• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 31.1.2023Meniny má Emil
Bratislava

Čas, kedy chodíte spať a vaše sny môžu predpovedať riziko demencie

  • 21:52 01.10.2022
  • Bratislava
Čas, kedy chodíte spať a vaše sny môžu predpovedať riziko demencie

Vaše spánkové návyky môžu predpovedať, aká je pravdepodobnosť, že sa u vás rozvinie demencia.

Už dlhé roky je známe, že dobrý nočný spánok je kľúčom k prevencii demencie. Vedci si tiež myslia, že snívanie je znakom dobrého zdravia mozgu. Teraz odborníci na spánok z Číny a Švédska zistili, že čas, keď starší ľudia chodia spať a ako dlho spia, môžu byť dobré ukazovatele rizika demencie.

Demencia je stav, ktorý sa vzťahuje na skupinu fatálnych porúch ovplyvňujúcich fungovanie mozgu, ako je pamäť, jazyk a riešenie problémov. Existuje mnoho rôznych typov tohto stavu a jednou z najbežnejších foriem je Alzheimerova choroba. V súčasnosti s ňou žije približne 55 miliónov ľudí.

Dostatok kvalitného spánku je životne dôležitý pre udržanie zdravého mozgu

Zistenia publikované v časopise Journal of the American Geriatrics Society odhalili, že riziko demencie bolo o 69 percent vyššie u tých, ktorí spali dlhšie ako osem hodín. Vedci to porovnali s ľuďmi, ktorí spali 7 až 8 hodín. Riziko demencie bolo tiež dvakrát vyššie u tých, ktorí išli spať pred 21:00, v porovnaní s tými, ktorí išli spať o 22:00 alebo neskôr.

Výskumníci štyri roky sledovali spánkové návyky a prípady demencie medzi vybranými 2000 mužmi a ženami. Vedci nenaznačili, prečo skorší odchod do postele a dlhší spánok poukazoval na vyššie riziko demencie.

Predchádzajúce štúdie však zistili, že zmeny spánkových cyklov sú bežnými znakmi demencie a pravdepodobne súvisia s narušenými mozgovými dráhami, ktoré regulujú cykly spánku a bdenia. Podľa autorov štúdie by sa mali monitorovať kognitívne funkcie u starších dospelých, ktorí uvádzajú dlhší čas strávený v posteli a zmeny v načasovaní spánku.

Demenciu predpovedajú aj nočné mory

Ďalšia štúdia zistila, že ľudia v strednom veku, ktorí často trpia nočnými morami, majú väčšiu pravdepodobnosť, že im neskôr v živote bude diagnostikovaná demencia. Výskumníci z University of Birmingham zistili, že nočné mory sa môžu začať vyskytovať častejšie aj niekoľko rokov alebo dokonca desaťročí predtým, ako sa objavia problémy s mozgom.

Zaujímavé je, že muži sú obzvlášť ohrození nočnými morami, ktoré naznačujú demenciu. Zistenia publikované v časopise Lancet odhalili, že ľudia v strednom veku (35 až 64 rokov), ktorí mali nočné mory každý týždeň, mali v nasledujúcom desaťročí štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť poklesom kognitívnych funkcií.

U dospelých nad 79 rokov s nočnými morami bola dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že im bude diagnostikovaná demencia. Autor výskumu Abidemi Otaiku z Birminghamského centra pre zdravie ľudského mozgu povedal:

„Táto štúdia je dôležitá, pretože existuje len veľmi málo rizikových indikátorov demencie, ktoré možno identifikovať už v strednom veku. Aj keď je potrebné urobiť viac výskumu na potvrdenie týchto súvislostí, veríme, že zlé sny by mohli byť užitočným spôsobom, ako identifikovať jednotlivcov s vysokým rizikom rozvoja demencie, a zaviesť stratégie na spomalenie nástupu choroby."

Iná štúdia odhalila, že riziko vzniku Alzheimerovej choroby sa takmer zdvojnásobilo u starších ľudí po prekonaní Covidu. Výskum zistil, že ľudia starší ako 65 rokov majú o 50 až 80 percent vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinie ochorenie mozgu po infekcii novým koronavírusom. Odborníci nevedia, či samotný Covid spúšťa túto chorobu, alebo či vírus len urýchľuje nástup Alzheimerovej choroby u ľudí, ktorí majú k ochoreniu predispozíciu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, agsjournals.onlinelibrary.wiley.com, thelancet.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bojuje vaše dieťa so separačnou úzkosťou? Takto to odhalíte

Bojuje vaše dieťa so separačnou úzkosťou? Takto to odhalíte

VČERA - 21:05Zdravie

Väčšina detí cíti smútok, keď rodičia odchádzajú do práce či kdekoľvek bez nich. Ako odlíšiť klasický smútok od separačnej úzkosti?

Zubára neoklamete. Takto odhalí vaše výmysly o čistení zubov

Zubára neoklamete. Takto odhalí vaše výmysly o čistení zubov

VČERA - 10:00Zdravie

Skúšali ste zubára presviedčať, že si poctivo čistíte zuby aj medzizubné priestory? Zbytočne. Vaše klamstvo dokážu odhaliť veľmi jednoducho.

Naozaj je potrebný krém s SPF každý deň? Toto hovoria odborníci na pleť

Naozaj je potrebný krém s SPF každý deň? Toto hovoria odborníci na pleť

20:28 29.01.2023Zdravie

Je potrebné sa natierať opaľovacím krémom každý deň a môže to spôsobiť nedostatok vitamínu D? Tu sú odpovede.

Ako dlho trvá chudnutie? Toto je ten správny postup pri strate hmotnosti

Ako dlho trvá chudnutie? Toto je ten správny postup pri strate hmotnosti

9:37 29.01.2023Zdravie

Pred akoukoľvek snahou schudnúť by ste mali najprv vedieť, ako chudnúť zdravo.

Tieto symptómy sa u žien prejavujú mesiac pred infarktom

Tieto symptómy sa u žien prejavujú mesiac pred infarktom

7:48 29.01.2023Zdravie

Takmer 40 % žien trpí prekvapivými symptómami, a to už niekoľko týždňov pred infarktom.