Policajný zásah v Tatrách: Nelegálnym zberačom zobrali náradie a plody pred nimi rozšliapali

Nelegálnych zberačov plodov v chránenom území Vysokých Tatier pribúda.
Správa Tatranského národného parku (TANAP-u) žiada verejnosť o pomoc pri identifikácii porušovateľov zákona. "Jedna takáto osoba z chráneného územia bežne odnáša desiatky litrov brusníc či čučoriedok. Namiesto toho, aby plody nasýtili pôvodných obyvateľov tatranského lesa, skončia vo výkupe alebo v predaji popri ceste," uviedol riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.
Len pred pár dňami prichytili členovia stráže ochrany prírody zberačov v národnej prírodnej rezervácii Furkotská dolina. Keďže porušovateľov bolo viac, na pomoc im prišla aj policajná hliadka. Vinníci pri sebe nemali žiadnu hotovosť na zaplatenie pokuty, preto prišli o náradie i nazbierané brusnice, ktoré museli vysypať a strážcovia boli povinní plodiny rozšliapať. Ochranári upozorňujú, že jediná skupinka dokáže lokalitu „očesať“ napríklad aj o 300 litrov čučoriedok či malín, od ktorých sú existenčne závislé mnohé živočíchy.
„Strážna činnosť ohľadom zberu je v ostatnej dobe oveľa zložitejšia ako kedysi. Žiadame preto turistov, aby nahlásili potenciálnych nelegálnych zberačov na našej pohotovostnej linke,“ vyzýva Majko. Návštevníci národného parku, ktorí natrafili na podozrivé osoby, môžu volať na telefónne číslo +421 911 485 280. Ochranári následne preveria, či ide naozaj o porušovanie zákona.
Čučoriedky, maliny, brusnice či huby tvoria významnú zložku jedálnička mnohých živočíchov, preto je ich zber podľa zákona o ochrane prírody a krajiny zakázaný na územiach, kde platí tretí až piaty stupeň ochrany. „Ak by sme chceli literu zákona skutočne naplniť, v TANAP-e by ste si nemali pri turistickom chodníku odtrhnúť ani jedinú čučoriedku, drobnú ochutnávku však členovia stráže prírody riešiť nebudú,“ ubezpečil riaditeľ Správy TANAP-u.
Úplne inak sa strážcovia pozerajú na nelegálnych zberačov lesných plodov, ktorí svojou vynaliezavosťou dokážu podľa ochranárov pracovať mimoriadne rýchlo, ticho a nenápadne. Zberači navyše v snahe získať čo najviac plodov v čo najkratšom čase používajú hrebene a ďalšie pomôcky, ktorými v rýchlosti poškodzujú i samotné rastliny. „Okrem toho sa dopúšťajú aj ďalšieho priestupku, keď sa pohybujú mimo turisticky značených chodníkov, čo neraz súvisí i s rizikom lesných požiarov,“ uzatvára Majko.

Slovenské mesto končí s e-kolobežkami. Aký je dôvod?
E-kolobežky v meste fungujú od roku 2023. Teraz ich však sťahujú z ulíc.

SHMÚ upozorňuje na mráz vo vegetačnom období vo viacerých okresoch
Na väčšine Slovenska sa môže z pondelka na utorok (13. 5.) vyskytnúť mráz vo vegetačnom období.

Tomáš Taraba: Obvinenie bývalého ministra je prípad, ktorý je viac ako jasný
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. je podľa súčasného šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu prípad, ktorý je „viac ako jasný“. Konštatuje to na sociálnej sieti.

Hnutie Slovensko: Zvolenie Martiny Flašíkovej je zlá správa pre objektívnosť
Opozičné hnutie Slovensko považuje zvolenie Martiny Flašíkovej za generálnu riaditeľku STVR za varovnú správu pre objektivitu verejnoprávnych médií.

Matúš Šutaj Eštok: Obvinenie bývalého ministra znamená, že zákon je nad všetkými
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. by malo byť dôkazom, že zákon by mal byť na Slovensku nad všetkými, najmä ak ide o politikov.