Najsilnejší odkaz pápeža Putinovi: Ukončite "špirály násilia a smrti" na Ukrajine
- 12:52 02.10.2022
- Vatikán

Pápež František vyzval v nedeľu ruského prezidenta Vladimira Putina, aby ukončil svoju "špirálu násilia a smrti" na Ukrajine, informuje TASR na základe správy agentúry AP.
Ide o doposiaľ najsilnejšiu výzvu hlavy katolíckej cirkvi za uplynulých sedem mesiacov od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine. Pápež ju Putinovi adresoval na Námestí sv. Petra a zároveň odsúdil „absurdnú“ hrozbu jadrovej vojny.
František vyzval aj ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby bol „otvorený“ vážnym mierovým návrhom a nabádal medzinárodné spoločenstvo na „využitie všetkých diplomatických prostriedkov“ na ukončenie tejto „obrovskej tragédie“ a hrôzy vojny.
„Som hlboko zarmútený prívalmi krvi a sĺz, ktoré boli v týchto mesiacoch preliate. Je mi ľúto tisícok obetí, najmä detí, a rozsiahleho ničenia, ktoré zanechalo mnoho ľudí a rodín bez domova a ohrozuje veľké oblasti zimou a hladom. Takéto činy nemožno nikdy ospravedlniť, nikdy! Je poľutovaniahodné, že svet spoznáva geografiu Ukrajiny prostredníctvom názvov ako Buča, Irpiň, Mariupol, Izium, Záporožie a ďalších miest, ktoré sa stali miestami neopísateľného utrpenia a strachu,“ povedal pápež počas modlitby Anjel Pána.
„A čo fakt, že ľudstvo je opäť konfrontované s jadrovou hrozbou? To je absurdné,“ citoval ho portál Vatican News.
František odsúdil aj ruskú anexiu štyroch ukrajinských oblastí. „Hlboko ľutujem závažnú situáciu, ktorá vznikla v uplynulých dňoch s ďalšími krokmi v rozpore s princípmi medzinárodného práva. Zvyšuje to hrozbu jadrovej eskalácie, ktorá vyvoláva strach z nekontrolovateľných a katastrofických dôsledkov pre celý svet,“ povedal ďalej.
Agentúra AFP pripomína, že to bol prvý prípad od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, keď sa argentínsky pápež obrátil priamo na Putina. František sa od februára usiluje otvoriť cestu pre dialóg s Moskvou a odsudzuje „krutú a nezmyselnú vojnu“.

Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine
Európska únia pripravuje plán B, ako zachovať sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, pre prípad, že Spojené štáty upustia od mierových rokovaní a budú sa snažiť o zblíženie s Ruskom.

Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov, tí politickí medzi nimi nebudú
Bielorusko schválilo návrh zákona, na základe ktorého pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny udelí amnestiu tisícom väzňov.

V Kurskej oblasti sú stále podľa Putina malé skupiny ukrajinských vojakov
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.

Scholzov kabinet sa zišiel na svojom poslednom zasadnutí
Len približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vlády úradujúceho sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza.

Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema
Izraelská armáda v stredu dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.