• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 11.8.2022Meniny má Zuzana
15°Bratislava

Karlovarský festival vyhral kanadsko-iránsky film Nadějné léto

  • 5:53 10.07.2022
  • Karlove Vary
Karlovarský festival vyhral kanadsko-iránsky film Nadějné léto

Kanadsko-český film Nadějné léto v sobotu zvíťazil v hlavnej súťaži Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch. Cenu za celoživotné dielo si prevzali herci Bolek Polívka, Benicio del Toro (USA) a Geoffrey Rush (Austrália), informuje oficiálna webová stránka festivalu.

Na galavečere 56. ročníka MFF Karlove Vary, ktorý už tradične moderoval herec Marek Eben, bodoval aj český film Slovo spracovávajúci problematiku zlomového roku 1968. Martin Finger zaň dostal cenu za najlepší herecký výkon a ocenená bola aj jeho režisérka Beata Parkanová.

Nadějné léto, iránsko-kanadská sociálna dráma o spojenectve dvoch mužov bojujúcich proti nepriazni okolia a sile autorít, získala Kristáľový glóbus, ktorý je hlavnou cenu karlovarského festivalu.

Žijeme vo svete plnom násilia a diskriminácie. Dúfam, že naše príbehy prinášajú pokoj a mier,“ ďakovala režisérka iránskeho pôvodu Sadaf Foroughiová.

Osobitnú cenu poroty dostala španielska snímka s festivalovým názvom Musíte se přijet podívat od režiséra Jonása Truebu, ktorá kombinuje komediálne a existenciálne témy.

Cenu divákov si odniesol hudobný dokument PSH Nekonečný příběh zachytávajúci príbeh českej rapovej skupiny Peneři strýčka Homeboye.

Ocenenie za najlepší ženský herecký výkon si rozdelili dve herečky z gruzínskeho filmu Vlastní pokoj Taki Mumladze a Mariam Khundadze.

Na tohtoročnom MFF v Karlových Varoch, ktorý prebiehal od 1. júla, sa zúčastnilo viac než 10.500 akreditovaných návštevníkov, vyše 400 filmových tvorcov a takmer 1500 profesionálov z oblasti filmu a novinárov. Predalo sa viac než 121.000 vstupeniek, zatiaľ čo v poslednom predcovidovom roku (2019) to bolo 139.000.

Organizátori tento rok ponúkli priestor aj sekcii filmového festivalu z Odesy, v rámci ktorej bolo premietnutých niekoľko ukrajinských filmov vrátane snímky Mariupol 2, ktorá dokumentuje tragédiu vojny.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Od narodenia významného spisovateľa Vladimíra Mináča uplynulo 100 rokov

Od narodenia významného spisovateľa Vladimíra Mináča uplynulo 100 rokov

VČERA - 7:51Kultúra

Jeho prozaická, esejistická, ale aj publicistická tvorba takmer polstoročie dodávala impulzy vývinu nielen slovenskej literatúre, ale aj spoločnosti a kultúre. Od narodenia Vladimíra Mináča uplynie v stredu 100 rokov.

V Mníchove má byť koncert Rammsteinu pre 145.000 ľudí

V Mníchove má byť koncert Rammsteinu pre 145.000 ľudí

18:34 09.08.2022Kultúra

Úrady v bavorskej metropole Mníchov sa ešte nerozhodli, či nemeckej rockovej skupine Rammstein povolia usporiadať silvestrovský koncert pre približne 145.000 ľudí.

Oceňovaný americký herec Dustin Hoffman slávi 85. narodeniny

Oceňovaný americký herec Dustin Hoffman slávi 85. narodeniny

6:33 08.08.2022Kultúra

Herec, ktorý upútava svojím dôsledne prepracovaným herectvom, má dnes 85 rokov.

Jubilant Mistrík: Divadlo je choroba, kto dostane bacila Thálie, ťažko sa z toho vylíže

Jubilant Mistrík: Divadlo je choroba, kto dostane bacila Thálie, ťažko sa z toho vylíže

7:29 03.08.2022Kultúra

Na divadelné dosky sa postavil už ako šesťročný. Pôsobil v Slovenskom národnom divadle (SND) a v iných slovenských divadlách.

Giancarlo Giannini, taliansky herec známy aj z

Giancarlo Giannini, taliansky herec známy aj z "bondoviek", má 80 rokov

6:31 01.08.2022Kultúra

Patrí k najznámejším talianskym hercom. Nominácie na Oscara sa dočkal už v druhej polovici 70. rokov minulého storočia za účinkovanie vo filme Pasqualino Sedmikráska.