• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 17.8.2022Meniny má Milica
30°Bratislava

Napriek rastúcej inflácii investuje len tretina Slovákov

  • 8:07 30.06.2022
  • Bratislava
Napriek rastúcej inflácii investuje len tretina Slovákov

Napriek rastúcej inflácii investuje len tretina Slovákov a Sloveniek. Viac ako tri pätiny z nich uprednostňujú investovanie prostredníctvom digitálnych technológií, vyplýva z prieskumu agentúry Go4insight pre skupinu 365.bank.

Na Slovensku je všeobecne nízky záujem o investovanie,“ hovorí šéf produktov banky Tomáš Barbarič. „Na druhej strane, tí ľudia, ktorí investujú, preferujú digitálne technológie. Dôvodom je ich väčšia dostupnosť, ale aj flexibilita,“ dodáva.

Podľa dát Národnej banky Slovenska (NBS) majú našinci v bankách takmer 43 miliárd eur, z ktorých 37 miliárd eur je uložených na bežných účtoch, termínovaných vkladoch či vkladoch s výpovednou lehotou. Ich zhodnotenie sa v priemere pohybuje okolo nuly, a tak ľudia svoje peniaze reálne prerábajú, upozorňuje banka. Popri vytváraní rezervy, ktorej odporúčaná výška je aspoň 6-násobok mesačných výdavkov, by zvyšná časť úspor mala smerovať práve do investícií.

Investovanie do ekológie a technológií sú nové trendy v investovaní. Okrem konzervatívnejších investícií, napríklad v podobe dlhopisových fondov, na popularite naberajú aj fondy, ktorých portfóliá tvoria spoločnosti patriace medzi ekologicky zodpovedné alebo sa zaoberajú technológiou účtovnej knihy kryptomien, tzv. blockchain.

V prípade ekologických, tzv. ESG investícií pritom ide o akcie firiem, ktoré reálne investujú do ekologickejšej výroby, správajú sa udržateľne a prispievajú k uhlíkovej neutralite. Ich počet vo svete rýchlo stúpa a neustále rastie aj ich popularita medzi drobnými investormi, ktorí majú záujem o spoločensky zodpovedné investovanie,“ priblížila PR manažérka 365.bank Linda Valko Gáliková.

Trendom sa stávajú aj fondy fungujúce na princípe blockchainu, ktoré investujú do akcií spoločností prevádzkujúcich obchodné operácie prostredníctvom tejto technológie. „Podobne ako ESG fondy, sú určené najmä pre tých investorov, ktorí chcú profitovať z technológií s veľkou perspektívou budúcnosti, neboja sa riskovať, prípadne sú ochotní počkať si na výnos za účelom zhodnotenia nad rámec tradičných investícií,“ doplnila Valko Gáliková.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ikea zlikviduje ruskú dcéru v rámci odchodu z krajiny v dôsledku sankcií

Ikea zlikviduje ruskú dcéru v rámci odchodu z krajiny v dôsledku sankcií

DNES - 11:14Ekonomické

Švédsky nábytkársky gigant Ikea sa rozhodol zlikvidovať svoju ruskú divíziu Ikea Dom. Ukázali to firemné záznamy z utorka.

Ruský Gazprom varuje Európu pred zvyšovaním cien plynu počas zimy

Ruský Gazprom varuje Európu pred zvyšovaním cien plynu počas zimy

DNES - 9:14Ekonomické

Gazprom očakáva rast cien plynu v Európe počas zimy o ďalších 60 %.

Hlinikáreň Slovalco definitívne zastaví výrobu

Hlinikáreň Slovalco definitívne zastaví výrobu

DNES - 8:45Ekonomické

Hlinikáreň Slovalco v Žiari nad Hronom definitívne zastaví výrobu primárneho hliníka.

Ceny ropy klesli na 6-mesačné minimum

Ceny ropy klesli na 6-mesačné minimum

VČERA - 19:39Ekonomické

Ceny ropy v utorok klesli o viac než 2,5 % a dostali sa na najnižšiu úroveň od februára. Dôvodom sú obavy z globálnej recesie a možnosť oživenia jadrovej dohody s Iránom, čo by zvýšilo export ropy z krajiny.

Ceny elektriny v Európe vzrástli na nové rekordné maximá

Ceny elektriny v Európe vzrástli na nové rekordné maximá

VČERA - 14:53Ekonomické

Ceny elektriny v Európe vyskočili na nové rekordné maximá, keď sa referenčný kontrakt na nemeckú elektrinu dostal prvýkrát nad 500 eur. To zvyšuje tlak na domácnosti aj firmy.