Stoltenberg: Inšpekcia v Záporožskej elektrárni musí byť naliehavo povolená
- 18:39 17.08.2022
- Brusel

Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE) musí byť "naliehavo" povolené vykonať inšpekciu v Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny, ktorú obsadili ruské jednotky. Vyhlásil to v stredu generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
Obsadenie Záporožskej jadrovej elektrárne ruskou armádou „predstavuje vážnu hrozbu pre bezpečnosť a zaistenie tohto zariadenia a zvyšuje riziko jadrovej nehody alebo incidentu,“ uviedol šéf NATO pre novinárov.
„Je naliehavé povoliť inšpekciu Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu a zaistiť stiahnutie všetkých ruských jednotiek,“ pokračoval Stoltenberg. Podľa šéfa NATO situácia v elektrárni „ohrozuje populáciu Ukrajiny, susedných štátov a medzinárodné spoločenstvo“.
Ruská armáda obsadila Záporožskú jadrovú elektráreň v marci, krátko po začiatku invázie na Ukrajine. Zariadenie, je najväčšie svojho druhu v Európe a počas uplynulých dní sa stalo terčom ostreľovania, z ktorého sa navzájom obviňujú Kyjev a Moskva.
Vo štvrtok sa generálny tajomník OSN António Guterres na západe Ukrajiny stretne s prezidentom Volodymyrom Zelenským a tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Očakáva sa, že témou ich rokovania bude aj situácia v jadrovej elektrárni.
Ukrajina sa pri dodávkach elektriny spolieha na štyri jadrové elektrárne, ktoré pred inváziou produkovali až polovicu ukrajinskej elektrickej energie.
Výzvy Ukrajiny na demilitarizáciu Záporožskej jadrovej elektrárni podporujú aj jej západní spojenci.

Vance, Meloniová a von der Leyenová rokujú o obchode aj o Ukrajine
Americký viceprezident J. D. Vance sa v nedeľu v Ríme stretol s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a talianskou premiérkou Girogiou Meloniovou.

Zelenskyj sa na schôdzke s pápežom poďakoval za ochotu hostiť rokovania s Ruskom
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že sa v nedeľu stretol s pápežom Levom XIV. po jeho inauguračnej omši vo Vatikáne.

Netanjahu: Izrael je otvorený „ukončeniu bojov“ ako súčasť dohody s Hamasom
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu uviedol, že Izrael je otvorený dohode s palestínskym militantným hnutím Hamas, ktorá by zahŕňala „ukončenie bojov“ v Pásme Gazy, a stanovil podmienky pre takúto dohodu.

Putin tvrdí, že chce „eliminovať“ príčiny konfliktu na Ukrajine
Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu povedal, že cieľom Ruska je odstrániť príčiny konfliktu na Ukrajine a zabezpečiť svoju bezpečnosť.

Izrael pokračuje v útokoch v Pásme Gazy, zahynulo najmenej 100 ľudí
Izraelské letecké útoky v Pásme Gazy si v noci na nedeľu vyžiadali najmenej 100 obetí, oznámili tamojší zdravotníci.