Nie je celkom zrozumiteľné, čo by mali návrhy premiéra vyriešiť, tvrdí politologička

Predseda vlády navrhol napríklad, že lídri SaS Richard Sulík a OĽANO Igor Matovič nebudú chodiť na koaličné rady a tiež zriadenie rozhodcovskej komisie, ktorá by riešila koaličné spory.
Z hľadiska fungovania moci a koaličných vlád nie je celkom zrozumiteľné, čo by mali vyriešiť návrhy premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), ktoré prezentoval po poslednom rokovaní koaličných strán. Vyplýva to z vyjadrenia politologičky z Univerzity Komenského v Bratislave Anety Világi.
„Z hľadiska komunikačného to jasné je, OĽANO sa dlhodobo snaží komunikovať, že ide o personálny problém Igora Matoviča a Richarda Sulíka, a teda ponúka riešenie, ktoré stiahne tieto dve konkrétne osoby. Z pohľadu fungovania koalície si neviem predstaviť, že by toto bolo skutočne riešením a nielen kozmetickou náplasťou,“ uviedla Világi.
Politologička vysvetlila, že politické strany sú v podstate organizácie súťažiace o moc, navzájom si konkurujú. „Spolupráca medzi politickými stranami teda nie je úplne prirodzenou vecou a práve preto, že náš volebný systém zvyčajne generuje volebný výsledok, ktorý núti strany spolupracovať v koalícii, vytvorila sa neformálna inštitúcia – koaličná rada,“ priblížila Világi.
Úlohou koaličnej rady bolo, podľa slov politologičky, na úrovni lídrov koaličných strán dohodnúť postup, kompromisy a vyjasniť si nesúhlasné stanoviská tak, aby koalícia navonok, smerom k parlamentu či verejnosti, mohla vystupovať jednotne. „Nie je to náhoda, že sa na koaličnej rade zúčastňujú lídri koaličných strán. Oni majú v rámci strán autoritu a od lídra sa očakáva, že dohodu z rady prenesie na pôdu danej koaličnej strany, medzi jej poslancov a členov administratívy,“ podčiarkla Világi.
V súvislosti s návrhom premiéra zriadiť rozhodcovskú komisiu tvorenú tromi zástupcami politických strán sa politologička pýta, akú by mali autoritu.

PS vyzýva prezidenta, aby si od vlády zobral naspäť vyjednávaciu právomoc
Opozičné PS vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby si zobral naspäť vyjednávaciu právomoc v súvislosti s pandemickou dohodou.

V obciach sa premnožili túlavé psy. Kde ich je najviac?
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč v Bratislave rokoval s partnermi o riešení narastajúceho problému túlavých psov v obciach, predovšetkým na východnom Slovensku.

KDH: Vláda sa neprijatím pandemickej dohody rozhodla vypustiť vedecké fakty
Podľa KDH ide o krok proti slovenským pacientom aj vedcom.

Viaceré lekárske organizácie kritizujú odmietnutie pandemickej dohody
Viaceré lekárske organizácie kritizujú rozhodnutie vlády odmietnuť pandemickú dohodu.

Drucker: Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie
Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie pred faktami. Vyhlásil to minister školstva Tomáš Drucker.