• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 11.8.2022Meniny má Zuzana
15°Bratislava

Fidesz kritizuje Brusel za spájanie globálnej dane s fondom obnovy

  • 18:32 07.07.2022
  • Budapešť
Fidesz kritizuje Brusel za spájanie globálnej dane s fondom obnovy

Spájať v hlasovaní globálnu minimálnu daň s vyplácaním fondu obnovy je od Európskeho parlamentu nekorektné a protiprávne, vyhlásil vo štvrtok pre agentúru MTI predseda hospodárskeho výboru maďarského parlamentu z vládnej strany Fidesz Erik Bánki. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Bruselská elita sa aj naďalej zo všetkých síl usiluje o to, aby prinútila členské krajiny zaviesť globálnu minimálnu daň. Schválenie takéhoto kroku by zdvojnásobilo daňové zaťaženie maďarských podnikov. V čase mieru je to neprijateľné a v čase vojny priamo poburujúce,“ povedal politik vládnej strany.

Podľa Bánkiho europarlament v stredu pod tlakom ľavice prijal uznesenie, ktorým poprel právo Maďarska na to, aby presadzovalo svoje záujmy a postoje. Navyše sa vyhrážal Maďarsku zadržaním vyplácania fondu obnovy.

Poslanci EP v stredu v Štrasburgu kritizovali členské krajiny EÚ, ktoré zneužívajú národné právo veta v daňových záležitostiach, a vyzvali na obnovenie diskusií o postupnom zavedení väčšinového hlasovania namiesto jednomyseľnosti. Za príslušné uznesenie hlasovalo 450 poslancov, 132 bolo proti a 55 sa zdržalo.

V dokumente sa uvádza, že požiadavky Maďarska, ktorými podmieňuje zrušenie blokovania medzinárodnej dohody o minimálnej úrovni zdaňovania nadnárodných firiem v Únii, už boli vo veľkej miere zohľadnené v medzinárodnej dohode.

Uznesenie EP nalieha na Európsku komisiu a členské štáty EÚ, aby sa „nezapájali do politického vyjednávania“ a neschválili maďarský národný plán obnovy a odolnosti, pokiaľ vláda v Budapešti úplne nesplní všetky požadované kritériá.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kim Čong-un počas šírenia covidu dostal

Kim Čong-un počas šírenia covidu dostal "horúčku", priznala jeho sestra

DNES - 6:22Zahraničné

Severokórejský vodca Kim Čong-un počas vlny šírenia covidu v KĽDR ochorel a dostal "vysokú horúčku". Priznala to vplyvná vodcova sestra Kim Jo-džong.

Biden odcestoval na rodinnú dovolenku do Južnej Karolíny

Biden odcestoval na rodinnú dovolenku do Južnej Karolíny

DNES - 6:07Zahraničné

Americký prezident Joe Biden odcestoval v stredu z Washingtonu na letnú dovolenku, ktorú strávi s rodinou v štáte Južná Karolína. Očakáva sa, že mimo Washingtonu bude minimálne sedem dní.

Kim Čong-un vyhlásil víťazstvo nad covidom

Kim Čong-un vyhlásil víťazstvo nad covidom

DNES - 6:07Zahraničné

Severokórejský vodca Kim Čong-un deklaroval víťazstvo v boji proti covidu.

Proruskí separatisti tvrdia, že vstúpili do miest Soledar a Bachmut

Proruskí separatisti tvrdia, že vstúpili do miest Soledar a Bachmut

DNES - 6:06Zahraničné

Proruskí separatisti v stredu vyhlásili, že ich jednotky vstúpili do miest Soledar a Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Informovala o tom televízia CNN.

V Turecku zakotvila loď s obilím, ktorá ako prvá vyplávala z Ukrajiny

V Turecku zakotvila loď s obilím, ktorá ako prvá vyplávala z Ukrajiny

DNES - 6:05Zahraničné

V Turecku zakotvila v stredu nákladná loď s kukuricou, ktorá ako vôbec prvá vyplávala minulý týždeň z Ukrajiny v súlade s dohodou o obnovení námorného vývozu obilia z tamojších čiernomorských prístavov.