov“.
Niektorí z Európanov, ktorí si nechajú zhotoviť test DNA, môžu pozorovať svoju spätosť s kráľom Karolom aj v jeho výsledkoch. Existuje však len malá pravdepodobnosť, že ste po cisárovi zdedili nejaké gény. Ide totiž o príliš vzdialeného predka, a tak je zrejmé, že priama genetická línia sa po niekoľkých storočiach zriedila.

Podľa štúdie by fanúšikovia na koncerty Oasis mohli v Spojenom kráľovstve minúť miliardu libier
Fanúšikovia slávnej britpopovej skupiny Oasis by mohli počas nadchádzajúceho reunionového turné v Spojenom kráľovstve minúť miliardu libier. Podľa AFP to vyplýva z odhadu banky Barclays.

Vo francúzskom mestečku Landerneau sa zhromaždilo rekordných 3076 Šmolkov
Malé francúzske mestečko Landerneau na tretí raz uspelo pri pokuse utvoriť svetový rekord v počte ľudí oblečených ako Šmolkovia – zhromaždilo sa ich tam 3076. TASR informuje podľa správy agentúry UPI.

Video: Kamera zachytila nechutný moment pred vysielaním
Moderátorka zverejnila záber z nechutného momentu, ktorý zažila s kameramanom pred vysielaním.

Solárna svetelná reťaz: Na toto mnohí zabúdajú!
Chcete si skrášliť záhradu alebo balkón solárnou svetelnou reťazou? Na toto by ste pri jej používaní nemali zabúdať.

Biele škvrny na banánoch: Ako vznikajú a sú nebezpečné?
Ako vznikajú biele škvrny na banánoch a prečo si mnohí myslia, že sa pod nimi skrýva hmyz?