• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 2.10.2022Meniny má Levoslav
15°Bratislava

Potápač prezradil, čo ho vystrašilo na dne jazera Loch Ness

  • 20:16 02.08.2022
  • Loch Ness
Potápač prezradil, čo ho vystrašilo na dne jazera Loch Ness

Potápač opísal, čo videl blízko dna slávneho jazera.

Už desaťročia sa ľudia snažia zachytiť bájnu príšeru z jazera Loch Ness, no doteraz sa to nikomu nepodarilo. Potápača Jeremyho Wada toto slávne jazero rovnako fascinuje, preto sa rozhodol prebádať jeho dno. Síce nenašiel stopy po Nessie, no priznal, že na dne jazera bola taká tma, že nevidel nič pred sebou. Mnohí teda môžu trvať na tom, že mýtické stvorenie sa môže ďalej skrývať v jazere.

Pri opise zážitku z potápania v slávnom jazere Wade povedal, že je „strašidelné“, aká tma je v hlbinách jazera: „Voda je priesvitná, ale tmavo sfarbená, má farbu čaju od rašeliny, ktorá sa splavila z rašelinísk, ktoré pokrývajú okolité hory. Čím hlbšie idem, tým je to temnejšie, až je doslova tma."

Keď sa Wade vynoril z vody, povedal, že jazero je veľmi zaujímavé. Najprv môžete vidieť dno a je tam istá ilúzia priezračnej vody. Ak budete plávať ďalej po dne, náhle sa vám zjaví úbočie, ktoré klesá do hlbokej vody. Ako opísal Wade:

„Pozriete sa tam a je to len čiernota a nie je to bahno, je to zafarbením, ktoré voda má. Len to požiera svetlo. Tam v hĺbke môže byť niečo veľké ako ponorka, ani by ste to nevideli. Je to naozaj, naozaj dosť strašidelné."

Čo sa týka pravdepodobnosti, že Nessie skutočne existuje, vedci v štúdii publikovanej v odbornom časopise Cretaceous Research dospeli k záveru, že to nie je vylúčené. Bájna škótska šelma je súčasťou škótskeho folklóru po stáročia, no nikomu sa zatiaľ nepodarilo získať dôkazy o jej existencii. Podľa opisov niektorých svedectiev má mať príšera dlhý krk a malú hlavu podobnú plesiosaurovi.

Vedci z University of Bath, University of Portsmouth vo Veľkej Británii a Université Hassan II de Casablanca v Maroku našli malé fosílie plesiosaura v 100 miliónov rokov starom riečnom systéme, ktorý je teraz marockou Saharou. Medzi fosílie patria kosti a zuby trojmetrových dospelých jedincov a kosť z končatiny 1,5-metrového mláďaťa.

Podľa vedcov to naznačuje, že tieto stvorenia bežne žili a kŕmili sa v sladkej vode spolu so žabami, krokodílmi, korytnačkami, rybami a obrovským vodným dinosaurom Spinosaurusom. Tieto fosílie naznačujú, že plesiosaury boli prispôsobené na to, aby tolerovali sladkú vodu, možno tam dokonca trávili svoj život ako dnešné riečne delfíny.

Univerzita v Bathe uviedla, že vďaka tomuto objavu je existencia príšery z jazera Loch Ness „možná“. Zároveň však dodáva, že fosílne záznamy „naznačujú, že po takmer stopäťdesiatich miliónoch rokov posledné plesiosaury napokon vymreli v rovnakom čase ako dinosaury, pred 66 miliónmi rokov“.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedirect.com, sci.news, Video: YouTube.com/River Monsters™
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Ako si prečítať správu na WhatsAppe tak, aby o tom druhá strana nevedela

​Ako si prečítať správu na WhatsAppe tak, aby o tom druhá strana nevedela

DNES - 16:55Zaujímavosti

Ak vás zaujíma, čo vám posiela kontakt na aplikácii WhatsApp, ale zároveň nechcete, aby zistil, že ste si jeho správu prečítali, postupujte podľa tohto návodu.

Tom Hanks: Mám len štyri dobré filmy

Tom Hanks: Mám len štyri dobré filmy

DNES - 9:34Zaujímavosti

Síce patrí k najuznávanejším hollywoodskym hercom, no on sám nie je až tak ohromený vlastnými filmami. Myslí si, že na konte má len štyri celkom dobré filmy.

Odborník na zdravie čriev: Takýto šalát by som si v živote nekúpil. Čomu sa v obchode vyhnúť?

Odborník na zdravie čriev: Takýto šalát by som si v živote nekúpil. Čomu sa v obchode vyhnúť?

DNES - 8:01Zaujímavosti

Hoci na prvý pohľad vyzerajú lákavo, niektorým jedlám na pultoch obchodov je lepšie sa vyhnúť. Odborník na zdravé trávenie vás svojimi odporúčaniami možno prekvapí.

Video: Dievčatko utieklo od kráľovskej stráže s hrôzou v tvári. Toto naň zakričali

Video: Dievčatko utieklo od kráľovskej stráže s hrôzou v tvári. Toto naň zakričali

VČERA - 22:19Zaujímavosti

Stráž britského kráľa Karola sa počas služby s nikým nemazná. Strážnikov neobmäkčila ani nevinná detská tvárička.

​Video: Meteorológa v priamom prenose zasiahla odviata vetva

​Video: Meteorológa v priamom prenose zasiahla odviata vetva

VČERA - 20:47Zaujímavosti

Jim Cantore nasadil vlastný život do reportáže o počasí z ťažko skúšanej Floridy.