Rada OSN pre ľudské práva schválila monitorovanie ľudských práv v Rusku
- 14:03 07.10.2022
- Ženeva

Rada OSN pre ľudské práva (UNHRC) v piatok schválila rezolúciu na vymenovanie experta na monitorovanie porušovania ľudských práv a občianskych slobôd v Rusku. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Návrh rezolúcie predložili všetky členské krajiny EÚ okrem Maďarska. V Rade UNHCR ju potom podporilo 17 zo 47 členských krajín. Šesť bolo proti a 24 sa zdržalo hlasovania.
Ide o prvú rezolúciu, ktorá sa zameriava na porušovanie ľudských práv vo vnútri krajiny, pripomína AFP. Iniciatíva reagovala na požiadavky ruských obhajcov ľudských práv a medzinárodných organizácií, ktoré odsúdili zneužívania práva voči občianskej spoločnosti v Rusku v posledných rokoch a ktoré zosilnilo po invázii na Ukrajinu 24. februára.
Ruské a medzinárodné organizácie na ochranu ľudských práv 21. septembra požiadali medzinárodné spoločenstvo, aby podniklo bezprostredné kroky s cieľom zaznamenávať a riešiť prípady potláčania a obmedzovania ľudských práv v Rusku.

Žena podozrivá z útoku v Hamburgu má byť podľa súdu prijatá do liečebne
Nemecký súd nariadil umiestnenie 39-ročnej ženy, podozrivej z piatkového útoku na železničnej stanici v Hamburgu, do psychiatrickej liečebne.

Muž zastrelil nevlastného syna kvôli hre
43-ročného muža obvinili z vraždy druhého stupňa a nepovoleného skladovania zbrane.

Ničivé povodne v Austrálii si vyžiadali päť obetí
Mnoho Austrálčanov je naďalej izolovaných a viacero ľudí je tiež bez elektrickej energie.

Z Cannes hlásia výpadky elektriny, narušili aj filmový festival
Vo francúzskom meste Cannes došlo v sobotu na záver medzinárodného filmového festivalu k veľkému výpadku elektrickej energie.

Nemecká polícia po piatkovom útoku v Hamburgu navrhuje používanie AI
Nemecká polícia uviedla, že piatkový útok na železničnej stanici v Hamburgu pomohli zastaviť dvaja náhodní svedkovia incidentu a všetkých 18 zranených osôb je v stabilizovanom stave.