• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
15°Bratislava

Obec Lovce má zablokované účty, zamestnanci sú bez výplat

  • 9:08 24.10.2013
  • LOVCE
Obec Lovce má zablokované účty, zamestnanci sú bez výplat

Tri mesiace už nevideli svoje výplaty zamestnanci obce Lovce v okrese Topoľčany. Osem zamestnankýň školy a škôlky, katechétka, dve zamestnankyne obecného úradu a hlavná kontrolórka nedostali mzdy za júl, august a september.

Obec peniaze na účtoch má, zastupujúci starosta sa k nim však nemôže dostať, pretože banka mu odmietla dať dispozičné právo. Dôvodom sú spory o tom, kto má právo viesť obec. Bývalú starostku Oľgu Gálikovú občania odvolali v referende 29. júna a Lovce v súčasnosti vedie poslanec František Richter, ktorého poverilo zastupiteľstvo výkonom funkcie 4. júla.

Gáliková však tvrdí, že právoplatným zastupujúcim starostom je poslanec Milan Kováč. „Jeho poverenie je zapísané v registratúrnom denníku obce z 28. júna,“ povedala. Zároveň spochybňuje aj referendum, ktoré bolo podľa nej nezákonné a domáha sa toho, aby ho súd vyhlásil za neplatné.

Richter reagoval, že za súčasné problémy môže práve exstarostka. Sľubuje, že zamestnanci dostanú všetky výplaty ihneď, ako získa prístup k obecným účtom. „Táto situácia nastala na základe nezmyselných vyjadrení, ktoré pani Gáliková poposielala na všetky možné úrady vrátane banky. Banka najprv akceptovala moje poverenie za starostu a zrušila všetky prístupové údaje bývalej starostke,“ poukázal Richter.

Zvrat podľa neho nastal až keď Gáliková informovala banku o svojom pohľade na referendum. Viaceré obecné zamestnankyne anonymne potvrdili, že výplaty nedostali, s plnými menami sa však pre médiá vyjadriť nechceli. Zhodli sa, že bez výplat sa im žije ťažko, no odchod z práce nezvažujú a dúfajú, že situácia sa čoskoro vyrieši. „Za tri mesiace dostali len dve zálohy, a to 150 eur a 130 eur, ktoré Richter vyplatil z hotovosti z kasy na obecnom úrade. Nedoplatok od obce mám aj ja a môj manžel, ktorý robil kosca,“ hovorí Gáliková.

Exstarostka sa obrátila aj na Inšpektorát práce v Nitre, ktorý má podľa jej slov prešetriť nevyplácanie miezd a nelegitímnosť pracovnej pozície Richtera. „Inšpektorát práce už bol na jej podnet na obecnom úrade trikrát od referenda. Celý problém je v tom, že bývalá starostka sa nevie zmieriť s tým, že bola odvolaná,“ myslí si Richter. Požiadal okresný súd o vydanie predbežného opatrenia, aby obec mohla disponovať s peniazmi na účte. Ak by ho súd nevydal, čakali by Lovce ešte oveľa väčšie problémy. Ohrozené by bolo fungovanie obecného úradu, základnej a materskej školy, reálnou hrozbou by bolo odpojenie od energií. Zatiaľ obec utiahla tieto náklady z peňazí z výberu miestnych daní. Predčasné voľby starostu budú v Lovciach 25. januára 2014.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Premiér označil summit EPC za dôležitý signál, hovoril aj so Zelenským

Premiér označil summit EPC za dôležitý signál, hovoril aj so Zelenským

VČERA - 21:38Domáce

Je dôležité vyslať signál, že v tejto ťažkej dobe nemôže byť nikto neutrálny, povedal slovenský premiér Ľudovít Ódor vo štvrtok na summite lídrov európskych krajín v Moldavsku.

Pri turistickom chodníku sa našlo telo muža. Pri sebe mal len ruksak, bol bez oblečenia

Pri turistickom chodníku sa našlo telo muža. Pri sebe mal len ruksak, bol bez oblečenia

VČERA - 21:22Domáce

Na turistickom chodníku sa našlo telo mŕtveho turistu.

SaS víta veto prezidentky pri povinnej tretej hodine telocviku

SaS víta veto prezidentky pri povinnej tretej hodine telocviku

VČERA - 20:30Domáce

Strana SaS víta rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej vetovať novelu školského zákona, ktorou sa mala zaviesť na školách tretia hodinu telocviku už od 1. septembra 2023.

Prezidentka vetovala novelu, ktorá má zaviesť tretiu hodinu telesnej výchovy

Prezidentka vetovala novelu, ktorá má zaviesť tretiu hodinu telesnej výchovy

VČERA - 19:59Domáce

Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila vo štvrtok parlamentu na opätovné prerokovanie novelu školského zákona, ktorá by mala od 1. septembra zaviesť na školách tretiu hodinu telesnej výchovy.

Mimoriadne uzatvorená cesta: Tadiaľto v Košiciach neprejdete

Mimoriadne uzatvorená cesta: Tadiaľto v Košiciach neprejdete

VČERA - 18:12Domáce

Cestu I/16 v Košiciach v mestskej časti Vyšné Opátske v smere na križovatku VSS vo štvrtok približne o 18.00 h mimoriadne uzatvoria.