OSN vyjadrila znepokojenie nad zadržaním viac než 2300 protestujúcich v Rusku
- 14:08 27.09.2022
- Ženeva

Organizácia Spojených národov (OSN) vyjadrila znepokojenie nad správami z Ruska o zadržaní najmenej 2300 ľudí na protestoch proti nariadeniu ruského prezidenta Vladimira Putina o čiastočnej mobilizácii. V utorok to uviedla hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) Ravina Shamdasaniová. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
„Sme hlboko znepokojení veľkým počtom ľudí, ktorí mali byť zatknutí,“ povedala Shamdasaniová. Dodala, že podľa hodnoverných správ bolo v Rusku zatknutých zhruba 2377 demonštrantov. „Nie je jasné, koľko ľudí zostáva vo väzbe,“ pokračovala.
Ruské úrady po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu tvrdo zasiahli proti kritikom vojny a zadržali tisíce demonštrantov. Počet zatknutí sa však prudko zvýšil po tom, ako ruský prezident minulý týždeň vyhlásil čiastočnú mobilizáciu na posilnenie armády v bojoch na Ukrajine.
Nezávislá skupina OVD-Info monitorujúca protesty v Rusku v sobotu uviedla, že v 32 ruských mestách bolo zadržaných najmenej 726 osôb, pričom takmer polovica z nich bola zatknutá v Moskve.
Shamdasaniová poukázala aj na dva dni protestov v ruskej autonómnej republike Dagestan, kde došlo k stretom medzi demonštrantmi a políciou. Podľa jej slov tam boli zatknuté desiatky ľudí.
Dagestan je chudobná a väčšinovo moslimská autonómna republika na severnom Kaukaze. Podľa údajov ruských nezávislých médií zahynulo pri ruskej vojenskej ofenzíve na Ukrajine viac mužov z Dagestanu, ako z ktorejkoľvek inej časti Ruska, píše AFP.
Vo viacerých ruských regiónoch došlo počas protestov k útokom na vojenské a administratívne budovy vrátane náborových úradov. Shamdasaniová však zdôraznila, že väčšina protestov mala byť pokojných.
„Vyzývame na okamžité prepustenie všetkých svojvoľne zadržaných a apelujeme na úrady, aby dodržiavali svoje medzinárodné záväzky rešpektovať a zabezpečovať práva na slobodu prejavu a pokojné zhromažďovanie,“ dodala hovorkyňa.

V Mississippi stanovili dátum popravy muža, ktorý je v cele smrti od roku 1976
V Mississippi popravia väzňa Richarda Geralda Jordana, ktorého na trest smrti odsúdili ešte v roku 1976 za únos a vraždu jednej ženy, rozhodol tamojší najvyšší súd.

Na Floride popravili bývalého vojnového veterána odsúdeného za vraždu rodiny
Armádneho veterána Jeffreyho Hutchinsona, ktorému vojna v Perzskom zálive spôsobila vážne duševné problémy, popravili vo štvrtok večer.

Ruský dronový útok na Záporožie si vyžiadal najmenej 14 zranených
Ruský dronový útok, ku ktorému došlo vo štvrtok neskoro večer, spôsobil požiar niekoľkých budov v meste Záporožie na juhovýchode Ukrajiny.

Barrot: Európska únia pripravuje nové sankcie voči Rusku
Európska únia pripravuje 17. balík sankcií voči Rusku a dúfa, že toto úsilie skoordinuje so Spojenými štátmi, uviedol vo štvrtok francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noel Barrot.

Zelenskyj: Dohoda s USA o nerastných surovinách je vyvážená a spravodlivá
Za „skutočne vyváženú“ a spravodlivú považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dohodu o nerastných surovinách, ktorú jeho krajina podpísala so Spojenými štátmi.